webbranding

ارزش برند مک دونالد

mcdonalds-logo

مک دونالد | ارزش برند: ۴۳,۴۱۷ میلیون دلار | رشد سالانه: +۵٪

مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره ای فست فود در دنیا با ۳۷۰۰۰ شعبه در ۱۲۰ کشور، و دومین کارفرمای خصوصی دنیا با ۱/۷ میلیون کارمند است.

تاریخچه مک دونالد

شرکت مک دونالدز در سال ۱۹۴۰ توسط ریچارد و موریس مک‌ دونالد، با مشارکت ری کراک در کالیفرنیای آمریکا آغاز به کار کرد. اولین عرضه عمومی سهام آن نیز در سال ۱۹۶۵ انجام گرفت.

دارایی های برند مک دونالد

مک درایو McDrive: سرویس دریافت غذا بدون نیاز به پیاده شدن از خودروست (Drive Thru). مک دونالد در شعب نزدیک بزرگراه ها صندلی یا خدمات پشت کانتر ارائه نمی دهند. در عوض در مکان های پر جمعیت معمولا سرویس دریافت غذا با خودرو وجود ندارد.

مک کافه McCafé: مفهومی که برای اولین بار در شعب مک دونالد در استرالیا شکل گرفت و در واقع زیر مجموعه قهوه خانه ای برند مک کافی است که در بعضی رستورانهای مک دونالد مستقر است.

رستوران های “Create Your Taste”: در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در کیوسک هایی با دستور غذایی انتخابی مشتریان ظرف ۱۰ دقیقه تا یک ربع غذا حاضر می شد که البته با طرحی دیگر جایگزین شد. این طرح با McDonald’s Next ترکیب شده و با قابلیت سفارش غذا گرفتن دیجیتالی در بعضی شعب ارائه می شود.

زمین های بازی McDonald’s PlayPlace: در بیشتر رستورانهای مک دونالد یک فضای بازی مناسب کودکان ۳ تا ۹ سال قرار گرفته است.

ارزش های برند مک دونالد

ماموریت برند مک دونالد عبارت است از «تبدیل شدن به مکان و شیوه محبوب مردم برای خوردن و آشامیدن». مک دونالد، توجه به تجربه مشتری را در راس کارهایی که انجام می دهد قرار داده و در مرحله بعد، رشد کارمندانش را در دستور کار قرار داده است. توجه به سه راس مثلث (صاحبان/نیروهای عملیاتی، تامین کنندگان، کارمندان شرکت) و تعادل میان منافع آنها در چیزی که مک دونالد آن را «سیستم مک دونالد» می نامد از نکات اساسی است. از دیگر ارززش های برند مک دونالد توجه به اخلاقیات در کسب و کار، رشد مستمر اقتصادی و تعهد به پیشرفت و بهبود مداوم است.

مک دونالد در سال ۲۰۱۸ توانست ۲۱/۰۲۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

قدرت برند

هر یک از شاخص های برند نمایانگر یکی از پتانسیل های رشد آن است. ارزیابی قدرت برند، بزرگترین فرصت ها و ریسک های برند در فضای کسب و کار شما را آشکار می کند.

آشنایی با معیارها و شاخص های ارزش گذاری برند

در زیر ۳ شاخص برتر و تاثیرگذار این برند را به رنگ قرمز مشاهده می کنید:

شاخص های درونی برند

ابعاد داخلی برند - شفافیت

شاخص های بیرونی برند

ابعاد بیرونی برند - تمایز - حضور

نمودار رشد سالانه ارزش برند مک دونالد

منابع:
ویکی پدیا
اینتربرند

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری