webbranding

چطور یک مشاور بازاریابی را انتخاب کنیم؟

Philip Kotler

مسایل مهم و متعددی وجود دارند که باید در زمان انتخاب شرکت های مشاوره بازاریابی و بازاریابی دیجیتال به آنها توجه کنید. معمولا شما با دو نوع از این سازمان ها یا اشخاص مواجه می شوید. ادعاها و پیشنهادات غیر واقعی با هزینه های کم از رایج ترین تله ها و نیز ادعاهایی با هزینه های عجیب و غریب نیز از ترفند های گروه های دیگر هستند که شما باید از آنها دوری کنید. شما نباید فریب وب سایت های دارای ظاهر زیبا و عجیب را بخورید. سعی میکنم در ادامه این موارد را بیش تر واضح کنیم.


کلید موفقیت فعالیت های بازاریابی و بازاریابی اینترنتی و یا برند سازی شما اینها هستند:

 • مشخص شدن دقیق اهداف ( مثلا افزایش فروش )
 • استفاده از منابع مناسب
 • بررسی مداوم فعالیت ها و فرآیند های کسب کار

یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار دیجیتال، کمک گرفتن از شرکت های مشاوره بازاریابی باشد که با توجه به خصوصیات و ابعاد شرکت مشاور شما می توانند فعالیت های خود را مدیریت کرده و آنها را ارتقا دهند.
شما باید از شرکت مشاوری کمک بگیرید که بهترین راه حل های منطقی و انجام پذیر را با قیمت قابل قبول به شما ارائه کند. شما باید آژانسی را پیدا کنید که توضیحات آن برای شما به راحتی قابل درک باشد و مهم ترین مسئله؛ شفافیت و توضیح کامل و واقعی فعالیت هایی هستند که باید انجام شوند و ایشان به شما قول داده اند.

 

شفافیت می تواند اولین آیتم باشد.

کاملا مشخص است که شما باید گروهی را انتخاب کنید که بیشترین همخوانی را با شما داشته و توانایی های لازم، در جهت پیشبرد اهداف شما را نیز داشته باشد.
اما چطور می توان چنین شرکتی را انتخاب کرد؟ اول از همه شما باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید!
بسیاری از شرکت ها، مشاورین خود را از طریق دوستان و یا خانواده پیدا می کنند. در واقع تعداد زیادی از شرکت ها، از طریق آشنایان و رابطه های خود با مشاورین آشنا می شوند. در این مسیر معمولا شرکت ها به خاطر داشتن توانایی های بیشتر انتخاب نمی شوند، بلکه ارتباط بیشتر ( تجربیات کاری بیشتر ) به معنای فرصت بیشتر برای کسب کار آنها بوده و در این مورد نیز ارتباطات حرف اول را می زند. من شخصا مشاورانی را که قبلا تجربه شده اند را بیشتر پیشنهاد می کنم.

“ولی آیا شما چنین آشنایانی دارید؟ ”

آیا شما به یک شرکت مشاور بزرگ نیاز دارید یا یک شرکت کوچک یا یک مشاور نو پا؟

اگر فعالیت شما به گستردگی کشور و یا بزرگتر است، باید با یک شرکت بزرگ وارد کار شوید. اما اگر شما یک شرکت کوچک با فعالیت های محدود هستید، باید از مشاورین منفرد استفاده کنید که نیازهای بازاریابی شما را برطرف کرده، به شما مشورت داده و منابع شما را مدیریت کنند. هزینه این مشاوران کمی هم کمتر است.

اما شما نباید کار را در این جا متوقف کنید.

شما باید سوالات زیر را از کاندیدهای منتخب بپرسید:
آیا مشاور تا به حال در این حیطه فعالیتی داشته است؟

 شرکت های بزرگ به شما می گویند که مهم نیست شما حقوق دان هستید یا محصولات شوینده می فروشید، اصول کار یکی هستند.
بلی این مسئله درست است.

اما تاکتیک ها متفاوت هستند.

اما تاکتیک ها متفاوت هستند.
من نمونه های موفقیت و شکست زیادی را دیده ام. من سالهاست که درحال دیدن روند های افزایش فروش یا شکست های تجاری بزرگ برندهای مختلفی در ایران بوده ام. بسیاری از شرکت های مشاوره فکر می کرده اند که متخصص هستند و خود را به عنوان برترین گروه قلمداد می کنند. اما موارد زیر باعث شکست آنها شده است:

 1. عملکرد یکسان و برابر در صنایع و بازار های متفاوت
 2. گسترش بدون دقت
 3. و نیز سپرده شدن کار ها به دانشجویان و فارغ التحصیلان فوق لیسانس دانشگاه ها ( مثل 90 درصد شرکت های مشاوره بزرگ در ایران

این روش عملکرد، بدون نظارت کامل، باعث تضعیف شرکت های مشتری آنها شده است. مثلا در همین امسال داستان بسیار نا امید کننده ای از یکی از بزرگان بازاریابی ایران و سیستم او شنیده ام که پول و زمان یکی از دوستان من در صنعت لوازم پزشکی و رادیولوژی را هدر داده اند. تنها چیزی که در قبال این نارضایتی اعلام کرده اند چیزی نبوده جز اینکه بیایید جلسات مشاوره بیشتر داشته باشیم، نام بردن درست نیست ولیکن اگر نام ببرم حتما آن ها را می شناسید. اگر من به جای شما بودم حتما قبل از عقد قرار داد با شرکت های بزرگ به دقت خدمات ایشان را بررسی می کردم.

ولیکن این اصلا به این معنی نیست که شرکت های بزرگ خدمات خوبی ندارند.

شما باید به راهکار های ایشان به دقت قبل از عقد قرار داد گوش فرا دهید و آنها را با بازار خود تطبیق دهید.

مشاوران

آیا مشاور می تواند توصیه نامه به شما ارائه کند؟

اگر آنها توصیه نامه دارند، باید حتما آن توصیه نامه ها را بررسی کنید. شما باید نقش آنها به عنوان مشاور را بررسی و موفقیت ها را اندازه گیری کنید. آیا آنها فقط مشاور بازاریابی بوده اند یا قسمتی از فعالیت های پروژه را نیز مدیریت می کرده اند؟

دقت کنید رضایت نامه ها و توصیه نامه ها مربوط به خدمات دیگری به جز مشاوره نباشد.

آیا مشاور تمام خدمات لازم برای شما را ارائه می کند؟

شاید مهم ترین خدماتی که شما نیاز دارید، یک برنامه بازاریابی است که به شما می گوید برای فراگیر کردن خدمات خود به چه چیزهایی نیاز دارید. نکته بسیار مهم این است :

 1. شما باید به دقت مشخص کنید که انتظارات شما از مشاور چیست ؟
 2. آیا از مشاور تنها انتظار برنامه ریزی دارید و یا اجرا و یا هر دو؟

البته هیچ کس نمی تواند تمام کارها را انجام دهد،

 • اما آیا مشاور می تواند تمام منابع لازم را برای شما فراهم کند؟
 • استفاده از کدام ارتباطات مشاورین با صنایع دیگر برای شما الزامی هستند؟
 • اگر مشاور شما یک شرکت نبوده، و تنها یک نفر است، آیا او می تواند با گرافیست، طراح وب سایت، عکاس یا مترجم کار کرده و آنها را سریعا استخدام کند؟
 • آیا می تواند نیروی فروش شما را آموزش دهد ؟

شما باید از تمام توانایی ها و نقاط ضعف آنها آگاهی پیدا کنید. هر کسی که ادعا می کند خودش توانایی انجام تمام کارها را دارد، اگر دروغ نگفته باشد، مطمئنا بخشی از کارها را با کیفیت پایینتر انجام خواهد داد. از آنجا که این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد، شما نباید منابع خود را صرف فعالیت های بی کیفیت کنید.
بعضی از شرکت های مشاوره و دست اندر کار بازاریابی دیجیتال در فعالیت های متفاوتی تخصص دارند، اما بعضی دیگر تنها در یک حیطه تخصص دارند. اگر شما احساس کنید به کادر و نیروی کار بازاریابی در شرکت خود نیاز دارید آیا شرکت مشاور می تواند چنین افرادی را در اختیار شما قرار دهد و یا در استخدام ایشان به شما کمک نماید؟
صنعت بازاریابی همیشه در حال تغییر است، بنابراین بعضی اوقات شرکت های مشاور باید به عنوان شرکت استخدام عمل کرده و کادر مناسب برای پاسخ گفتن به نیازهای بازار را در اختیار شما قرار دهد. یک مشاور باید توانایی انجام تمام فرآیند های عکلی بازاریابی را داشته باشد. شما باید عملکرد مشاوران را در سال های گذشته بررسی کرده و موفقیت آنها را بسنجید.

نکات الزامی برای شما در انتخاب یک شرکت مشاوره بازاریابی چیست؟

شما باید مشخص کنید که کدام نکات برای شما الزامی است و نبود آنها به معنای عدم همکاری با شخص و یا گروهی می باشد. برای مثال اگر بخش مهمی از فعالیت های شما به زبان فرانسه انجام می شود، شرکت یا مشاور شما باید حداقل به دو زبان یعنی زبان فارسی و زبان فرانسوی مسلط باشد. آنها باید درک مناسبی از زبان داشته باشند، زیرا شما نمی خواهید تنها یک متن را برای ترجمه به مترجم بدهید، بلکه باید کاری کاملا پویا با زبان فرانسه انجام دهید. در ضمن شرکت های مشاوره در بازاریابی اینترنتی باید توانایی کار کردن با مترجمین زبان های متفاوت را داشته و خودشان نیز درک بالایی از زبان های مختلف داشته باشند.

در انتها جمع بندی کنید:
خصوصیات کلی و اعتماد از عناصر مهم ادامه همکاری هستند. صنعت بازاریابی بسیار متفاوت است؛ به بیان دیگر تجربه همکاری کردن با دیگران در آن بسیار مهم است. در انتهای هر رابطه کاری این سوالات را از خود بپرسید:

 1. آیا شما از فعالیت های شرکت مشاور رضایت داشته اید؟
 2. آیا هر دو طرف شما( شما و مشاور شما ) از همکاری و رابطه کاری خود سود برده اید؟
 3. آیا برای ایجاد کیفیت، شما ناچار به وارد کردن زور به شرکت مشاور بوده اید؟

مسایل مهم زیادی در این رابطه وجود دارند که باید تمام آنها را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید که آیا آن شرکت ارزش ادامه همکاری را دارد و یا باید به دنبال یک شرکت جدید باشید.

برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

4 پاسخ

 1. بسیار ملب مفید و جالبی بود به عنوان همکار برایتان آرزوی موفقیت دارم و این مطلب را در وبلاگم باز نشر خواهم کرد.

  ارادتمند امین قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری