webbranding

تبلیغات اینستاگرام به چه صورت انجام می شود؟

faq


سلام روز همگی دوستان عزیزم به خیر و شادی باشد.

متأسفانه در بازار ایران و به خصوص در جامعه ما یک عده ای از افراد هستند که دارند از سادگی، شاید سادگی هم نخواهم بگویم؛ از عدم دانش بعضی یا شاید بدتر از آن، از اطمینان بعضی ها دارند سو استفاده می کنند و یک سری اطلاعات نادرست را در اختیار مردم و به خصوص در جامعه جوان تر در بازاریابی قرار می دهند.

یک سوال دیروز به دست من رسید و در این سوال دوستی از من پرسیده بود که تبلیغات اینستاگرام به چه صورت انجام می شود؟

می خواهم جواب این سوال را که گاهأ چالشی است را در این ویدیو به شما بگویم.

بسیار عالی. من یک سرنخ بزرگ به شما بدهم. اول این که هر سیستم بسیار ساخت یافته تبلیغاتی و هر شبکه تبلیغاتی بزرگی که در دنیا هست جدا از و غیر از سیستم تارگتینگ نرمالی که دارد که عموما ممکن است ایران را تارگت بکنند و یا نکنند، سیستم های دیگر هدف گیری تبلیغاتی هم دارد که مهم ترین این سیستم ها که کاربردش در اتصال نرم افزارهای CRM به شبکه های تبلیغاتی Ad Network بزرگ دنیا هست استفاده از Custom Audience ها است. یعنی شما می توانید اطلاعات مخاطبین خودتان را عموما به وسیله یک API یا به وسیله یک فایل اکسل حتی در یک سیستم تبلیغاتی مثل فیس بوک مثل اینستاگرام مثل گوگل آپلود بکنید و از این ها به نحو احسن استفاده کنید.

استفاده اصلی این مخاطبان هدفمند کجاست؟

استفاده اصلی در آن جا است که برای مثال من می خواهم برای مشتری های خودم در سال گذشته که شب عید خرید کردند و آن ها احتمال خرید بیشتری در امسال عید دارند، یک پیام تبلیغاتی خاص بفرستم. نمی خواهم به آنها ایمیل بزنم. آدرس ایمیل آنها را دارم ولی میخواهم یک هفته تبلیغات بنری یا متنی یا به هر نحوی که من توی آن شبکه تبلیغاتی دارم از من ببینند.

باید چی کار کنم؟

قاعدتا باید من از یک نرم افزار CRM یا بانک اطلاعاتی که دارم یک خروجی بگیرم و داخل این نرم افزار ها یا شبکه های تبلیغاتی وارد کنم و یک کمپین تبلیغاتی بسازم و برای آن عده از افراد، پخش تبلیغاتی که به عنوان اسپانسر هست، تا جایی که سواد من اجازه می دهد، اگر کسی غیر از این هم دارد لطفا خیلی شفاف به همه نشان بدهد (اگه سیستم هدف گیری غیر از این دارد) از این طریق است که معمولا و 90 درصد کسانی که این کار را می کنند، از همین تکنیک استفاده می کنند. یعنی یک بانک ایمیلی بزرگ از یک تعدادی مشتری به صورت بخش بندی شده دارند، خیلی شرکت های ایمیل مارکتینگ هستند که این بخش بندی ها را دارند. مثال آن دسته از کسانی که کفش آنلاین خریدند، آن بخش از کسانی که مثلا لوازم التحریر خریدند، خانم ها و آقایان، سن ها، اقشار مختلف- کسی که بلیط فلان فیلم را خرید است، کسی که یک کالای خاص از یک سیستم خریده که این ها گاها به وسیله دزدیده شدن از سیستم های خرید آنلاین بیرون آمده یا گاها به وسیله جمع شدن در تله های تبلیغاتی که بعد ها راجع به تله های تبلیغاتی برایتان بیشتر توضیح خواهم داد جمع شدند.

به هر حال این ها حدودا یک میلیون، دو میلیون، پنج میلیون، مثلا ما خودماون حدود 40 میلیون اطلاعات داریم که از تله های تبلیغاتی به دست آوردیم.

شما میاید آن دیتایی که خودتان دارید به وسیله یک فایلی در اینستاگرام که در اصل همان سیستم تبلیغاتی فیس بوک را دارد استفاده می کند، آپلود می کنید و به فیس بوک می گوییند که تبلیغات من را در اینستاگرام برای این مخاطبان هدف پخش کن.

وقتی آن مخاطبان هدف از طریق فیس بوک پیدا شد که درواقع به آن می گویند Learned Audience، یعنی سیستم فیس بوک یاد می گیرد و می فهمد که آیا همچین دیتایی در بانک اطلاعاتیش با این ایمیل ها وجود دارد یا خیر. یک جامعه پیدا می شود یک مانده پیدا می شود از این عددی که شما فرستادید و برای آن مانده تبلیغات اینستاگرام پخش می شود.

این تکنیک بسیار بسیار ساده است و هیچ مشکل خاصی هم ندارد البته فیس بوک مثل گوگل نیست که به روش انتقال پول زیاد حساس نباشد، فیس بوک به انتقال پول خیلی حساس هست و حالا مبحث ما در این زمینه نیست.

فقط فرستادن تبلیغات بود که در همین چند جمله برای شما عرض کردم. عموم کسانی هم که می گویند ما به دیتابیس های فیس بوک دسترسی داریم، ما پارتنر فیس بوک هستیم، به نظرم از این جور افراد دلیل و مدرک بخواهید و باید بیایند به صورت زنده یک چیزی را نشان بدهند. اگر کسی پارتنر باشد، مثال ما که آژانس مان پارتنر گوگل و در لیست پارتنر ها ثبت شده است. کسی در دنیای امروز نمی تواند دروغ بگوید و بگوید من یک همچین سرویسی دارم، به  API یک شرکتی وصل هستم و یک همچین کاری می کنم. این ها یک چیزهای خیلی شفاف هستند. عموم این ها از همین روش استفاده می کنند. حتی اگر از روش دیگری هم استفاده می کنند دیگه شما می توانید از همین تکنیکی که خدمتتون عرض کردم استفاده بکنید و با آپلود کردن یک فایل در فیس بوک و تارگت کردن اینستاگرام، تبلیغات خودتان را برای این سیستم ها پخش کنید.

الآن سیستم های بزرگ تبلیغات ایمیل مارکتینگ دنیا مثل میل چیمپ، اصلا برای خودشان تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغات بنری گوگل دارند. یعنی شما اگر اکانت میل چیمپ دارید در کنارش همان جا می توانید روی همان لیست 2 هزار، 3 هزار نفره ای که دارید بیایید تبلیغات اینستاگرام را هم شروع کنید. عموم تبلیغات اینستاگرام که از ما یا از آژانس ما یا از وب برندینگ دیدید همه از همین طریق بوده است. یعنی این تبلیغات فقط داشته برای اعضای خبرنامه ما پخش می شده از طریق میل چیمپ.

امیدوارم از این تکنیک استفاده بکنید.

بازار بهتری داشته باشید و روزگار به کامتان باشد.

 

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری