webbranding

راهکارهایی برای نتیجه گیری بهتر از ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی با ایمیل، ابزاری کارآمد، ساده و ارزان برای تبلیغات بازاریابی به شمار می‌رود. این نوع تبلیغات، در دسته تبلیغات غیر شخصی و بازاریابی مستقیم محسوب می‌گردد که در مقابل ابزارهای کلاسیک تبلیغاتی مانند: ارسال بسته پستی، تماس تلفنی و ارسال فکس قراردارد. با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید بازدیدکنندگان را به خریداران، و خریداران را به افرادی که دوباره خرید می‌کنند تبدیل کنید، ولی اگر به شیوه مناسبی از آن استفاده نکنید، تلاش‌هایتان ثمره‌ای نخواهد داشت. در نتیجه در این مقاله سعی می‌کنم شما را با شاخص‌های ضروری و استراتژی‌های موفقی که باعث می‌شود کمپین‌های ایمیل مارکتینگ شما نتایج بهتری بگیرند، آشنا سازم.

درصد باز شدن ایمیل

برای اینکه از ایمیل‌های خود حداکثر نتیجه را بگیرید، باید میزان باز شدن ایمیل‌ها را بالا ببرید. اگر افراد ایمیل‌های شما را باز نکنند، شما به اهدافی که تعیین کرده‌اید نمی‌رسید. به همین منظور از عناوینی برای موضوع ایمیل خود استفاده کنید که حس کنجکاوی افراد را بر انگیزد و یا توجه آن‌ها را به خود جلب کند. نگاهی به ایمیل‌های تبلیغاتی که اخیرا باز کرده‌اید بیاندازید، چه چیزی نظر شما را به خود جلب کرده است؟ آیا کلماتی نظیر “رایگان” یا ” تخفیف در خرید” نظر شما را به خود جلب کرده است؟ یا گاهی اوقات کلماتی مانند “اخبار صنعت” حس کنجکاوی شما را تحریک کرده است. البته ممکن است شما جذب کلماتی نظیر “پیشنهاد ویژه” و خیلی چیزهای دیگر شوید. این را بدایند که همه افراد اینگونه هستند، پس به دنبال کلماتی باشید که اکثر افراد نسبت به آنها حس کنجکاوی دارند.

این کار را با خواندن تیتر جلد مجلات (اولویت با مجلات و نشریات مرتبط با تجارت خودتان است) شروع کنید. هر تیتری که توجه شما را جلب می‌کند بررسی کرده و از تیترهایی همانند آنها به عنوان موضوعات بازاریابی ایمیلی خود استفاده کنید. البته این را هم بدانید که برای موفق شدن در این کار، باید چندین بار مدل‌های مختلف عناوین را در ایمیل مارکتینگ خود آزمایش کرده و داده‌ها را بررسی کنید، سپس با تحلیل نتایج بدست آمده، می‌توانید تصمیم بگیرید که بازار هدف شما یا بهتر بگویم مشتریان بالقوه شما چه عناوینی را می‌پسندند.

 

درصد کلیک بر روی لینک درون ایمیل

حالا که توانستید با عنوان ایمیل خود، شخص را مجبور به باز کردن ایمیل کنید، هدف بعدی این است که او را مجاب به انجام مرحله بعدی کنید، یعنی کلیک بر روی لینک درون ایمیل برای رساندن پیام نهایی. اکثر اوقات، شما به دنبال این هستید که فرد بر روی لینکی که برای خرید محصول یا خدمات، دانلود و یا هر اطلاعاتی در ایمیل خود گذاشته اید، کلیک کند.

می‌توانم بگویم که مهم‌ترین چیز در بالا بردن نتایج نهایی ایمیل مارکتینگ، اندازه گیری تعداد کلیکی است که لینک‌های درون ایمیل دریافت می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنم که برای عرضه کالاهای مشابه از چندین لینک استفاده کنید، زیرا هرچه تعداد فرصت برای کلیک بیشتر باشد، احتمال کلیک بر روی لینک‌ها بیشتر است و هرچقدر این لینک‌ها جذاب تر باشند، به همان میزان کلیک‌ها افزایش می‌یابند. خود شما را مثال می‌زنم، آیا احتمال اینکه بر روی لینکی که به صورت “مقاله چه راهکارهایی برای نتیجه گیری از ایمیل مارکتینگ به کار ببریم؟” است، بیشتر کلید می‌کنید یا بر روی http://webbranding.org/internet-marketing/email-marketing/what-strategies-for-conclusion-of-email-marketing

 

میزان درآمد به ازای هر کلیک

دریافت کننده ایمیل، ایمیل شما را باز می‌کند. متقاعد می‌شود که روی لینک درون آن کلیک کند. هر زمان که کلیکی صورت می‌گیرد شما چه مقدار درآمد کسب می‌کنید؟ شاخص کلیدی دیگر، اندازه گیری میزان درآمد به ازای هر کلیک (EPC) است. هدف از اندازه گیری EPC افزایش و بهبود این شاخص است. EPC به شیوه زیر محاسبه می‌گردد:
EPC برابر است با مجموع فروش‌های انجام شده تقسیم بر تعداد کلیک‌های روی لینک.
برای افزایش EPC، باید در طول زمان، محصولات و خدمات بیشتری را به مشتریان بالقوه ارائه دهید. بدین شیوه، شما می‌توانید مشخص کنید که چه پیشنهادی، بالاترین EPC را کسب کرده و سپس در تبلیغات و ایمیل مارکتینگ بیشتری روی آن را به نسبت سایر محصولات متمرکز شوید.

 

تعداد افرادی که از اشتراک ایمیل شما خارج می‌شوند

مدت زمان ارسال ایمیل به هزار نفر با 10 هزار نفر هیچ فرقی ندارد. ولی زمانی که یک فرد از اشتراک ایمیل شما خارج می‌شود، شما مشتری بالقوه‌ای را از دست داده‌اید که برای به دست آوردن او سخت تلاش کرده بودید. برای جلوگیری از این امر باید به یاد داشته باشید عنوان ایمیل شما یک قول است. زمانی که می‌گویید “چطور 10 کیلوگرم وزن کم کنید” محتوای ایمیل شما باید مشخص کننده این امر و یا مرتبط با موضوع مورد نظر باشد. اگر غیر از این باشد به فرد حالت نارضایتی دست می‌دهد و اشتراک خود را لغو می‌کند.

محتوایی بنویسید که برای خوانندگان خود “ارزش” بیافرینید. فقط برای تبلیغ محصول، خدمات یا معرفی تجارت خود ایمیل ارسال نکنید. از افراد کارشناس برای ارسال ایمیل‌هایی با محتوای آموزشی یا “چطورمی‌شود که…” استفاده کنید. هدف دست یابی به افرادی است که خواهان دریافت ایمیل‌های شما باشند. این کار زمانی رخ می‌دهد که در اختیار آن‌ها ایمیلی با اطلاعات ارزشمند قرار دهید.

 بررسی نتایج بدست آمده برای بهبود بخشیدن بازاریابی ایمیلی حیاتی است و افزایش کارآیی هرکدام از این شاخص‌ها به سرعت باعث افزایش درآمد شما از ایمیل مارکتینگ می‌شود.

مثالی برای روشن شدن نتیجه بهبود جزییات کوچک ایمیل مارکتینگ

دو شرکت‌ مشابه A و B را در نظر بگیرید. شرکت A مانند شرکت B، دارای یک لیست 5 هزار نفره از افراد آبونمان است، میزان درصد بازشدن ایمیل آن‌ها 15 درصد، میزان درصد کلیک بر روی لینک 10 درصد و درآمد به ازای هر کلیک 75 هزار تومان باشد و ماهانه 5% از مشترکین خود را از دست می‌دهند. شرکت A در ماه اول از کمپین ایمیل مارکتینگ، 5 میلیون 625 هزار تومان و در ماه دوم با ادامه روش ماه قبل 5 میلیون 343 هزار تومان درآمد خواهد داشت.
در مقابل، شرکت B، در ماه دوم هرکدام از این شاخص‌ها را تا 20% افزایش می‌دهد. این شرکت نیز با 5 هزار مشترک شروع می‌کند، اما در ماه دوم میزان درصد باز شدن ایمیل آن‌ها 18%، درصد کلیک بر روی لینک 12% و درآمد به ازای هر کلیک 90 هزار تومان می‌شود و ماهانه 4% افراد اشتراک خود را لغو می‌کنند. در ماه دوم این کمپانی 9 میلیون و 330 هزار تومان درآمد خواهد داشت. این مقدار 75% بیشتر از شرکت A است.

کنترل کمپین‌های ایمیل مارکتینگ مهمترین بخش این موضع است. پیشنهاد می‌کنم مثل ما در وب برندینگ شما هم نرم افزار CRM خود را به به سیستم ایمیل مارکتینگ خود (ما از میل چیمپ ساتفاده می‌کنیم.) متصل نمایید و مشتریان خود را در وب بررسی کنید.
ایمیل مارکتینگ یک ابزار فوق العاده موثر و استراتژیک بازاریابی اینترنتی است. این توصیه‌ها و نکات را دنبال کنید، تا نتیجه گیری از تلاش‌های خود را به حداکثر برسانید و اگر به دنبال مطالب دیگری در این مورد هستید به صفحه ایمیل مارکتینگ ما مراجعه نمایید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

یک پاسخ

  1. یک عنوان مناسب، استفاده کم از رنگ و متون بهم ریخته میتونه به بهتر شدن ایمیل هایتان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری