webbranding

8 تکنیک برای بازاریابی تجارت شما به کمک شبکه های اجتماعی

تکنیک های شبکه های اجتماعی

بزرگترین چالشی که پیش روی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است: “افزایش ترافیک هدفمند به سمت وب سایت”. دانستن اینکه از کجا شروع کنید و چطور در بین هزاران وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی دیگر که برای جلب توجه همان ترافیک در حال رقابت هستند یک چالش بزرگ به شمار می‎رود. یک هفته است که درگیر راه اندازی یک فروشگاه به عنوان یک منبع درآمد جانبی برای وب برندینگ هستم و نکاتی که برای خودم یادداشت کرده‌ام را با شما به اشتراک می‌گذارم و سعی می‌کنم اتفاقات و تجربیات هفته‌های آینده را نیز به مرور مکتوب نموده و با شما به اشتراک بگذارم.

رشد بالای اینترنت در دسترس مردم به واسطه گسترش شبکه‌های تلفن همراه و اعتماد سازی دولتی در این رابطه باعث شده است رقابت وصف ناپذیر و نیز گسترش بازار بزرگی در ایران بوجود آید. امروز شرکت‌هایی در حال ورود به بازار فروش‌های اینترنتی هستند که تا به امروز هیچ علاقه‌ای به اینترنت نداشته‌اند.
در این یادداشت من چند تکنیک خوب در اختیار شما قرار می‎دهم که به شما در توسعه‎ی جامعه‎ی آنلاین‌تان کمک نماید و ترافیک ورودی به وب‌سایت شما را در راستای افزایش فروش بالا ببرد. پیشنهاد می‌کنم از این بین استراتژی‎ها و تاکتیک‎هایی که برای فعالیت تجاری شما مناسب است را انتخاب کرده و در تجارت ویا استراتژی های بازاریابی اینترنتی خود بکار ببندید. امیدوارم شاهد رشد فعالیت تجاری شما در وب باشیم.

مداومت و نظم در ارسال محتوا

یکی از ساده‌ترین راه‎ها برای توسعه‎ی شبکه شما ارائه محتوا به صورت ثابت و منظم است. تجربه به من نشان داده است که مخاطبین مختلف نسبت به توالی‎های متفاوتی از زمان ارسال پست‌ها، واکنش نشان می‎دهند؛ بهترین زمان ارسال پست را در رابطه با مخاطب خود تست کنید. توالی‎ زمانی پست‎های رقبای خود را بررسی نمایید و ببینید در جدول زمانی انتشار مطالب از طرف ایشان، چه ساعاتی بیشترین مخاطب را به خود جلب کرده است. حداقل تعداد پست در روز برای فیسبوک باید یک عدد و در توییتر 4 الی 6 عدد باشد و صد البته در تجار ت‌های مختلف به نسبت در شبکه‌های دیگر نظیر لینکدین یا گوگل پلاس این توالی متفاوت است؛ همچنین به ساعت ارسال پست خود توجه کنید، زمان بندی در رسانه‎ی اجتماعی بسیار مهم است. اگر شما زمانی مثل ساعت 6 صبح را به علت آزاد بودن خودتان برای ارسال پست‌ها در توییتر انتخاب کنید فکر نمی‌کنم جغدهای توییتر شما را ببینند.

زمان ارسال پست ها را به دقت بررسی کنید.
دو ابزار فوق العاده که می‎توانند برای خودکار سازی این فرآیند مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • Buffer
 • Hoote suite

Buffer اپلیکیشن بسیار محبوبی است که می‎تواند با مرورگر شما و ده‎ها اپلیکیشن دیگر یکپارچه شود و به زمان بندی ارسال پست‎های شما در شبکه‎های اجتماعی کمک کند و Hoote suite نرم افزار آنلاین مورد علاقه من است. بیشتر پست‌هایی که از من در شبکه‌های اجتماعی می‌گیرید از این نرم افزار پخش می‌شوند. استفاده از این اپلیکیشن‎ها به شما کمک می‌کند تا میزان زمان مورد نیاز برای بازاریابی اجتماعی به دو ساعت در روز تقلیل دهید. پیشنهاد می‌کنم این دو ابزار را امتحان کنید. امکانات ابتدایی هر دو رایگان ولی امکانات حرفه‌ای با هزینه ای ناچیز قابل استفاده هستند.

Hoot-Suite
Hoot-Suite

اگر کمی حرفه‌ای تر فکر کنم شما باید به آنالیزورهای بسیار قوی شبکه‌های اجتماعی نیز مسلح شوید که در موضوع این مقاله نمی‌گنجند ولی در آینده ودر جایی مناسب به آن نیز خواهیم پرداخت.

استفاده از تصاویر در زمان ارسال پست در فیسبوک

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش بازدید در فیسبوک قرار دادن تصاویر در پست‎ها است. فیس بوک توییتر نیست و جملات زیبای شما در آن طرفداری ندارد. پست‌های تصویری در فیسبوک 50% بیشتر به نسبت یک پست معمولی لایک دریافت می‎کنند. زمانی که شما می‎خواهید یک خبر را پست کنید یا محتوایی از بلاگ خود را منتشر نمایید، عکس آن را در پست قرار دهید و متن خوبی در این رابطه نوشته در آن قرار دهید. در پایان متن، لینکی به مطلب و یا بلاگ خود قرار دهید و تلاش کنید این لینک با استفاده از ابزارهای کوتاه کننده لینک، کوتاه شده باشد.
این عکس یکی پست‌های ما در وب برندینگ است. البته شما می‌توانید بهتر از این و با استفاده از ترکیبی از لینک‌ها این نوشته را بهبود ببخشید و اگر پستی عمومی دارید با لینک به صفحات مرجع این مورد را بهبود ببخشید. مثلا اگر پستی در رابطه با فروش محصولی مثل لپ تاپ بود به صفحه فیس بوک سازنده و صفحه تکنولوژی‌های استفاده شده در این لپ تاپ در فیسبوک لینک دهید.

پستی در فیس بوک
نمونه پست ما در فیس بوک

اضافه کردن یک تصویر به خبری حالت متنی را از بین خواهد برد و جذابیت آن موضوع و نیز نرخ کلیک بر روی پست را به شدت بالا می‌برد.

با دکمه‎های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی احتمال نمایش بیشتر را فرآهم آورید

هرچه نمایش بیشتری در شبکه‎های اجتماعی داشته باشید احتمال اینکه لایک‎های بیشتری دریافت کنید بیشتر می‌شود. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تعداد نمایش در شبکه‎های اجتماعی اضافه کردن کد‎های دگمه های اشتراک گذاری شبکه‌های اجتماعی در وب‌سایت و در مکان های مناسبی از هر مطلب است.

اشتراک در شبکه های اجتماعی
اشتراک در شبکه های اجتماعی

اکثر بلاگ‎ها دارای دکمه‎ اشتراک در شبکه‎های اجتماعی هستند که به شکل بارزی و در محل مناسب قرار گرفته‌اند تا خوانندگان به اشتراک گذاری مقاله ترغیب شوند. نمونه بالا از وب‌سایت خود ما برداشته شده است.

محل‌هایی که بیشتر می‌توان از آن برای قرار دادن این دگمه‌ها استفاده کرد اینها هستند:

 • فوتر وب‌سایت و بلاگ شما
 • هدر وب‌سایت و بلاگ شما
 • در خبرنامه
 • در امضای ایمیل
 • در پایین پست‌ها
 • در جای مناسبی از محصول

مطالب تخصصی و نقد های تخصصی

سعی کنید در زیر هر محتوا و یا کالای خود یک نقل قول از یک مرجع بررسی و نقد کالا درج کنید. این نقل قولها را در شبکه های اجتماعی خود با دیگران بدون ترس به اشتراک بگذارید. صفحه شبکه های اجتماعی شما فقط مخصوص شما نیست و شما باید از دیگران و از مطالب خوب آنها به همراه نقل قول استفاده نمایید. بعد از هر نقل قول به نویسنده مطلب هم یک پیغام بدهید و از اینکه مطلبی ارزنده نوشته تشکر نموده و به اطلاع او برسانید که مطلبش را در صفحه شبکه اجتماعی خود منتشر نموده اید. ارتباط با یک وب سایت نقد و بررسی مثل یکی از درهای بهشت است و می تواند به شدت به اعتبار شما بیافزاید. مثلا همین مقاله قبلی ما در مورد طراحی فروشگاه های اینترنتی چنین بازخوردی داشت.

محتوا های صوتی کوتاه تولید کنید

ما همه از ازدیاد بیش از حد اطلاعات رنج می‎بریم، مردم وقت و صبر کمتری برای خواندن محتواهای بلند بالا دارند. سعی کنید برای این افراد محتواهای “پرمغز” در شبکه‌های اجتماعی پخش کنید. ممکن است در ابتدا تعداد افرادی که به صدای شما در شبکه‌های اجتماعی گوش می‌کنند کم باشد ولی این افراد با آن روند هر روز یک پست شما به شدت زیاد خواهند شد.

یکی از راهکارهای موثر برای ازدیاد بازدید کننده و طرفدار در شبکه‌های اجتماعی استفاده از پادکست ها یا صدا های ضبط شده ایت. ابرانیان به شدت به این نوع از محتوا ها علاقه مندند. من از سرویس Sound Cloud  استفاده می کنم. شما می توانید پادکست های من را آنجا پیگیری کنید و تمام آنها را به سرعت در تمام شبکه های اجتماعی پخش می کنم. سعی کنید هفتگی پادکست داشته باشید. بهترین روز انتشار پادکست ها با تجربه من 1 شنبه و یا آخر هفته هاست. پادکست ها من را هم پیگیری کنید.

سوال و جواب راه بیاندازید

تعامل برای زنده نگه داشتن هر جامعه‎‏ی آنلاینی ضروری است. یک تاکتیک عالی برای رشد جامعه‎ی شما در آنها و افزایش چشمگیر تعامل توسط یک سوال و جواب است. ایده‎ی پشت این تفکر این است که یک روز از هفته را انتخاب کنید، سپس مخاطبین خود را با طرفندی خلاق تشویق کنید که سوال‎هایی در رابطه با محصول، فعالیت تجاری، صنعت یا هرچیزی در مورد شما، بپرسند. این کار را می توانید به کمک کارمندان خود به سرعت جلو ببرید و با تلنگرهایی از طرف ایشان رشد دهید. سپس شما جواب این سوال‎ها را می‎دهید و بعد بهترین سوال را انتخاب و از آن در یک پست در بلاگ خود تحلیل و جوابی عالی ارائه می نمایید.
با گذشت زمان دیگران نیز در این قضیه شرکت می‎کنند و به آهستگی شما برند خود را به عنوان یک برند قابل اطمینان در اینترنت مطرح می‎کنید. یک نکته را دائم با خود مرور کنید :

 نباید هیچ کامنت، نظر یا تعاملی با مخاطب را در شبکه های اجتماعی بی پاسخ گذاشت. هر فراموشی یعنی فرصت بسیار بزرگی که از بین می رود.

نکته‎ی مهم

یک هشتگ مرتبط با سوال و جواب انتخاب کنید و از دنبال کنندگان خود بخواهید از آن در پست های خود استفاده کنند. این امر به ساخت برند و مطرح شدن در شبکه های اجتماعی کمک می‎کند.

عناوین و تیتر های جذاب

عنوان یک پست در بلاگ شما باید همانند محتوای پست توجه را به خود جلب کند.  من می توانم به چند نکته کلیدی اشاره کنم:

 • از زبان روزمره استفاده کنید.
 • با تیتر خود روانشناسی کنیدو نکات روانشناسانه به کار ببرید. ( مثلا یک خبر فوری)
 • تیتر باید کوتاه باشد.
 • از موارد منفی استفاده کنید (این کار را نکنید یا چطور جریمه نشوید)
 • اگر پست شما یک لیست است، تیتر را با تعداد مواردی که قرار است مطرح کنید شروع کنید. مثلا هشت نکته در مورد بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بر روی یک اینفوگرافیک خوب سرمایه گذاری کنید

در طول سال‎های اخیر، اینفوگرافیک‎ها بی نهایت محبوب شده‎اند. سرمایه گذاری در طراحی یک اینفوگرافیک حرفه‎ای یکی از بهترین راه‎ها برای ایجاد افزایش محبوبیت و افزایش میزان ترافیک به سمت سایت شما است و به شما کمک می‎‎کند که بک لینک‎های با ارزش کسب کنید که برای سئو عالی می‎باشد. یک اینفوگرافیک با کیفیت می‎تواند هزینه‎ای از 300 هزار تومان تا 4 میلیون و 500 هزار تومان داشته باشد ولی ارزش سرمایه گذاری را خواهد داشت.
در رابطه با موضوعات جالب در فعالیت تجاری خود تحقیق کنید و یکی از موضوعات روز را پیاده سازی کنید.  اگر من یک فروشگاه اینترنتی داشتم و نزدیک عید بود اینفوگرافیکی با موضوع “چطور هزینه های شب عید را کنترل کنیم ” تولید می کردم. فکر می کنم در تمام شبکه های اجتماعی به صورت ویروسی جلو برود.

 

پیشنهاد های تخفیف برای جمعه ها

چه ایرانی باشید چه امریکایی، همه عاشق خرید خوب هستند. و چه جایی برای شما بهتر از شبکه های اجتماعی برای پیشنهاد یک خرید خوب. چقدر بهتر می شود که روز تعطیل همه را هم به روز خرید تبدیل کنید. جمعه ها را با تخفیف های خاص خود همراه کنید. روز تعطیل فکر مشتری شما آزاد تر است و می تواند بهترین بازخورد را برای شما به همراه داشته باشد. تبلیغات دیجی کالا در اینستاگرام را دیده اید؟

تخفیف دیجی کالا برای روز جمعه

خیلی دوست دارم تا یکی از شما سروران برای من بنویسد که تکنیکی را استفاده کرده و نتیجه گرفته است.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

12 پاسخ

 1. در مورد استفاده از تصاویر در شبکه های اجتماعی کاملا صحبتای شما رو تایید میکنم. استفاده از تصاویر در فیس بوک بعضی وقتا تا چهار برابر تاثیر گذارتر بود.

 2. مطالب ارزشمندی بود و از اون ارزشمندتر فرهنگ به اشتراک گذاری تجارب…
  استفاده از ادبیات صمیمی به جای متن های رسمی و خشک هم در جذب مخاطب خیلی موثره 🙂
  از شما خیلی ممنونم.

 3. سلام
  خسته نباشید
  آیا دلیلی وجود داره که Buffer و Hoote Suite باهم استفاده بشن ؟ ویژگی خاصی دارن جدا از هم ؟
  ممنونم

  1. به نظر من هوت سوییت به تنهایی کافیه و تمام نیاز های شما را برآدرده می کنه.

   1. سلام، خیلی خوشحالم یک هوت سوییتی پیدا کردم.
    اگه میشه بگید چجوری هوت سوییت رو آپگریت کنم چون بیشتر از 30 تا پست ، رایگان زمانبندی نمیکنه و هزینه اش هم خیلی زیاده. شما خودتون چه کار کردین واسه این موضوع؟ سایت ایرانی میشناسین که بشه اکانت هوت سوییت خریداری کنم؟
    من که فقط به این فکر میکنم که از نرم افزارهای فارسی مدیریت شبکه های اجتماعی استفاده کنم.
    اگه راهی هست ممنون میشم بگین.

    1. سلام به شما. سایت های پرداخت اینترنتی معمولا این کار رو برای شما انجام می دهند.

 4. بی نهاااااااااااایت عاااااالی بود … در اولین دیدار با با سایت شما این مقاله باعث شد سایت شما را به دوستانم معرفی کنم

 5. “اگر کمی حرفه‌ای تر فکر کنم شما باید به آنالیزورهای بسیار قوی شبکه‌های اجتماعی نیز مسلح شوید که در موضوع این مقاله نمی‌گنجند ولی در آینده ودر جایی مناسب به آن نیز خواهیم پرداخت.”
  اگر امکانش هست مقاله این مورد رو هم تالیف کنید.

  سپاس بابت نگارش های خوبتون 🙂

 6. با سلام
  من امروز به طور کاملاً اتفاقی با سایت شما برخورد کردم که محتوای سایت راجع به ایده و طرحی که من برای بازاریابی دارم نزدیک بود. چند انتقاد کلی و جرئی دارم اما قبل از اون عرض می کنم که من چندین سال کار بازاریابی و نتوورک رو انجام دادم و الان از همون راه به تولید محصولات رسیدم. و خیلی از مسائل رو تجربی دارم.
  اول بهتره کلی عرض کنم که شما در جاهایی از اصطلاحات وب استفاده کردین و در جاهایی از معادل فارسی کلمات. خوب اگه خواننده اطلاعاتش کامل باشه که نیازی به مطالعه نیست واگر طبق گفته خودتون قصد آشنایی افراد با سیستم جدید فروش رو دارین باید بگم کهمطالبتون به اون دسته از افراد کمکی نمیکنه. چون متوجه نمی شن.اما مطلب بعدی این که درسته سیستم کار شما همون سیستم فروش اینترنتی هست اما همین فروش هم در همین اواخر به روز شده که من توی مطالب شما مطلبی راجع بهش ندیدم برای مثال سیستم وب مستر کلی و قدیمیه و الان گوگل غیر از بحثه کلیک و بازدید به مسائل دیگری برای توجه به سایت شما می پردازه. میشه سایت رو در ابتدای زمان راه اندازی روی کلمات کلیدی خاص خودتون به راحتی به صفحه اول گوگل یا در بدترین و عام ترین کلمات جزو 3 صفحه اول آورد. خود من اینکارو انجام دادم. بحث دیگه بیشتر به مسائل کلی که به همان سیستم قبل و سنتی برمیگرده پرداختین اما با شکل اینترنتی . مثل توانایی های انتقال خوب مطلب و اینکه در چه موقع و شرایط راجع به چه چیزی صحبت کنید و چطور جواب بدید. خوب این یک مقدار ظاهرش عوض شده بود. بحث بعدی که من اصلاً مطلبی راجع بهش ندیدم خود محصول هست . فروشنده تولید کننده بازاریاب یا هر شخصی که در فروش یک محصول نقش دارند هرچقدر هم قوی و حرفه ای باشند باز هم در برخی مسائل به مشکل می خورن. همون بحث اهمیت به حقوق مصرف کننده و رعایت مسائل اخلاقی فروش. که متاسفانه به دلیل اینکه در کشور ما نظارت کاملی روی تولید نیست محصولات بی کیفیت (منظور تقلبی نیست) بسیار هستند. که هدف تولیدشان فقط توجیه مالی و سود هست البته مقطعی هستند. اگر بازاریاب به این اصول معتقد باشه نباید برای فروش ااین محصولات قدمی برداره. البته من راهکار این موضوع رو دارم که هم تولید کننده و هم بازار یاب بتونن با رعایت اصول اخلاقی در آمد کسب کنند. دوست داشتم بیشتر صحبت کنم اما شرایط نیست . من این ایده و طرحم رو برای فروش محصولات خودم به کار بردم و جواب خوبی گرفتم در برنامه دارم که در آینده یک شرکت فروش و بازاریابی به روز کنار تولیدم داشته باشم.
  در کل از این که به رایگان اطلاعاتتون رو در اختیار مردم قرار دادین خیلی خوشحال شدم.
  به امید روزی که مشکلات تولید ، فروش و تقاضای کشورمون پای بند به اصول اخلاقیش بشه که متقابلاً تمام مشکلات اقتصادی رفع خواهد شد.

  1. آقای دریاب عزیز
   از یادداشت مفید شما متشکرم و سعی می کنیم در این موارد در آینده و در وب برندینگ بیشتر صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری