webbranding

همه‌ی آنچه برای شروع بازاریابی ایمیلی نیاز دارید

شروع ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از موثرترین کانال های بازاریابی اینترنتی محسوب می شود. شما می توانید از آن برای ارتقا دادن سطح فروش و یا محبوبیت وب سایت خود، تعامل موثر با مشتریان، ارائه پیشنهادات ویژه و بسیاری دیگر از تکنیک های بازاریابی استفاده کنید.

البته اکثر بلاگرها و مالکین وب سایت ها هنوز ایمیل مارکتینگ را نادیده می گیرند و می گویند این راهکار گذشته است! برای همین است که تصمیم دارم دستورالعملی سریع در مورد موارد لازم برای شروع بازاریابی ایمیلی را منتشر برای شما مختصرا شرح دهم.

بازاریابی ایمیلی چیست؟

بازاریابی ایمیلی شکلی از بازاریابی مستقیم است که از ایمیل به عنوان کانال ارتباطی بازاریابی استفاده می کند. بازاریابی مستقیم عبارتی است که برای توضیح دادن انواع متفاوت بازاریابی استفاده می شود که در آنها انتهای کانال ارتباطی خود کاربر است.
کمپین هایی که از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند معمولا لیستی از ایمیل آدرس های مشتریان فعلی و احتمالی جمع آوری کرده و سپس ایمیل های خود را به افرادی که برای دریافت ایمیل ثبت نام کرده اند، می فرستند. این ایمیل حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات شما، پیشنهادهای خاص و غیره می شوند.

Opt. in چیست؟

شما باید به وضوح  از افراد سوال کند که آیا اجازه دارید آدرس ایمیل آنها را برای فرستادن ایمیل ثبت کنید؟ و آیا می تواند پیام های خود را برای او بفرستد؟ این کار (Opt. in) نامیده می شود. Opt. in فرآیندی است که در آن فرد بوسیله پر کردن فرم با استفاده از ایمیل آدرس و نامش  به شما یا وب سایت یا سازمان شما اجازه می دهد برای وی ایمیل بفرستید. معمولا در این فرآیند یک ایمیل تأییدیه به کاربر جدید فرستاده می شود تا او دقیقا تأیید کند که می خواهد از شما  ایمیل دریافت کند.

چرا بازاریابی ایمیلی؟

طی سالهای گذشته بازاریابی ایمیلی توسط وبلاگ نویس ها، مالکین وبسایتها، بازاریابان اینترنتی و مالکین تجارت های کوچک بکار گرفته شده است و این مسئله به این خاطر است که بازاریابی ایمیلی یکی از موثرترین کانالهای بازاریابی آنلاین محسوب می شود و البته از نظر بعضی که بدرستی استفاده نکرده اند به هیچ دردی نمی خورد. سئوال مهمی که مطرح می شود این است که چرا بازاریابی ایمیل هنوز زنده است؟

 1. محتوا در ایمیل ها مستقیما به دست کاربر می رسد در حالی که در پست های بلاگ، بنرهای تبلیغاتی یا مقالات آنلاین، فرد باید حتما از وب سایت دیدن کند تا محتوای شما را دریافت کند.
 2. دوم اینکه اگر شما به دقت محتوای خبرنامه ایمیلی خود را طراحی کرده باشید توانایی ایجاد یک رابطه قوی با کاربران خود را خواهید داشت و این مسئله خود می تواند باعث افزایش آمار کسب مشتری و تبدیل شدن لیدها به مشتریان بلقوه گردد. یعنی اینکه کاربران شما به چیزی که شما پیشنهاد می کنید توجه کرده و به آن عمل می کنند و از خدمات شما استفاده می کنند.
 3. در آخر اینکه بازاریابی ایمیلی انعطاف پذیری بالایی دارد و می توان از آن برای رسیدن به اهداف متفاوتی استفاده کرد.  شما می توانید برای جذب ترافیک بیشتر، ارائه پیشنهادات، برقرار کردن رابطه با مشتریان فعلی، شروع کردن پروژه های جدید، و غیره از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی ارسال اسپم نیست

اسپم
ایمیل مارکتینگ اسپم کردن نیست

بسیاری با این باور که ایمیل مارکتینگ همان اسپم کردن و ارسال ایمیل های انبوه است با آن مخالفت می کنند و باور دارند که بازاریابی ایمیلی هنر اسپم کردن است که افراد سوءاستفاده گر و یا صاحبان بانک های اطلاعاتی بزرگ از آن برای پول در آوردن استفاده می کنند. البته این موضوع در رابطه با بسیاری از دوستانی که در ایران در حال کار بر روی به اصطلاح ایمیل مارکتینگ هستند صدق می کند ولی بر روی همه خیر.

این سوءتفاهم در ارسال ایمیل های سراسری برسر مسئله نحوه استفاده از ابزار  ایمیل است. اسپم ایمیل مارکتینگ نیست.

بازاریابی ایمیلی یک ابزار بازاریابی است و اینکه شما چطور از آن استفاده می کنید داستانی کاملا متفاوت.

مطمئنا بعضی افراد از بازاریابی ایمیلی برای اسپم کردن استفاده می کنند اما اکثر افراد از بازاریابی ایمیلی به صورت قانونی و اخلاقی استفاده می کنند. نباید تر و خشک را با هم سوزاند.
در واقع اگر شما در خبرنامه ایمیلی موسسه ای معروف عضو شوید، محتوای ایمیل های آنها شما را شگفت زده می کند. آیا می دانستید نرخ بازشدن ایمیل های وب برندینگ 82% است؟! آیا شما به این اسپم می گویید؟
بنابراین قطعا می توان از بازاریابی ایمیلی بدون آزار دادن کاربران استفاده کرد. شما باید مطمئن شوید که محتوای خبرنامه شما کیفیت عالیی داشته و مرتبط با چیزی است که کاربران برای آن ثبت نام کرده اند. اگر شما بتوانید چنین روندی را دنبال کنید افراد در عمل از خبرنامه شما تشکر می کنند. این همان مفهوم واقعی بازاریابی مدرن است.

تعداد بالا و قیمت ارزان است که باعث موفقیت بازاریابی ایمیلی می شود.

بگذارید برای نشان دادن اینکه چرا بازاریابی ایمیلی، کانالی موثر در بازاریابی آنلاین است از یک مثال استفاده می کنیم:
فرض کنید دو وبلاگ نویس به نام علی  و حسین  داریم.

علی  تنها بر افزایش ترافیک و خوانندگان  RSS تمرکز کرده است در حالی که حسین  بر افزایش ترافیک و بزرگ کردن لیست ایمیل خود تمرکز کرده است.

بعد از تقریبا 6 ماه علی  1000 بازدیدکننده خاص در روز و 3000 کاربر RSS دارد. از طرف دیگر حسین  نیز 1000 بازدید کننده خاص دارد اما او 300 کاربر ایمیلی دارد.
حالا فرض کنید که هر دو این بلاگر ها یک کتاب الکترونیک را بفروش می گذارند. محتوا و قیمت این دو کتاب شبیه هم است. علی، انتشار کتاب خود را بوسیله نوشتن پستی در بلاگش اطلاع می دهد. از طرف دیگر حسین  پستی در مورد کتابش نوشته و همین طور ایمیلی را برای لیست خود فرستاده و کاربران را تشویق می کند تا کتاب او را خریداری کنند.
فکر می کنید کدام یک نتیجه بهتری داشته است؟ من شرط می بندم که حسین حداقل دو برابر بیشتر از علی  کتاب می فروشد. چرا؟ زیرا حسین  رابطه قوی تری با 300 کاربر ایمیلی ( به این خاطر که او محتوایی با کیفیت عالی برای آنها ارسال کرده است) نسبت به 3000 کاربر RSS دارد.  به علاوه وقتی حسین  ایمیل خود را می فرستد، مطمئن است که اکثر 300 کاربر وی آن را می خوانند، در حالی که تنها کسر کمی از 3000 کاربر RSS علی  این کار را می کنند. مثال بارز دیگر همین لیست چند هزار تایی خود ماست.

یک دلیل دیگر فکر کنید علی و حسین به شدت بر روی موتور های جستجو تمرکز کرده و سئوی وب سایت خود را به یک تیم بد سپرده است. الگوریتم های موتور های جستجو تغییر کرده و وب سایت از لیست موتور های جستجو خارج می شود.

🙁

خوب اگر لیست ایمیل نباشد چطور می توان با این افراد رابطه گرفت؟ زحمات بسیار زیاد ما چطور؟

شروع کار ایمیل مارکتینگ در 4 مرحله

حالا قبول دارید که بازاریابی ایمیلی چقدر مفید است؟ در بخش زیر 4 مرحله ساده برای شروع کار توضیح داده می شود.
مرحله اول:

استفاده از سیستم های ایمیل مارکتینگ

اولین چیزی که در شروع به آن نیاز دارید نرم افزارها و سیستم های بازاریابی ایمیلی است. یعنی نرم افزاری که به شما اجازه می دهد لیست آدرس ایمیل جمع آوری کرده، برای آنها پیام بفرستید، پاسخ دهنده خودکار طراحی کرده،  آمار فعالیت های خود را ضبط نمایید و از سایر توانایی های برنامه استفاده کنید. امروز همه از سرویس های ایمیل مارکتینگ آنلاین مثل میل چیمپ و یا سیستم های شبیه به آن استفاده می کنند.
برنامه ها یا در اصل سرویس هایی نظیر میل چیمپ انتخاب بسیار خوبی برای اکثر کاربران هستند زیرا شرکت های پشتیبان و سرویس های بسیار قابل اعتمادی دارند.
در زمان انتخاب چنین سرویس هایی شما باید به دو مسئله توجه کنید:

 1. آمار دلیوری ( ارسال موفق ) که همان درصد ایمیل هایی است که واقعا به دست کاربران می رسد و قابلیت های این سرویس ها (مانند فرم های اینترنتی پیش ساخته، انتخاب های پاسخ دهنده خودکار،  جدول زمان بندی و غیره). در زمان استفاده از نرم افزارهای شما باید به قیمت آن نیز توجه کنید. قیمت معمول سرویس دهندگان خوب  و برای یک لیست دو هزار نفره به طور متوسط متوسط 20 دلار در ماه است .
 2. یکی از نکات مهم نیز رعایت کردن قوانین ضد اسپم توسط شرکتی است که خدمات و چنین سرویس هایی را عرضه می کنند. بعضی از این شرکت های به نسبت کوچکتر، گاها برای اینکه سود بیشتری کسب کنند قوانین را دور زده و ارسال ها را از سرور های نا معتبر انجام می دهند که بسیار به اطلاع رسانی و برند شما صدمه خواهد زد.

قدم دوم:

سیستم های ایمیل مارکتینگ
سیستم های ایمیل مارکتینگ

کسب کاربر بیشتر و بیشتر

بعد از پیدا کردن سرویس مناسب شما تنها باید در اکانت خود وارد شده، اولین ایمیل لیست خود را ایجاد کرده و فرم اینترنتی مورد نیاز را در وب سایت خود منتشر کنید که بازدیدکنندگان شما برای دریافت ایمیل آن را پر می کنند. اکثر سویس دهنگان ایمیل مارکتینگ از فرم های تصویری بسیار ساده استفاده می کنند که به شما در ساخت فرم ها کمک می کنند و شما با کمی تغییرات می توانید فرم های خود را ایجاد کنید. نتیجه کار شما یک کد( به صورت جاواسکریپت یا HTML) خواهد بود که شما باید در وب سایت خود کپی و پیست کنید.
بهتر است شما فرم ثبت نام خبرنامه را در دو نقطه قرار دهید: در کادر بالایی سایدبار(خط کناری) و در زیر هر پست. این دو نقطه در چشم بازدیدکنندگان است و معمولا بالاترین میزان کسب مشتری را دارند. نقطه زیرین هر پست عملکرد بهتری دارد زیرا افراد بعد خواندن مطلب به دنبال کاری برای انجام دادن هستند و شما سر نخ عضویت را به آنها می دهید.
شما می توانید از فونت ها و ویژگی های متفاوت نوشتاری و آیکون هایی برای جلوه بیشتر بصری فرم استفاده کنید. این کار کمی آزاردهنده است اما کانورژن (نسبت کسب مشتری از بازدید کننده ) بالایی دارد، بنابراین امتحان کردن آن ایرادی ندارد.
اگر بخواهیم نقطه قرار دادن فرم ثبت نام را فراموش کنیم یکی از کارهایی باعث می شود میزان کاربران ایمیلی شما بسیار افزایش پیدا کند این است که بعد از ثبت نام ایمیلی حاوی یک هدیه نیز برای ایشان بفرستید.
رایج ترین هدیه یک کتاب الکترونیک یا گزارشی است که شما به افراد عضو شده در ایمیل لیست خود می دهید مثلا من قصد دارم یکی از بهترین آمار هایی که از جامعه مدیران ایران بدست آورده ام برای این دوستان ارسال نمایم. اما بسته به تخصص  شما می توانید از کادوهای دیگر مانند نرم افزار، مجموعه عکس، فایل صوتی و تصویری و غیره استفاده کرد. هدیه شما تنها باید چیزی ارزشمند برای مخاطبین باشد تا بتواند آنها را برای ثبت نام کردن تشویق کند.
وقتی تکلیف هدیه خود را مشخص کردید باید فرم خود را تنظیم کنید. برای مثال شما می توانید عکس هایی از هدیه خود(مانند کتاب الکترونیک یا کاور نرم افزار) گذاشته و از هدلاین برای نشان دادن دستورالعمل (مانند “در خبرنامه ثبت نام کرده و یک کتاب الکترونیک هدیه بگیرید!”) استفاده کنید.
هدیه دادن کاری بسیار ساده است. تنها کاری که باید بکنید آپلود کردن آن در فولدری مخفی در وب سایت است. سپس باید کد پاسخ دهنده خودکار در نرم افزار ایمیل قرار دهید. این کد اولین ایمیل را سریعا بعد از ثبت نام به فرد فرستاده می شود که در آن لینک دانلود هدیه قرار داده شده است. شرکت طراح وب سایت شما می توانید این اتصال را ظرف 2 ساعت برای شما تنظیم کنید.
مرحله 3:

ایجاد ارتباط

دو مسئله به صورت همزمان باعث افزایش ارزش لیست ایمیل شما می شود:

 • اندازه لیست
 • قدرت پاسخ دهی آن

به عبارت دیگر تمرکز کردن بر افزایش اندازه لیست به تنهایی ارزشی نخواهد داشت. شما باید مطمئن شوید که رابطه خوبی با کاربران خود دارید. اگر شما رابطه خوبی با کاربران خود نداشته باشید احتمالا اسپم کردن شما یا خارج شدن از لیست یا در حالت خوب عدم توجه به شم بسیار زیاد است. شما چطور می توانید رابطه خوبی با کاربران پیدا کنید؟ بوسیله فرستادن محتوای عالی در ایمیل هایتان.
اولین ایمیل راباید با هدیه را فراموش نکنید. دومین ایمیل باید 2 تا 3 روز بعد از ایمیل اول فرستاده شود. این ایمیل باید شامل مطالبی بسیار مفید برای مخاطبین باشد. این محتوا می تواند نکته ای باشد که به آنها در حل مشکلشان کمک می کند، یا یکی از مطالب جنجالی شما را در خود داشته باشد.
سومین ایمیل باید یک هفته بعد از دومین فرستاده شود. این ایمیل شامل  محتوای ارزشمند دیگری است.   این 3 تا 4 ایمیل اهمیت ویژه ای دارد زیرا حال و هوای خبرنامه شما را مشخص کرده و اعتماد مخاطبین را جذب می کند. اگر شما نتوانید سریعا ارزش کار خود را ارائه کنید، بسیاری از کاربران خود اشتراک را لغو می کنند.
مرحله 4:

بهبود محتوا

بعد از اینکه ایمیل سوم و چهارم را فرستادید باید رابطه ای خوب با مشترکین خود داشته باشد بنابراین شما باید توانایی ارتقای محتوایتان(مثلا محصولاتتان، پست های بلاگتان، پیشنهادهای خاص و غیره) را داشته باشید. تنها مطمئن شوید که در ادامه کار نیز محتوای شما کیفیت خوبی داشته باشد تا اینکه مشترکین خود را از دست ندهید.
برای مثال شما می توانید یک پیام جالب را بعد از هر دو پیام محتوایی بفرستید که محتوایی ارزشمند داشته باشد. بدین روش مشترکین شما اطلاعات ارزشمند را از ایمیل شما دریافت کرده و واقعا به دنبال دریافت ایمیل ارزشمند دیگر شما هستند.
شما می توانید با زمان بندی متفاوت ایمیل های خود را بفرستید، البته خبرنامه های هفتگی استاندارد محسوب می شوند.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

8 پاسخ

 1. با سلام
  میشه این سوالمو جواب بدین لطفا آیا وبسایت فروشگاهی آموزش محور و محتوا فروشی جواب میده محتواها همش مناسب و مورد نیازه حالا اقتصادی یا … آیا هزینه بکنم اصلا این کارو بکنم یا اینکه اصلا جواب نمیده سایت موردنظرم ایمیل مارکتینگ پیامک خوش امد گویی داره ودر زمینه تبلیغات هم سررشته دارم ولی اگر خوبه اینکاربهتره از کدوم تبلیغت برای اول کار شروع کنم
  ممنونم در ضمن مطالبتون بسیار مفید و خوب بود بازم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری