webbranding

چگونه برند خود را در اینترنت آنالیز کنیم؟

آنالیز و آنالیزور برند

رسانه های اجتماعی ارتباطات جهان را تغییر داده اند. امروزه در اینترنت و شبکه های اجتماعی افراد می توانند به صورت کاملا آزاد در مورد برند خود صحبت کنند. در نتیجه امروزه مهم تر از هر زمان دیگر باید برند خود را ماینتور کنید. امروز من می خواهم بعضی از روش های اساسی مانیتور کردن برند را بررسی کرده و این ها مسایلی هستند که هر روز باید آنها را بررسی و تحلیل کرد.

می خواهم اینطور شروع کنم:

باید چه چیزهای را مانیتور کنید؟

همان طور که گفتم رسانه های اجتماعی امروزه به یکی از موثرترین کانال های ارتباطی تبدیل شده اند. مردم امروز با آزادی بسیار بیشتری با یکدیگر صحبت کرده و اگر موضوع برند من و شما باشد، این مکالمات آنلاین را می توان دید و شنید و مانیتور کرد.

بررسی برند در شبکه های اجتماعی

اولین چیزی که باید همیشه آن را بررسی کنید کامنت های منفی است. تجربیات و احساسات مردم همیشه مثبت نیست و هر کسی به هر نحوی تجربیات منفی نیز دارد. ممکن است این تجربه در عدم تحویل به موقع خدمات و محصولات بوده و در نهایت ما و یا مشتریان شما را عصبانی کرده باشد. ممکن است خدمات بعد از فروش بدی دریافت کرده باشند. اینها مثال هایی هستند که من هر روز در اینترنت به آنها بر می خورم و مردم با صدای بلند آنها را فریاد می زنند. حتی خود من بار ها شده از خدمات سیستم هایی نظیر …. یا هر برند اینترنتی‌‌ای شکایت داشته ام و حتی به 10 دقیقه هم نکشیده که باز خورد داده ام. در برند های تند مصرف این عمل سریعتر و در برند های دیگر کمی دیرتر اتفاق می افتد. ( پیشنهاد می کنم پس از مطالعه این یادداشت حتما در توییتر، هشتگ های زود فود یا نت برگ و امثال آنها را مطالعه کنید.)
بنابراین بسیار مهم است که شما واقعا در این صحبت ها شرکت کنید. بررسی کنید افراد چه چیزهایی در شبکه های اجتماعی می گویند. اگر نظرات منفی دیدید به عنوان یک مسئولیت دخالت نموده و مشتری ناراضی یا موج منفی را به سمت بهبود پیش ببرید. ببینید آیا می توانید مشکل را حل کنید؟ در واقع شما باید تجربه بد را به تجربه ای مثبت تبدیل کرده و با صدای بلند بگویید که مشکل مشتریان من حل شده است.
از آنجا که این موارد در شبکه های اجتماعی عمومی مطرح می شوند، خدمات شما به مشتریان برای تمام مخاطبین و مردم قابل مشاهده هستند. اگر شما خدمات خوبی به مشتریان ارائه کنید، همه از خدمات شما آگاه می شوند. بنابراین فعالیت های شما پایه ای برای موفقیت شماست.
امیدوارم هیچ وقت در مورد شما حرف بدی زده نشود. البته احتمال وجود کامنت های مثبت و عالی نیز وجود دارد و باید این نوع کامنت ها را نیز بررسی کنید. سعی نکنید تمام نظرات منفی را از بین برید!
اگر افراد به صورت آزاد برند شما یا محصولاتتان را تبلیغ کرده و واقعا شما را تحسین نموده و عاشق برند شما هستند، این افراد را پیدا کرده و آنها را تکریم نموده و ارزش بیشتری برای آنها قائل شوید. اگر به این بازخور مثبت ایشان رسیدگی نشود و با آنها تماس بر قرار نشده یا از آنها تشکر نشود، آنها نیز یک روز از این تعریف و تمجید خسته و صحبت خود را در مورد شما را قطع می کنند. این افراد به نام فرشتگان برند شناخته می شوند. آنها افرادی هستند که به قهرمانان برند شما تبدیل می شوند.
پیدا کردن محرک های محتوای شما حائز اهمیت است. این ها افرادی هستند که محتوا و شاید محصولات را نیز ترویج می کنند. ایشان اخبار شما را نیز بازنشر میکنند و هر کدام رسانه ای بی جیره و مواجب برای برند شما هستند.

بررسی برند در شبکه های اجتماعی
بررسی برند در شبکه های اجتماعی

رقیبان و بررسی برند

یکی دیگر از حیطه هایی که شما باید به دنبال آن باشید رقابت است. امروزه رقیبان شما حتما در مورد برند یا شرکت شما بد صحبت نمی کنند. آنها ممکن است چیزهای خوبی نیز در مورد شما بگویند. اما بسیار مهم است که شما بدانید دقیقا چه چیزی در مورد شما می گویند زیرا مسایل رقابتی امروز همین ها هستند. رقبا باید 360 درجه ای بررسی شوند. چه در وب و شبکه های اجتماعی و چه در خارج از وب.

 کافی است یک رقیب را یک ماه رها کنید تا بال دربیاورد و پرواز کند.

رقب را در امواج بازار رها نکنید

شما همین طور باید همیشه نشان تجاری و علائم تجاری خود را در وب جستجو نمایید. کپی برداری و خراب کردن نام ها و علامت ها امروز بی داد می کند.

وب سایت های جعلی یا متقلب را فراموش نکنید

یکی دیگر موارد مهم وب سایت های متقلب و حعلی هستند. این مسئله، مشکلی قدیمی بوده و هنوز نیز ادامه دارد. اینکه چرا این مسئله هنوز ادامه دارد مشخص نیست اما تنها چیز مشخص این است که  این سایت ها به شهرت و نام برند شما صدمه می زنند. چیز مهمی که شما باید در این رابطه آن را بررسی کنی تقلید کامل از سایت شماست.

کدام عبارت ها و کلمات را بهتر است بررسی کنیم؟

مطمئنا مشخص است که شما باید نام برند خود را کنترل کنید. اگر شما نام  ژنریکی دارید مانند وب برندینگ است، پس ماینتور کردن آن سخت تر است زیرا این ها عبارت های ژنریک هستند که احتمال تقلید آنها بسیار زیاد است. این نام ه، خاص نیستند و به شدت قابل کپی برداری هستند. دیگران می توانند از این عبارت ها با اهداف مختلفی از این نوع نامها استفاده کنند. اسامی خاص بسیار بهترند، مثلا گلرنگ، سامسونگ، زورق.  اگر چنین عبارت هایی را کنترل کنید به راحتی می فهمید دیگران چه چیزی در مورد برند شما می گویند و متقلبین را به سرعت پیدا می کنید. هر چه نام برند شما کمتر ژنریک باشد، زمان کمتری برای چنین کاری لازم است. ( اگر می خواهید در مورد نام برند ها و انتخاب نام بیشتر بدانید پیشنهاد می کنم کتاب ” شروع خوشنامی ” ما را دانلود نمایید.)
همین طور اشتباهات لفظی یا املایی برند خود را نیز کنترل کنید. تمام مردم حتی خود من کلمات ساده مثل گوگل را درست تایپ نمی کنند. تمام افراد در زمان تایپ کردن آدرس نیز درست کلمه را نمی نویسند. همیشه احتمال غلط املایی برند شما وجود دارد. بسیار مهم است که شما در این مسئله به روز باشید زیرا این موارد می توانند صحبت هایی مهم در مورد برند باشند که باید به آنها رسیدگی کرده و در صورت مشکل دخالت کنید.
باز هم شما باید علامت تجاری خود را کنترل کرده و مشخص کنید که آیا کسی از توافق نامه های علامت تجاری شما سوء استفاده می کند یا خیر. همین طور رقبا را نیز بررسی کنید. مطمئن شوید که آنها مورد خاصی در مورد برند شما نمی گویند. اگر قهرمانان برند شما از عبارت های اشتباه استفاده می کنند، باید آنها را اصلاح کنید.
کلمات مخفف نیز یکی دیگر از مسایل مهم است. ممکن است افراد برند شما را بدون تشخیص دادن موضوع به صورت خلاصه بیان کرده و اگر برند شما به صورت مخفف بیان می شود مهم است که شما از آن خبر داشته باشید تا بتوانید آن را کنترل کنید. شاید استفاده کردن از این مخفف ها برای شما نیز سودمند باشد.

ارتباط بین کارمندان و برند سازی اینترنتی

یکی دیگر از چیزهایی که شما باید کنترل کنید کارمندان شماست. ما از تمام اعضا تیم وب برندینگ می خواهیم تا هر ماه یک پست داشته باشند و یا یک فیلم را زیر نویس فارسی کرده و منتشر نمایند، این مهم نیست قوی هستند یا خیر، این مهم است ایشان را به میان آوریم و به آنها بها دهیم. بهتر است به ایشان میدان دهید و به کناری ایستاده و میدان داری نمایید. هر کدام از همکاران شما دایره ای از نزدیکان دارند که با قوانین شبکه های اجتماعی حتما در یکی از لایه های دوستان نزدیک ایشان یک مشتری بزرگ قرار دارد.

صفحه کارمندان خود را ر شبکه های اجتماعی بررسی کنید و در جمع همکاران از کسی که بیشترین فعالیت تبلیغاتی در مورد برند شما دار تقدیر کنید.

ما چه وب سایت هایی را باید برای برند خود جستجو کنم؟

آنالیز و آنالیزور برند
آنالیز و آنالیزور برند

شما باید چه نوع سایت هایی را مانیتور کنید؟ جواب این سوال مشخص است. شما باید رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، تویتر و گوگل پلاس را مانیتور کنید. این سایت ها مکان هایی هستند که صحبت های اصلی صورت می گیرند. از آنجا که این سایت ها تقریبا آزاد بوده و پلتفورم هایی عمومی هستند، تعامل برقرار کردن با این سایت ها بسیار راحت است. مطالب گفته شده در مورد برند شما در این سایت ها را کنترل کنید. ابزار های این کار زیادند.

بلاگ ها و وب سایتهای اطلاع رسانی مربوط به صنعت شما

 آیا مردم در مورد شما صحبت می کنند؟ آیا مردم در مورد محصولات شما مطلب می نویسند؟ آیا اخیرا  خدمات یا محصولات جدیدی طراحی کرده اید که کسی آن را نقد کرده است؟
فروم ها نیز یکی دیگر از این مکان ها هستند. دخالت کردن و بررسی کردن در این مکان ها سخت تر است، اما مشخص است اگر کسی صحبت در یک فروم در مورد شما کرده باید اطلاع داشته و در صورت لزوم دخالت کنید.
تصویر ها نیز مهم هستند. اگر شما سایت تجارت الکترونیک دارید و محصولات زیادی را در آن قرار داده اید، مطمئنا باید از عکس های زیادی استفاده کنید. آیا افراد این عکس ها در مورد نوشتن در مورد برند شما استفاده می کنند؟ اگر آنها در مورد شما صحبت می کنند آیا صحبت ها بد است یا خوب؟
فیلم ها نیز دارای اهمیت هستند. اگر شما در سایت خود فیلم قرار داده اید باز هم مانند عکس افراد می توانند از آن به عنوان بخشی از پست در مقاله استفاده کرده و در مورد شما صحبت کنند.
همین طور بسیار مهم است که شما آنالیتیک گوگل را نیز در زمان ماینتورینگ برند فراموش نکنید.  گوگل آنالیتیک  به شما اجازه میدهد ببینید مردم با جست و جو کردن چه مطالبی به سایت شما آمده اند. بنابراین شما می توانید داده های مناسب و مخصوصا کلمات کلیدیی را پیدا کنید که به سایت شما منتهی شده و ببینید آیا این موارد تأثیرات مثبت داشته یا منفی. اگر شما عبارت های منفی زیادی می بیند که باعث ورود بازدیدکنندگان به سایت شما می شود، باید به این مسئله رسیدگی کنید. نوع کلماتی که استفاده می شوند به شما نشان می دهند مشکل چیست.

همین طور شما می توانید هشدارهایی در گوگل آنالیتیک قرار دهید که در زمان افزایش یا کاهش آمار بازدیدکنندگان سایت به شما اطلاع رسانی کند.

  • آیا ترافیک به خاطر  محصولات یا خدمات جدید شما بالا رفته است؟
  • آیا آمار بازدیدکنندگان به خاطر اعلام خبرهای بد پایین رفته یا اینکه فعالیت های انلاین شما باعث شده است رتبه بندی شما پایین بیاید؟

در هر صورت این سیستم به شما نشان می دهد فعالیت های مردم در وب سایت شما چطور است. بنابراین بسیار مهم است که این مسئله را بررسی کنید.  گوگل آنالیتیک  سرویسی بسیار مهم در این رابطه است و اطلاعاتی به شما ارائه می کند تا ببینید مردم چه عکس العملی نسبت به سایت شما داشته و چه نوع کلماتی برای ورود و پیدا کردن سایت شما در موتور های جستجو استفاده می شود.

همین طور شما می توانید از Google Alerts  استفاده کنید. این سایت ابزاری بسیار مهم و مجانی است. تنها چیزی که لازم دارید تنظیم کردن هشدار برای برندتان است، تا اینکه هر وقت به اینترنت متصل می شوید مطالب مربوط به برند شما از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود. شما می توانید سریعا لینک را دنبال کرده و ببینید دقیقا چه چیزی در مورد برند شما گفته می شود.
HootSuite نیز به شما اجازه می دهد مطالب گفته شده در مورد شما در شبکه های اجتماعی را به راحتی کنترل کنید. شما می توانید ستون هایی را ایجاد کنید که مخصوص برند شماست. مثلا نام اعضای تیم شما. شما می توانید اطلاعات هر طوری که دوست دارید فیلتر کنید. باز هم این مسئله شما در مواجهه با مواردی قرار می دهد که افراد در مورد شما بیان می کنند. این مسئله واقعا اهمیت دارد.
همین طور ابزار جست و جوی غیر رایگان دیگری نیز نیاز دارد که شما باید از آنها استفاده کنید. BrandsEye و BrandWatch نیز برای بررسی کردن برند شما، مخصوصا  در جنبه های اجتماعی بسیار مفید هستند.
ابزار دیگری نیز وجود دارند که به شما در انجام تمام این کارها کمک می کند، اما من فکر می کنم اگر شما با این روش ها کار خود را شروع کنید ایده اولیه چیزی  که آنالیز برند نام دارد بدست خواهید آورد. این روش به شما نشان می دهد در دنیای اینترنت چه اتفاقاتی افتاده و شما نیز باید به چه کارهایی رسیدگی کنید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری