webbranding

URL فراتر از عنوان یک سایت

انتخاب نام یک URL برای سایت ، جز یکی از مهمترین عناصر بهینه سازی یک سایت است.
URL ها ، جدا از جذابیت برای انسان ، باید برای موتورهای جستجوگر نیز به شکلی مناسب طراحی شوند ، URL به عنوان آدرس تمام محتوای موجود در یک سایت به شمار می آید ، اگر یک URL باعث گمراهی موتورهای جستجو شود ، ممکن است جستجوگرها نتوانند به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کنند.
همانطور که میدانید URL جز اولین حرکت شما برای راه اندازی یک سایت است  ، ایجاد یک سایت با  URL بدون دانش و معماری مناسب ، مشکلات زیادی را در برابر موتورهای جستجو برای وب سایت شما ایجاد می کند ، ولی در مقابل انتخاب یک نام URL مناسب که حاوی کلید واژه های مرتبط با محتوای سایت شما باشد ، علاوه بر اینکه رتبه شما را بالا خواهد برد ، کاربران را برای ورود به سایت شما جذب می کند.

دلایل مهم بودن URL ها :

از سال های قبل ، بازاریابان موتورهای جستجو ، قرار دادن کلید واژه ها ی مرتبط با محتوای سایت را در URL ها توصیه می کردند ، همانطورر که گفته شد انتخاب نام یک URL برای سایت خود ،  جز یکی از مهمترین عناصر بهینه سازی یک سایت است ، در قسمت پائین چند ویژگی URL ها را برای شما بیان می کنیم :
1) URL های مناسب تاثیر نسبتا خوبی در رتبه بندی سایت شما دارد.
2) URL های مناسب ، نشان دهنده محتوای سایت شما هستند.
3) داشتن کلید واژه هایی در متن URL به کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو به شما کمک خواهند کرد.

آدرس url مناسب :

نقش url
نقش url

همانطور که میدانید یک آدرس url مناسب باید در ابتدا مشخص کننده شاخه ی  موضوع ، سپس زیر گروه محتوا و سپس نام محتوا باشد در قسمت پائین دو مثال را زدیم که یک آدرس وضعیت چندان جالبی در موتورهای جستجو ندارد ولی دیگری سهم خوبی را در میان موتورهای جستجو کسب خواهد کرد :
آدرس زیر را مشاهده نمائید :
www.YourAddress.com/Products.aspx?Categoryid=94&Productid=72
آیا به نظر شما ، url فوق ، نشان دهنده ی محتوای سایت شما می باشد؟؟؟ در این قسمت نه شاخه ی محصولات مشخص می باشد ، نه زیر گروه محصولات و نه عنوان صفحه ، این url اصلا باب میل موتورهای جستجو نیست . اما حالا url زیر را در نظر بگیرید :

www. YourAddress.com/bikes/mountain-bikes/name-of-page

این آدرس url کاملا بهینه شده و منطقی است و دقیقا همان چیزی است که موتورهای جستجو به دنبال آن هستند ، همانطور که ملاحظه می فرمائید ، این url تمامی المان های مربوط به یک url مناسب را رعایت کرده است .

نکاتی که باید در ایجاد URL ها رعایت نمایید :

  • همواره از کلمات کوچک یا lower-case استفاده نمائید.
  • از کاراکتر هایی مثل خط فاصله (-) و یا … به هیچ عنوان استفاده نکنید ! این کاراکتر ها تبدیل به نوشته هایی همچون %20 خواهند شد
  • اگر سایت شما به صورت داینامیک می باشد ، به هیچ عنوان از سیستم هایی  که آدرس های شماره مانند Categoryid=94&Productid=72 ایجاد می کنند ، استفاده نکنید!
  • سعی کنید پسوند فایل شما در URL نمایان نشوند ، فرضا اگر سایت شما با زبان PHP برنامه نویسی شده باشد ، سعی کنید پسوند .php را از نام url خود جدا کنید.
  • اگر شما ساختار url سایت خود را تغییر دادید ، با استفاده از 301 Redirection ، تمام لینک های خود را بروز کنید ، نیازی نیست که صفحات خود را پاک کنید چون در دنیای سئو ، مفهومی به نام Delete وجود ندارد!

خوش باشید و من را هم راهنمایی کنید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری