webbranding

نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید (یا نسبت بازدید کننده به لید)

تعریف نرخ تبدیل ترافیک یا بازدید کننده به لید یا سرنخ فروش

نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید مشخص می کند که چه تعداد از بازدیدکننده های سایت تبدیل به لید شده اند. این شاخص بسیار مفید است زیرا کیفیت ترافیک وبسایتتان را مشخص می کند. همچنین این معیار برای مشاغلی که در آن ها وبسایت به عنوان یک ابزار تجاری مهم عمل می کند مثل وبسایت های مربوط به تجارت الکترونیک یا اجاره نرم افزار (SaaS)، اهمیت بسزایی دارد. ممکن است محبوبیت سایتتان شما را گول بزند و هر روز شاهد افزایش ترافیک وب سایت باشد در حالیکه اصلا هیچ تغییری در فروش ایجاد نشود، این نرخ اینجا به شما کمک می کند تا بتوانید به عنوان یک شاخص کلیدی از آن استفاده و کیفیت ترافیک وب سایت و نیز قیف فروش را بهبود دهید. بنابراین باید با نظارت بر تعداد بازدیدهایی که تبدیل به لید شده اند، مشخص کنید که ترافیک سایتتان چقدر هدفمند و سود ده است.

مثال نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید

در ادامه مثالی از نحوه محاسبه معیار تبدیل ترافیک وبسایت به لید را مشاهده می کنید:

100 هزار بازدید کننده‌ی سایت = 5 هزار لید
= 5% تبدیل

نکته کلیدی اینکه

اگر نرخ تبدیل این معیار بیشتر از 2 تا 4 درصد باشد، یعنی استراتژی تولید محتوای شما موفق شده مشتریان بالقوه ای به سمت سایت جذب کند؛ نه اینکه صرفا با استفاده از مطالب محبوب افرادی را به سمت سایت بکشد که اصلا تبدیل به مشتری نمی شوند.

نرخ تبدیل بازدید کننده به لید
نرخ تبدیل بازدید کننده به لید

چالش های نرخ تبدیل بازدید کننده به لید

بزرگترین چالش این معیار این است که تصویری کلی از عملکرد سایتتان به شما می دهد نه یک تصویر دقیق. این معیار برای بررسی عملکرد کلی وبسایت مفید است و خود من در جلسات مشاوره اولین سوالی که می پرسم همین نکته است. اما بسیار مهم است که این معیار را همراه با معیار نرخ تبدیل و معیار منابع ترافیک استفاده کنید تا در صورتی که نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید کمتر از مقدار لازم بود، بتوانید فوراً اقدامات لازم را انجام دهید. این معیار یک عدد کلی هست که فقط دید خوبی می دهد نه سنجه بزرگی.

نکات مهم درباره نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید

  • نکته مهم برای ارزیابی نسبت ترافیک به لید این است که یک پایه و معیار برای آن مشخص کنید و اینکه این نسبت در حال حاضر چقدر است؟ برای بهبود آن چه اقداماتی می توان انجام داد؟ در بسیاری موارد تمرکز بر افزایش نرخ تبدیل سایت، به بهبود این نسبت کمک می کند.
  • صفحات لندینگ. با این که هدف بسیاری از صفحات محتوایی در سایت ها تامین اطلاعات است، صفحات لندینگ برای جمع آوری اطلاعات طراحی شده اند. داشتن صفحات لندینگ موثر و کارآمد در ترکیب با ترافیک هدفمند می تواند باعث افزایش 50 الی 60 درصدی نرخ تبدیل و در بعضی موارد حتی از این بیشتر نیز بشود.
    هر صفحه لندینگی برای گروه ها یا افراد متفاوتی جذابیت دارد. از این رو هرگز نباید منحصراً روی یک صفحه لندینگ خاص متمرکز شد. ارسال ترافیک از طریق وبلاگ به یک صفحه لندینگ و ارزیابی این که کدام صفحه بهتر عمل کرده، ایده خوبی است. من شخصا پیشنهاد می کنم برای هر موضوع حداقل 6 لندینگ داشته باشید تا عملکرد خوبی داشته باشید.(البته ما خودمان کوزه گریم ولی در حال تبدیل به کارخانه کوزه سازی هستیم.)
  • اگر ترافیک سایت شما ثابت یا در حال افزایش است اما نسبت ترافیک به لید کم یا رو به کاهش است، این نشانه‌ای مهم و قطعی است که نشان می دهد در سایتتان مشکلی وجود دارد.

مهم اینکه:

نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید را باید همراه با معیارهای مرتبط استفاده کرد تا دیدگاهی کامل از عملکرد بازاریابی دیجیتال تان داشته باشید. سعی کنید این معیار را در یک داشبورد Google Analytics همراه با معیارهایی مثل منبع ترافیکی اولین بازدید و تبدیل آنلاین استفاده کنید.
داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری