webbranding

رسانه های اجتماعی یعنی موبایل ها

در چند سال اخیر و به نسبت دیگر کانال های دیجیتال، رسانه‎ های اجتماعی بیشترین تاثیر را بر روی برندینگ گذاشته اند ولی در واقع، خطاب کردن آنها به عنوان یک کانال بازاریابی نگرش درستی نسبت به آنها ایجاد نمی کند. رسانه‎های اجتماعی به شکل اساسی و بارزی تعامل و نحوه برخورد با برند ها را در ذهن ما تغییر داده اند. (اگر سلسله مقالات دیجیتال برندینگ را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنم اول آنها را بخوانید و بعد به سراغ این مطلب بیاید.)

رسانه های اجتماعی راهکاری چند کاناله اند نه یک کانال تنها؛ چرا که دیگر تنها با یک اینستاگرام و یا یک تلگرام طرف حساب بودنی وجود ندارد، آنها( مشتریان) بعد از ظهر ها در یک کانال هستند و صبح ها به کانال دیگری سر می زنند. صبح ها و در مترو در حال چک کردن اینستا گرام هستند و بعد از ظهر ها را با تلگرام سپری می کنند. اینها دو شبکه با فرهنگ متفاوت هستند. این تغییر اساسی باعث ایجاد رابطه‎ی دو طرفه و قدرت بیشتر بین مصرف کننده در مقابل برند شده است. (هم در مورد B2B و هم B2C).
تمامی موضوعاتی که ما تا به امروز در مورد آن‎ها بحث کردیم، از جمله اعتبار، ارزش پیشنهادی برند و پیچیدگی روز افزون سفر کاربر، همگی بخاطر رسانه‎های اجتماعی است. به کمک رسانه‎های اجتماعی، بجای اینکه پیام را به صورت یک طرفه به شما منتشر کنم (نظیر تلویزیون یا رادیو)؛ می‎توانم  با شما درگیر شوم و یا اگر  بهتر بگویم با شما تعامل داشته باشم. دوست دارم قبل از شروع بحث دو عامل ، دو اصطلاح قدیمی و مفهوم آن را یاد آوری کنم:

آگاهی از برند حوزه ای ست که در آن یک برند توسط مشتری‎های بالقوه شناخته می‎شود، و یادآوری برند زمانی ست که یک برند به صورت درستی با یک محصول یا ویژگی‎های خاص آن محصول در ذهن مخاطب ربط داده می‎شود.

فراموش نکنید که ایجاد درگیری یا engagement با یک برند در شبکه های اجتماعی به انرژی اولیه بسیار زیادی نیاز دارد. این درگیری می تواند با سرگرمی شروع شده و با آموزش ادامه یابد و مهم تر از همه اینکه شما باید به فرد انگیزه این درگیری و ایجاد تعامل و ارتباط را بدهید که کار محتوایی و استراتژیک زیادی می برد.

شبکه اجتماعی محیطی خصوصی است

همیشه باید در نظر داشته باشیم بهترین استفاده از این رفتار و کانال اجتماعی در راستای کمک به کسب اهداف تجاری مان است. ما باید بدون اینکه در فضای خصوصی افراد خللی وارد کنیم، ارزشی را برای او فراهم آوریم.

بیشتر از 76% کاربران فیسبوک در رابطه با حریم خصوصی، حداقل “اندکی نگران” هستند.

( Statista,2016 )

این موضوع بیانگر آن است که حریم خصوصی برای کاربران در حال مهمتر شدن است. قبلا شاید کسی زیاد برایش مهم نبود که صفحه اینستاگرام خصوصی و عمومی جدا از هم داشته باشد، ولی امروز این موضوع یک دغدغه است و خود من برای اقوام و دوستان یک صفحه و برای کار یک صفحه جدا دارم و حتی به معنای دیگر اصلا از برند ها خوشم نمی آید!

رسانه های اجتماعی خصوصی هستند.
رسانه های اجتماعی خصوصی هستند.

سفر کاربر و ارزش پیشنهادی برند

دو موضوع اساسی که ما در بخش های پیشین بحث کردیم؛ درک سفر کاربر و در نظر گرفتن ارزش پیشنهادی مان بود. این ملاحظات در بهره برداری از رسانه‎های اجتماعی بسیار با اهمیت هستند. ما نیاز داریم که مطمئن شویم، مخاطب ما از کدام شبکه‎های اجتماعی استفاده می‎کند و اطمینان خاطر داشته باشیم ،زمانی که از این پلت فرم ها استفاده می‎کند تجربه‎ی کاربری خود اوست است که ارزش را بوجود می‎آورد . بنابراین فعالیت بیش از حد، تاثیری در این روند نخواهد داشت.

اندازه نگه دار که اندازه نکوست

هم لایق دشمن است و هم لایق دوست.

محتوا و درگیری با برند ( Brand Engagement )

اگر برای لغت engagement به جز درگیری یا در مجاورت برند واقع شدن واژه مناسبی پیدا کردید حتما به من هم خبر بدهید. بگذریم.
آیا می دانید توانایی و قدرت ما در بکار گیری رسانه های اجتماعی کجا نمود پیدا می کند؟

  1. ارائه محتوایی مفید و جالب توجه و ارزشمند
  2. شیوه‎ای از ارائه که درگیری کاربر با ما را بالا ببرد.

به دلیل طبیعت شخصی و خصوصی رسانه‎ی اجتماعی، رابطه ی شرکت گونه جواب نمی‎دهد. حتی در یک محیط B2B ما هنوز با افراد سر و کار داریم و نیاز است در روابط مان اصول اساسی رسانه‎ی اجتماعی را به کار ببریم. به یاد داشته باشید که هرشخصی می‎تواند یک وبلاگ داشته باشد، در رسانه‎ی اجتماعی پست دهد و توییت کند یا یک کانال تلگرام داشته باشد. اگر توییتر را بسیار شبیه به تلگرام بدانیم باید بگویم که اساتید این شبکه می گویند برای اینکه در توییتر موفق شوید باید حداقل روزی 4 توییت داشته باشد. البته شما تنها زمانی باید این کار را بکنید که چیز جالبی برای گفتن دارید.

همه چیز در شبکه های اجتماعی
همه چیز در شبکه های اجتماعی

تجربه‎ی استفاده از رسانه‎ی اجتماعی در موبایل

ما باید این حقیقت را در نظر بگیریم که اکثریت مردمی که از رسانه های اجتماعی در دستگاه های موبایل استفاده می کنند برای دسترسی به این پلت فرم ها از نرم افزارهایی مخصوص به این کار استفاده می‎کنند. من شخصا از نرم افزارهای مربوط به فیسبوک، توییتر، تلگرام و LinkedIn بر روی تلفن همراهم، به این شبکه ها دسترسی دارم. شاید اگر سه سال پیش از از من سوال می کردید می گفتم فیس بوکم را هر روز با کامپیوتر شخصی ام چک می کنم ولی امروز اینطور نیست.

ما باید به فکر نحوه دسترسی به محتوایمان از طریق این نرم افزارها هم باشیم. به عنوان مثال، معمولا اگر شما محتوایی را روی تلگرام و یا توییتر پست می‎کنید، اکثر اوقات شما یک لینک را به اشتراک می گذارید.

آیا تا به حال چک کرده اید چطور آن لینک روی تلفن های همراه نشان داده می‎شود؟

با توجه به اینکه بیش از 80 درصد کاربران به این سرویس ها از طریق تلفن های همراه دسترسی دارند، ما باید نحوه‎ی نمایش لینک ها را در گوشی های همراه افرادی که آن‎ها را به آن لینک ها هدایت می‎کنیم، در نظر بگیریم. اگر انتقادهای شما را کنار بگذاریم توییت های خود من به دو دسته اساسی تقسیم می‎شوند:

  • لینک دادن به محتوای مفید در سایت خودم
  • لینک دادن به محتوای مفید در دیگر وب سایت ها.

من می دانم که وب برندینگ به صورت کامل برای کاربران تلفن همراه بهینه شده است، ولی این امر در رابطه با سایر افرادی که مردم را به سایت آن‎ها هدایت می کنم نیز صدق می‎کند؟  آیا شما خبر دارید چند بار در روز محتوای با ارزش شما در شبکه های اجتماعی پخش می شوند؟

نمونه‎ی دیگر، استفاده از شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و LinkedIn است. به طور معمول ما محتوایی را پست می‎کنیم که سعی در ایجاد رابطه داشته باشد و خیلی از اوقات این محتوا شامل تصاویر است. این تصاویر ممکن است در یک صفحه نمایش دسکتاپی به خوبی نشان داده شود، ولی در موبایل چطور نمایش داده می‎شود؟

بخش زیادی از تجربه‎ی شبکه اجتماعی در یک نرم افزار موبایل به نسبت نسخه دسکتاپ متفاوت است. ما باید این نکته را در تمام پست های خود در نظر بگیریم. ما باید فرض کنیم که 90% کاربران از موبایل استفاده می‎کنند و همه چیز در این زمینه به خوبی کار می‎کند. تقریبا می توانم بگویم ما دیگر چیزی به نام دسکتاپ ها برای مطالعه نداریم.

شیوه‎ی کسب آگاهی از رسانه‎ی اجتماعی تان

قبل از شروع هر فعالیتی در رسانه‎ی اجتماعی باید با بررسی، آن رسانه‎ی اجتماعی را در دستور کار قرار دهیم و به تعبیری فرآیند گوش دادن را آغاز کنیم. ما برای فهمیدن روش آن باید بدانیم که چه مخاطب هدفی علاقه مند و مشتاق ارزش پیشنهادی ما است.

گوش دادن به شبکه های اجتماعی
گوش دادن به شبکه های اجتماعی

اول باید بدانیم social listening چیست؟

Social listening  به معنی فرآیند شناسایی و بررسی چیزی ست که در مورد یک سازمان، یک محصول، یک برند یا یک فرد و یا یک مبحث در شبکه های اجتماعی گفته می‎شود و در متن از آن به عنوان گوش دادن به شبکه های اجتماعی یاد می کنم.
در حقیقت،Social Listening  نه فقط می تواند ما را از روند شبکه های اجتماعی مان آگاه کند بلکه می تواند ما را در کل فرآیند دیجیتال مارکتینگ آگاه نماید. ابزارهای کاربردی زیادی در دنیا به این منظور وجود دارند که می توانند به منظور گوش دادن به شبکه های اجتماعی و یا بررسی کردن آنها از آن استفاده کرد. فهم اینکه یک فرد چطور جستجو می‎کند می‎تواند ما را از آنچه آن‎ها نیاز دارند و به آن علاقه دارند آگاه سازد. در روز های آتی این ابزار ها را به شما معرفی می کنم و برای شما نمونه های ابزاری این نرم افزار های قدرتمند و نحوه استفاده از آن را معرفی خواهم کرد.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

2 پاسخ

  1. سلام و خسته نباشید. یه سوالی داشتم با سوشال لیسنینگ دقیقا چیکار میشه کرد؟ و به نظر شما چقدر باید وقت و هزینه صرف این کار کرد.

  2. تلگرام هم امکان social listening داره؟ چون تلگرام شبکه اجتماعی نیست و یک پیام رسان هست. شما ابزاری برای این کار سراغ دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری