پایگاه علمی پژوهشی بازاریابی و برند سازی دیجیتال

نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید (یا نسبت ترافیک به لید)

این معیار مشخص می کند که چه تعداد از بازدیدکننده های سایتتان تبدیل به لید شده اند.

نرخ تبدیل ترافیک به لید
0 4,657

تعریف نرخ تبدیل ترافیک یا بازدید کننده وب سایت به لید

نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید مشخص می کند که چه تعداد از بازدیدکننده های وب سایت تبدیل به لید شده اند. این شاخص بسیار مفید است زیرا کیفیت ترافیک وبسایتتان را مشخص می کند. همچنین این معیار برای مشاغلی که در آن ها وبسایت به عنوان یک ابزار تجاری مهم عمل می کند مثل وبسایت های مربوط به تجارت الکترونیک یا سرویس های آنلاین، اهمیت بسزایی دارد. گاهی ممکن است محبوبیت سایتتان شما را گول بزند در حالیکه اصلا هیچ تغییری در فروش ایجاد نشود. بنابراین باید با نظارت بر تعداد بازدیدهایی که تبدیل به لید شده اند، مشخص کنید که ترافیک سایتتان چقدر هدفمند است.

مثال نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید

در ادامه مثالی از نحوه محاسبه معیار تبدیل ترافیک وبسایت به لید را مشاهده می کنید:

۱۰۰ هزار بازدید کننده‌ی سایت: ۵ هزار لید = ۵% تبدیل

شاخص نرخ تبدیل بازدید کننده به لید

اگر این معیار کمتر از ۲ تا ۴ درصد باشد، یعنی استراتژی تولید محتوای شما موفق نشده مشتریان بالقوه ای به سمت سایت جذب کند و افراد نا مرتبطی را به سمت شما آورده است.

چالش های نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید

بزرگترین چالش نرخ تبدیل ترافیک به لید این است که فقط تصویری کلی از عملکرد سایتتان به شما می دهد. این متریک فقط برای بررسی عملکرد کلی وبسایت مفید است و بسیار مهم است که این معیار را همراه با متریک نرخ تبدیل و معیار منابع ترافیک استفاده کنید تا در صورتی که نرخ تبدیل به لید کمتر از مقدار لازم بود، بتوانید فوراً اقدامات لازم را انجام دهید.

Website-Traffic-Lead-Ratio-sample
نمونه ای از KPI

نکاتی مهم درباره نرخ تبدیل ترافیک به لید

  • نکته مهم برای ارزیابی نسبت ترافیک به لید این است که یک پایه و معیار برای آن مشخص کنید و اینکه این نسبت در حال حاضر چقدر است؟( تشخیص موقعیت موجود ) برای بهبود آن چه اقداماتی می توان انجام داد؟ در بسیاری موارد تمرکز بر افزایش نرخ تبدیل سایت، به بهبود این نسبت کمک می کند.
  • صفحات فرود. هدف صفحات محتوا محور در وبسایت ها تامین اطلاعات است ولی صفحات لندینگ برای جمع آوری اطلاعات طراحی می شوند. داشتن صفحات لندینگ موثر و کارآمد در ترکیب با ترافیک هدفمند می تواند باعث افزایش ۵۰ الی ۶۰ درصدی نرخ تبدیل و در بعضی موارد نادر حتی بیشتر از این شود.
    هر صفحه لندینگی برای گروه ها یا افراد متفاوتی جذابیت دارد. از اینرو هرگز نباید منحصراً روی یک صفحه لندینگ خاص متمرکز شد. ارسال ترافیک از طریق وبلاگ به یک صفحه لندینگ و ارزیابی این که کدام صفحه بهتر عمل کرده، ایده خوبی است. من اکیدا توصیه می کنم که یک بیزنس بزرگ باید ۴۰ الی ۵۰ صفحه لندینگ مختلف با پیشنهادات متفاوت داشته باشد.
  • اگر ترافیک سایت شما ثابت یا در حال افزایش است اما نسبت ترافیک به لید کم یا رو به کاهش است، این نشانه‌ای مهم و قطعی است که نشان می دهد در سایتتان مشکلی وجود دارد.
نرخ تبدیل ترافیک وبسایت به لید را باید همراه با معیارهای مرتبط استفاده کرد تا دیدگاهی کامل از عملکرد بازاریابی دیجیتال تان داشته باشید. سعی کنید این معیار را در یک داشبورد Google Analytics همراه با معیارهایی مثل اولین بازدید و نرخ تبدیل آنلاین استفاده کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + هفت =