webbranding

ترافیک ارگانیک

ترافیک حاصل از جستجوی ارگانیک و طبیعی گوگل

تعریف ترافیک جستجوی ارگانیک یا طبیعی

طبق اعلام بلاگ Google Analytics،  ترافیکی که از طریق نتایج جستجو ایجاد می شود را  در گزارش ها با عنوان Organic Search Traffic یا ترافیک طبیعی از موتور جستجو مشخص می کنیم. اصطلاح سئوی ارگانیک بیشتر برای توضیح فرایندهایی به کار می رود که هدفشان به دست آوردن رتبه ای طبیعی در صفحه نتایج موتورهای جستجو است.

ترافیک ارگانیک

چالش های کسب ترافیک طبیعی از موتور جستجو

چالش اصلی در بهبود ترافیک جستجو اصلی این است که گوگل و سایر موتورهای جستجو مدام در حال تغییر و استفاده از الگوریتم های جدیدی هستند که ممکن است بدون این که بدانید بر تلاش های شما در راستای بهبود سئو تاثیر گذار باشند.

قبل، بعد و حین بهینه سازی صفحات و تحلیل کلمات کلیدی باید مطمئن شوید که صفحات ایندکس شده باشند.  عبارت “site:yourwebsite.com” (بجای yourwebsite.com اسم سایت خودتان را بنویسید) را در گوگل جستجو کنید تا ببینید صفحات سایتتان واقعا ایندکس شده باشند. اگر در حال بروز رسانی سایت هستید، یا حتی تغییراتی ابتدایی در صفحات انجام می دهید گوگل باید مجددا این صفحات را crawl کرده و دوباره ایندکس کند. در چنین مواردی ممکن است تا چند هفته ای رتبه سایت دائم در حال تغییر باشد که جای نگرانی نیست.

نکاتی مربوط به ترافیک ارگانیک از موتور جستجو

بعضی از تکنیک های مورد استفاده برای سئوی ارگانیک عبارتند از:

  • شناسایی فرصت های موجود در کلمات کلیدی
  • رتبه بندی کلمات کلیدی
  • بک لینک
  • لینک‌سازی برای افزایش محبوبیت
  • لینک ها
  • و نوشتن مطالب مناسب

گاهی اوقات کاربرانی که قصد خرید دارند از چندین کلمه کلیدی مختلف استفاده می کنند تا نتایج مختلف را مشاهده کنند. به همین دلیل لازم است درباره کلمات کلیدی خوب تحقیق کنید تا بهتر متوجه شوید که جستجو کننده ها چه عباراتی را جستجو می کنند. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. می توانید از متریک کلمات کلیدی فرصت بهره بگیرید.

اول از همه داده های مربوط به ادوردز را بررسی کنید. در این مرحله می توانید از ابزار keyword planner استفاده کرده و بر اساس کلمات کلیدی فعلی خودتان، ایده های مختلفی از گوگل بگیرید.

در صورتیکه تیم های مختلفی کارهای تبلیغاتی شما را انجام می دهند می توانید با تیم مربوط به ادوردز کار کنید تا الگوها و تمایلات کاربران که احتمالا برای تیم سئو ناشناخته است را کشف کنید چون معمولا افراد فعال در ادوردز مرتب در حال بررسی عبارات کلیدی مختلف هستند و اشراف بیشتری بر روی کلمات به نسبت متخصصین سئو دارند.

روش دوم استفاده از ابزارهایی مثل SEMRush یا Searchmetrics است که به شما کمک می کند مشخص کنید رقبایتان در حال حاضر برای چه کلمات کلیدی رتبه می گیرند و چه روش هایی برای آن ها کار کرده و اگر یکی از رقبا ترافیک خوبی دارد سعی به شناسایی عوامل موفقیت آن ها و استفاده از روش های مهندسی معکوس کنید. برای این کار در SEMRush به تب competitors رفته و بررسی کنید که رقبا در حال حاضر برای چه کلمات کلیدی رتبه گرفته اند. بعد از این که مهندسی معکوس فعالیت های رقبا را انجام دادید، باید استراتژی های استفاده از کلمات کلیدی در سایتتان را عوض کنید.

آیا ترافیک حاصل از جستجوی ارگانیک از ترافیک حاصل از تبلیغات گوگل بهتر است؟

به نظر من ترافیک ایجاد شده توسط تبلیغات گوگل و شبکه های اجتماعی فوق العاده است ولی صاحبان مشاغل نباید از تلاش برای جذب ترافیک طبیعی  غافل شوند. چند دلیل می توانم برای شما ذکر کنم:

  1. ترافیک ایجاد شده توسط جستجوی ارگانیک، مرتبط و متناسب است. تنها کانالی که از بعضی جنبه ها از ترافیک حاصل از جستجوی ارگانیک بهتر عمل می کند، تبلیغات گوگل است که البته این موضوع فقط برای تبدیل صدق می کند نه کل ترافیک (فقط 10 درصد از کل ترافیک عموم وب سایت ها را ترافیک حاصل از تبلیغات گوگل تشکیل می دهد).
  2. ترکیب کردن جستجوی ارگانیک و کلیکی باعث ایجاد بهترین نتایج می شود. پس اگر از رتبه‌ی طبیعی (غیر پرداختی) سایت غافل شوید، آگهی های پرداختی هم عملکرد خوبی نخواهند داشت.
  3. شبکه های اجتماعی هم قوانین خاص خود را دارند. اگر کنترل کاملی بر محیطی که قرار است برای شما درآمد ایجاد کند نداشته باشید، ممکن است در صورت کوچکترین تغییری در این محیط هزینه های سنگینی را متقبل شوید. ممکن است این تغییرات یک شبه یا در عرض چند هفته رخ بدهند طوریکه زمان کافی برای تطبیق با تغییرات این پلتفرم ها را نداشته باشید، بخصوص برای کمپانی های بزرگ که تغییرات در آن ها سخت تر صورت می گیرد.
  4. ممکن است شبکه های اجتماعی و آگهی های پرداختی منابع مهمی برای تولید ترافیک محسوب شوند اما مسلماً نمی توان روی آن ها به عنوان منبع ترافیکی بلند مدت و ثابت حساب کرد. طبق تجربیات من نرخ پرش بازدیدکنندگان جذب شده از طریق این کانال ها بالا و تعداد صفحات مشاهده شده معمولا خیلی کم است. اما ترافیک غیرپرداختی و طبیعی بسیار متفاوت است. تطبیق کلمات کلیدی مورد استفاده با قصد و هدف کاربران باعث می شود که سایت شما در جستجوهای مربوطه نمایش داده شود. در صورت مناسب بودن رتبه سایت، کاربران زیادی سایت شما را پیدا می کنند و احتمال پرش کاربرانی که از طریق جستجوی غیرپرداختی جذب می شوند، خیلی کمتر است. تجربه به من می گوید اکثر مشتری های بلند مدت، مشتریانی هستند که از طریق جستجوی طبیعی جذب سایت می شوند.

معیار “ترافیک طبیعی از موتور جستجو” را باید همراه با معیارهای مربوطه استفاده کنید تا دیدگاه کامل و جامعی از عملکرد بازاریابی تان بدست آورید. این شاخص را باید از جنبه های مختلف کمپین های بازاریابی دیجیتال بررسی کرد. یعنی باید ترافیک طبیعی را همراه با نرخ کلیک یا CTR، معیارهای لینک‌سازی و بازگشت سرمایه بازاریابی مورد نظارت و بررسی قرار داد.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری