webbranding

منابع ترافیک وب سایت

تعریف منابع ترافیک وب سایت

معیار منابع ترافیک وب سایت ارزیابی می کند که چه منابع ترافیکی بازدیدکنندگان را به سمت سایت شما هدایت کرده و این منابع را با هم مقایسه می کند. سه منبع تولید ترافیک عبارتند از ترافیک مستقیم، ارجاعی از دیگر وب سایت ها و جستجویی. البته ممکن است سایت شما از طریق کمپین‌هایی مثل تبلیغات بنری یا تبلیغات در گوگل هم ترافیک جذب کند که آنها را نیز می توان در این جمع معرفی کرد. علاوه بر ارزیابی تعداد بازدیدکنندگان بدست آمده از هر منبع ترافیک، باید سعی کنید نرخ تبدیل ترافیک مورد نظر بواسطه هر منبع را هم مشخص کنید و همیشه تعداد را در کنار کیفیت باهم دید.

منابع ترافیک وب سایت
منابع ترافیک وب سایت

شما باید هر یک از منابع ترافیک را تحلیل کنید تا اطلاعات جزئی تری در رابطه با ترافیک سایتتان بدست آورید. مثلاً می توان ترافیک ایجاد شده توسط جستجو را بر اساس صفحات لندینگ و رتبه کلمات کلیدی مربوطه تحلیل کرد؛ همچنین ترافیک ارجاعی از وب سایت های دیگر را می توان به گروه های مختلف تقسیم بندی کرد. از جمله: ارجاع به سایت در شبکه های اجتماعی، لینک ها و ارجاع ها در وبلاگهای دیگران یا قرار گرفتن سایت در لیست سرویس های مختلف. هر منبع، شاخصی برای نشان دادن وضعیت سلامت سایت شماست. مثلاً حجم بالای ترافیک ارجاعی نشان می دهد که در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف زیاد در مورد سایت یا برند شما صحبت می شود.

اصطلاحات کلیدی

  • ترافیک مستقیم: بازدیدکنندگانی که از طریق درج آدرس سایت در مرورگرشان و یا از طریق یک کانال نامشخص از سایت بازدید کرده اند.
  • ترافیک ارجاعی: بازدیدکنندگانی که سایت شما را از طریق کلیک روی یک URL در سایت دیگری، بازدید کرده اند.
  • ترافیک مربوط به جستجو (غیر پرداختی): بازدیدکنندگانی که سایت را با وارد کردن یک کلمه کلیدی در یک موتور جستجو (گوگل، بینگ، یاهو) پیدا کرده اند.
  • ترافیک کمپین: بازدیدکنندگانی که سایت شما را از طریق یک کمپین اختصاصی یا با کلیک روی لینکی با یکسری پارامترهای ردیابی خاص بازدید کرده اند.

شاخص های موفقیت منابع تولید ترافیک

  • موتور جستجو مهم ترین منبع ایجاد ترافیک برای وبسایت است. اما بالا بودن حجم ترافیک دلیلی بر ارزشمند بودن آن نیست. در بیشتر موارد این کیفیت لیدها و ترافیک وبسایت است که باعث ایجاد درآمد و بازگشت سرمایه می شود.
  • باید سعی شود حجم ترافیک از هر منبع ممکنی افزایش یافته و در عین حال ترافیک ثابت کانال های دیگر حفظ شود.
  • میزان افزایش نرخ تبدیل از طریق هر یک از منابع باید مشخص شود.

چالش های منابع تولید ترافیک

بزرگترین چالش مربوط به ترافیک شبکه های اجتماعی این است که ردیابی منبع اصلی یک پیام، سخت است. لینک های بدست آمده از طریق شبکه های اجتماعی که به سایت شما بازدیدکننده ارسال کرده اند، ممکن است در کامنت ها یا مکالماتی نمایان شده باشند که در حال حاضر منقضی یا پاک شده‌اند.

نکات مربوط به منابع تولید ترافیک

نمی توان بهترین منبع ایجاد ترافیک را مشخص کرد چون کاملا به ماهیت سایتتان بستگی دارد. چند توصیه برای شما دارم.

  • بهتر است همیشه چند منبع ایجاد ترافیک داشته باشید تا اگر یکی از منابع اصلی مشکل پیدا کرده یا از بین رفت، خطر چندانی سایت شما را تهدید نکند. من وب سایت ها و تجارت های زیادی را سراغ دارم که تنها روش تبلیغاتی و ورودی وب سایتشان بنر های تبلیغاتی بود و از بین رفته اند و بسیاری دیگر را می شناسم که فقط بر روی گوگل تمرکز داشتند با یک تغییر الگوریتم ساده آنها نیز از بین رفته اند.
  • برای افزایش ترافیک وب سایت، بازاریاب باید تحلیل هایی در رابطه با کلمات و عبارات جستجو که شاید از قلم افتاده باشد، انجام دهد. عبارات کلیدی بلند می توانند برای موضوعات مختلفی که قابلیت بهبود سئو را دارند، به شما ایده بدهند.
  • سعی کنید محتوایی را تولید کنید که موضوعات را هدف قرار دهند نه کلمات کلیدی را. در ساخت وب سایت حتما مخاطبین را مد نظر داشته باشید. یکی از استراتژی های بلند مدت خوب این است که سایر منابع ایجاد ترافیک مثل وبلاگ ها، مشتریان و فروشنده ها را هم در نظر داشته باشید.

وقتی معیارهایی برای ارزیابی منبع ترافیک وب سایت مشخص کردید، لازم است فرایندهایی برای نظارت بر این معیار و سایر KPIهای بازاریابی داشته باشید. استفاده از داشبوردها برای این کار می تواند حیاتی باشد.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری