webbranding

6 راه برای موفقیت سایت های تخفیف روزانه

6 راه برای موفقیت سایت های تخفیف روزانه

هفته گذشته داستان کوتاهی از یک تخفیف و ناراحتی خودم از یک سیستم خرید گروهی یا صحیح تر عرض کنم تخفیف روزانه در وب برندینگ مطرح کردیم که بازخورد بسیار عالی به همراه داشت و بسیاری از دوستان در درخواست هایی مقاله را صد در صد کامل فرض نکرده و توضیح بیشتر طلب کرده بودند.

تخفیف گروهی
تخفیف گروهی

این هفته سعی می کنم تا مقاله پیش را که از نظر خودم یک نق نق بدون نتیجه گیری و ارائه راهکار تلقی می شد را تکمیل تر نماییم. در مقاله قبلی یکی از دوستان گفت چرا اطلاعات را مجانی در اختیار کاربران قرار می دهید که برای من جای تاسف بسیار بوجود آمد که چطور قشر تحصیل کرده و فرهیخته ما تا این حد با فکری بسته و پول محور زندگیمی کنند. بگذریم……
مطلبی که پیش رو دارید حاصل 10 روز مطالعه من بر روی لیدر های بازار تخفیف روزانه و برداشتی از چند مقاله خارجی در این رابطه است.
سایت های تخفیف روزانه ( یا به نقل اشتباه خرید گروهی ) موفق مانند گروپون (Groupon) و یا نت برگ در ایران به کشف کردن، ارتباطات و تبلیغات آنلاین بسنده می کنند تا برند خود را در بازار جا بیاندازند. گروپون را می توان به عنوان یکی از برندگان رقابت بین برندها دانست.  بهترین راه برای توضیح دادن سایت های تخفیف روزانه یا فروشگاه های اجتماعی مانند نت برگ چیست؟ یکی از علل موفق دانستن نت برگ نیز این است که بسیاری از افراد،  سایت های تخفیف روزانه را به نام “سایت های مثل نت برگ” می شناسند.  یعنی برندی قدرتمند .حال این سوال پیش می آید کدام استراتژی باعث موفق شدن سایت های تخفیف روزانه می شود ؟ چطور می توان برای چنین وب سایت هایی برنید قدرتمند ساخت ؟ ( البته اگر از من بپرسید نت برگ 100 در 100 موفق نیست و تنها یکی از وجهه های برند نت برگ قدرتمنداست و خیلی بهتر از اینها می توان از این برند استفاده کرد. اگر می خواهید در رایطه با برند سازی اینترنتی بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.)

فعالیت اصلی سایت های تخفیف روزانه

آف چی
آف چی متاسفانه از بین رفته است !

با اینکه نت برگ و تخفیفان و دیگر وب سایت های تخفیف روزانه ترافیک و اقبال زیادی را از تبلیغات آنلاین دریافت می کنند،  یک کمپین بازاریابی با موتور ها جستجو، می توانید به سایت های تخفیف روزانه کوچک و نوپا کمک کند تا بتوانند ترافیک خوبی از بازار هدف خود بدست بیاورند.
گروپون بیش از 32000 صفحه و نت برگ در تاریخ نگارش این مثاله 15900 صفحه ایندکس شده در گوگل دارد . برای گروپون بیش از 100 صفحه به عنوان منبع ورود به این سایت محسوب می شوند و شهرهای متفاوت را پوشش می دهند: www.groupon.com/los-angeles. البته شخصی سازی بسیار کم در هر شهر انجام شده تا بتوانند رتبه مناسبی در جست و جوهای مبتنی بر موقعیت داشته باشند.  با اینکه هر شهر صفحه خاص خود را دارد، گروپون  همان محتوا و اطلاعات اساسی را دارد (به جز نام شهر و اطلاعات کوپون مخصوص آن و سایر شرکت های مشابه که توانایی پوشش دادن وسیع شهرها را ندارند، می توانند با تمرکز کردن بر سئو و کسب رتبه های بالا در صفحات جست و جوی ، مشتریان را به سمت خود جلب کنند.
در آینده بسیار نزدیک که به نظر من بیش از سه سال طول نخواهد کشید ما در ایران نیز شاهد موتور های جستجوی محلی خواهیم بود و نیز مهمتر از آن اختصاصی جلوه دادن کار وب سایت برای مردم همان شهر است.

تبلیغات کلیکی در گوگل

بسیاری از سایت های شبیه گروپون ها در خارج از ایران بسیار به این نوع تبلیغات برای کسب ترافیک و مشخص کردن کلمات کلیدی بازار ( سمپلینگ در تبلیغات کلیکی ) بسنده می کنند که برای بسیاری از شرکت های نوپا چنین بودجه مهیا نیست.
پلتفورم های تبلیغات مانند گوگل، یاهو، فیس بوک، پاندورا، و سایر سایت ها اجازه می دهند بسته به موقعیت شرکت، شما بتوانید از تبلیغات محلی ارزان تری استفاده کنید.  هزینه کلی کمتر سایت هایی مانند فیس بوک باعث می شود شرکت های نوپا هر چه بیشتر به دنبال تبلیغ کردن در چنین سایت هایی باشند.

پخش کردن نام وب سایت و قدم اول در برند سازی

یک از زمانهایی که لیست کاربران زمانی افزایش پیدا می کند آن وقتی است که ایشان یافته های خود را با دوستان خود در میان گذاشته و بسیاری از وب سایت های تخفیف روزانه  این فرآیند را بوسیله تشویق کردن کاربران و ارائه پیشنهادات ویژه برای معرفی دوستان، تقویت می کنند.  اکثر  شرکت های گروپون مانند  بسیار کاربران خود را تشویق می کنند تا تجارت ها و پیشنهادات تجاری را در کانال های اجتماعی محبوب به اشتراک بگذارند.  لیوینگ سوشال حتی سعی می کند که کاربران فیس بوک خود را با پیشنهاد دادن برنامه های مجانی مانند ” Pick Your 5″ هر چه بیشتر تحت تأثیر قرار دهد و تمام تلاش ایشان در این است که نامشان و خدماتشان به جامعه بزرگی که هنوز ایشان را نمی شناسند معرفی نمایند. حال جای خالی ما در ایران کجاست؟

ارزش افزوده یکی از نقاط مخفی در افزایش فروش

شرکت های تخفیف روزانه امریکایی ،  تخفیف شرکت های محلی را با هدایای ویژه در هر خرید همراه به دانش آموزان بی بضاعت و مراکز خیریه در انتخاب مشتری ترکیب می کند. اگر شما می دانستید که با خرید تخفیف برای رستوران باعث کمک کردن به کودکان بی بضاعت یکی از مدارس شهرتان یا کودکان و افراد فقیر می شوید، بیشتر خرید نمی کردید؟ برای بسیاری از خریداران این لایه ارزش اضافه شده در هر تبلیغات می تواند نکته ای باشد که به سایت های جدیدتر مراجعه کنند.
این روش یکی از روش های مرسوم حتی در بازاریابی ویروسی بوده که من هنوز در تبلیغات هیچ کدام از دوستان در ایران ندیده ام.

پیدا کردن گروه های خاص

نت برگ
نت برگ

بعضی از دوستان پیشرو در این حرفه،  بیشتر به دنبال مشتریانی هستند که شیوه زندگی فعال دارند.  با اینکه بسیاری از شرکت های تخفیف روزانه یا پیشنهاد روزانه انواع خدمات و یا کالا ها را پیشنهاد می کنند، ایشان معمولا به یک بخش یا صنعت خاص وابسته هستند. رستوران ها و کافه ها از انتخاب های مطلوب محسوب می شوند. پیشنهادات این نوع شرکتها بیشتر به فعالیت های خارج از خانه مانند پیک نیک، ماجراجویی و فعالیت های پر هیجان توجه می کند.  تمرکز کردن بر نیچ خاص به این شرکت اجازه می دهد افرادی را بیشتر جذب کند که دوست دارند کارهای جدید انجام داده و فعال باشند، برای مثال  تخفیف برای کلاس های پاراگلایدر یا پینت بال.

 ارتباطات اجتماعی بیشتر درست شبیه یک بازی !

گروپون قبل از ارائه کردن تخفیف های ویژه از کاربران خود می خواهد تا تعداد مشخصی خرید داشته باشند. لیوینگ سوشال نیز به مشتریان اجازه می دهد در صورت معرفی و خرید کردن سه نفر از دوستانشان، از یک کوپون مجانی استفاده کنند. یکی از سایت های تخفیف روزانه جدید به نام هوم ران(Homerun) از بازیها و سرگرمیهای اجتماعی برای کسب مشتریان جدید استفاده می کند.  اعضای این سایت در فیس بوک عضو شده و دوستان خود را که از سایت استفاده می کنند را مشخص می کنند. آنها می توانند  ببینند  سایر افراد چه پیشنهاداتی را استفاده کرده و چه پیشنهاداتی برای سایر دوستانشان مفید خواهد بود. کاربران این شرکت به ازای استفاده از پیشنهاد امتیاز دریافت می کنند. بعد از کسب امتیاز کافی شما می توانید به بخش “پیشنهادات خصوصی” وارد شوید و از پیشنهادات ویژه استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از قیمت های متفاوت برای کاربران سایت خود استفاده کنید. هر چه امتیاز یا سابقه کاربر شما بیشتر بود، یا فعالیت بیشتری در سایت شما انجام داده و افراد بیشتری را معرفی کرده بود، هزینه کمتری در پیشنهادات پرداخت خواهد کرد.
با اینکه سایت های تخفیف روزانه موضوعی جذاب محسوب می شوند، اما نمونه های زیادی نیز وجود دارند که نتوانسته اند به موفقیت برساند. چنین نوع سایت هایی به سرعت ایجاد شده و همین طور به سرعت نیز نابود می شوند.  استفاده کردن از نکات زیر به شما اجازه می دهد شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشید :

5 نکته برای ساخت سایت های تخفیف روزانه

حراجکده
حراجکده

تجارت های گروهی روشی معروف برای جذب کردن مشتریان جدید و افزایش فروش محسوب می شود. با اینکه چنین رویدادی با فعالیت ارائه کنندگان خدمات بازاریابی مانند گروپون شروع شد، چنین فعالیتی در حیطه های دیگر تجارت متفاوت مانند فیس بوک و حتی نیویورک تایمز نیز مشاهده می شود . دقیق در خاطرم نیست که ولیکن جایی دیدم که تخمین زده بازار وب سایت های پیشنهاد روزانه 4 بیلیون دلار سرمایه داشته باشد. از آنجا که بسیاری از تجارت ها می خواهند تجارت های گروهی را به ترکیب روش های بازاریابی خود اضافه کنند، بسیاری از افراد به دنبال روش های ایجاد و پیشنهاد دادن معامله هایی هستند که برای آنها مناسب خواهد بود.  ایجاد معاملات گروهی روزانه برای شما علاوه بر اینکه یکی از کانال های بازاریابی جدید محسوب می شود، بلکه باعث می شود شما جزئیات بیشتری در مورد بازار هدف خود بدست آورده و به شما اجازه می دهد با توجه به خصوصیات مشتریان، فعالیت های خود را جهت کسب و حفظ بیشتر مشتری بهینه سازی کنید. این کار به شما اجازه میدهد تا  برنامه های خود را بر اساس مشخصات مشتری تنظیم کرده و عملکرد کمپین را برای معامله های بعدی بهبود بخشید.
مهم نیست شما از چه رویکردی استفاده می کنید، مهم این است که شما حتما قبل از شروع برنامه به درستی در مورد پیشنهاد خود فکر کنید.  شما می توانید با ایده ها زیر ساختاری مناسب برای  وب سایت پیشنهاد روزانه خود ایجاد کنید.

1.    مشتریان را در انتخاب پیشنهاد دخالت دهید

آف چی
آف چی

دخالت دادن مشتریان در انتخاب پیشنهادات بازاریابی باعث می شود آنها بیشتر این پیشنهادات را به اشتراک بگذارند.  از مشتریان بخواهید تا معامله ها یا پیشنهادات را به رای گیری گذاشته و مشخص کنند کدام مورد را بیشتر دوست دارند. شما می توانید همین پیشنهاد را نیز برای آنها بفرستید. یکی از فواید اضافه شده این است که معامله ای که شما پیشنهاد می کند ارزش خاصی برای مخاطب خواهد داشت.
هر چه محصول محبوب تر باشد، خرید آن بیشتر بوده و همین طور کسانی که در رای گیری شرکت می کنند نیز تخفیف دریافت می کنند. خریداران را تشویق کنید تا  محصولات خود را در فیس بوک و تویتر به اشتراک گذاشته تا در پیشنهادات ویژه تخفیف دریافت کنند. بدین روش میزان محبوبیت محصولات مشخص خواهند شد.

2.    مرزهای خود را حفاظت کنید

شما باید توانایی مدیریت کردن ترافیک زیاد را داشته باشید – مخصوصا اگر از چنین روش هایی استفاده می کنید. یکی از خصوصیات معاملات و پیشنهادات روزانه این است که ناگهان مقدار زیادی ترافیک را به سایت شما منتقل می کنند. شما باید ببینید که پیشنهادات شما چه مقدار مشتری را به سمت شما هدایت می کند. داشتن کادر و منابع کافی برای پاسخ گفتن به این افراد  برای موفقیت شما در آینده الزامی خواهد بود.
شما باید پیشنهادات خود را به محصولات یا دسته بندی خاص محدود کنید، تا اینکه انبار شما خالی نشود شما می تواند تعداد کوپون ها را نیز محدود کنید. این مسئله تأثیر مثبت بر پیشنهادات شما خواهد داشت و باعث خاص شدن آن می شود.  بهتر است مرز مشخصی برای پیشنهادات خود داشته باشید.
در زمان تست کردن قدرت پیشنهادات جدید، باید به نقاط ضعف و قوت پیشنهادات و خواسته های مشتریان توجه کنید. این مسایل به شما در تنظیم پیشنهادات بعدی مانند مقدار تخفیف، مهلت تخفیف و غیره کمک خواهد کرد.

بایکس
بایکس

3.    پیشنهادات را توسعه داده و تنها برای محصولات تخفیف قایل نشوید.

شما می توانید هدایای بیشتری به مشتریان ارائه کنید که برای آنها دارای ارزش ویژه باشد. برای مثال اگر شما تبلت می فروشید، می توانید امتیاز بیشتر را برای مشتریانی در نظر بگیرید که این پیشنهاد را به دوستان خود بیان کرده و آنها را معرفی می کنند.
برای مثال در اسکار امثال سایت Movieline.com برای کسانی که کاندیداهای خود برای اسکار را انتخاب کرده و این رای گیری را اشتراک می گذاشتند، امتیاز ویژه برای قرعه کشی آی پاد و مک بوک در نظر گرفته بود.  در ضمن این افراد اگر دوستانشان را معرفی کرده نیز امتیاز بیشتری دریافت می کردند. در واقع این سایت مشتریان خود را تشویق کرده بود تا برای  آنها بازاریابی کنند.

4.    پیشنهادات ویژه به بهترین مشتریان خود ارائه کنید

این مسئله از سالهای قبل توسط شرکت های هواپیمایی انجام می شده است. شما نیز باید به خاطر تعهد داشتن، به مشتریانتان پیشنهادات ویژه ارائه کنید. ( باشگاه مشتریان )  اگر آنها خریداران ویژه شما هستند و به دفعات خرید می کنند، باید  تخفیف ها یا معامله های ویژه برای آنها در نظر بگیرید.  شما با این استراتژی  طیفی از ارزش مشتری ایجاد کرده و در آن فواید بیشتری برای ویژه در نظر گرفته و افراد را تشویق می کنید تا بیشتر در فعالیت های شما شرکت کنند.

5.    پیشنهادات حود را فقط از وب گسترش ندهید.

تجارت های گروهی را به شبکه های اجتماعی محدود نکنید.  شما می توانید از طریق وب سایت و بلاگ، و یا حتی تبلیغات پیشنهادات خود را بیان کنید. برای مثل شرکت مک آفی (تولید کننده آنتی ویروس) از این رویکرد برای منتشر کردن پیشنهادات فروش استفاده کرده و برای خود ترافیک ایجاد می کند.  کمپین وی شامل ایمیل،  شرکت در رسانه های بزرگ، و صفحات فیس بوک شده و ترافیک زیادی را برای خود کسب می کند.
نتیجه گیری
پیشنهادات مبتنی بر گروه ها باید بخش مهم و جدید از استراتژی بازاریابی کلی شما می شود. شما باید یاد بگیرید چه چیزی اثربخشی داشته و چه چیزی اثربخشی ندارد.  شما باید پیشنهاداتی را در نظر بگیرید که برای مشتریان شما ارزش ویژه داشته و آنها را با استراتژی بازاریابی خود ترکیب کنید . تاکید من بر ROI یا همان نرخ بازگشت سرمایه است. نرخ بازگشت هر نوع از حرکات خود را به دقت حساب کنید و قدم بردارید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin