webbranding

تکنیک های ابتدائی طراحی سایت و سئو

بهینه سازی

پس از اینکه سئوی داخلی سایت خود را انجام دادید، حال وقت آن است که به مسائل فنی سایت خود رسیدگی کنید، مسائلی که مطرح می شود کارهای دشواری نیست بلکه کمی نیاز به زمان و خلاقیت دارد، این کارها باعث افزایش رتبه سایت شما می شود.

سعی می کنم خیلی کوتاه یک سری از مسائل فنی و معماری وب سایت که کمک زیادی به رشد سریع وب سایت شما می کند نام ببریم:

معماری اطلاعات

منوها و ناوبری وب سایتمعماری اطلاعات یک موضوع بسیار وسیع و گسترده است، در واقع این مفهوم به معنای نحوه ارائه و نقشه اطلاعات در وب سایت می‌باشد. من می توانم سه نقطه عطف برای معماری اطلاعات وب سایت های نام ببرم:

Navigation سایت یا راهبری و منوهای وب سایت

Navigation سایت ، کمک بسزایی در امر سئو است، اگر منوهای سایت شما در بالای سایت به صورت منطقی و صحیح ایجاد شده باشد یعنی تمام گروه ها و زیر گروه های سایت شما را نمایش دهند، خزنده های موتورهای جستجو (ربوت ها) قادر هستند به راحتی به صفحات مختلف سایت شما دسترسی پیدا کنند!

برچسب گذاری مناسب محتوا  و عناوین گروه های اطلاعاتی وب سایت

در انتخاب عنوان های محتوای خود و همچنین عنوان های گروه های سایت خود که در منوها استفاده می شود، باید دقت لازم را داشته باشید، در این شرایط موتورهای جستجو مطالب سایت شما را به صورت کامل یعنی همراه با شناسنامه محتوا ایندکس می کنند، برای مثال شما می توانید یک نمونه منو سایت را مشاهده نمائید، که به صورت منطقی و درست طراحی شده است. همانطور که شکل را ملاحظه نمودید، علاوه بر این که منوها درست طراحی شده است، از برچسب گذاری مناسب نیز برخوردار شده است، بنابراین خزنده ها با استفاده از این برچسب گذاری می دانند که چه صفحاتی با چه محتوایی را ایندکس می کنند. سعی کنید نام منو راه با کلمه کلیدی اصلی که محتوای ما به آن می رسد یکی انتخاب کنید. مثلا: سئو، بازاریابی اینترنتی، برند و یا مدیریت ارتباط با مشتری.

ساختار آدرس های وب سایت و پوشه ها

ساختار پوشه و فایل های سایت نیز از اهمیت بسیار بالائی در معماری سایت برخوردار است، سعی کنید همواره ساختار پوشه های خود را به صورت سلسله مراتبی ایجاد نمائید و همچنین ساختار های URL ها را نیز بسیار مرتب قرار دهید، یعنی برای دسترسی یک صفحه در ابتدا باید به زیر گروه آن مراجعه نموده و سپس وارد صفحه مورد نظر شد همانند :
www.yoursite.com/maincategory/products/productpagel

خطاهای سرورها

یکی از مهم ترین مسائل در سئو یا بهینه سازی وب سایت این است که در پاسخ به موتورهای جستجو چه کد HTTP ای باید برای آنها ارسال شود، شاید برای کاربران عادی سایت ها و وبلاگ ها، چندان این مسئله فرقی نکند و مهم صفحه و محتوایی باشد که دریافت می شود، اما از نظر موتورهای جستجو اینکه یک سرور در پاسخ به درخواست آنها چه کدی ارسال می کند، می تواند نقش تعیین کننده ای در نحوه عملکرد آن داشته باشد، بعضا مشاهده می شود که به دلیل اشتباه یا ناآگاهی از نحوه عملکرد کدهای HTTP، حتی کلیه محتوای یک سایت که به ظاهر مشکلی هم نداشته، از لیست نتایج جستجو حذف شده است شماره های این کد ها بسیار متنوع می باشند از جمله 301 ، 302 و …

در قسمت پائین چند کد را که در بهینه سازی سایت بسیار پر اهمیت هستند را برای شما معرفی می کنیم:

کد ۳۰۱، انتقال همیشگی (Moved Permanently)

کد ۳۰۱ یکی از مهم ترین و حساس ترین کدهای HTTP مخصوصا در سئو است، دریافت این کد از طرف سرور، به معنی انتقال همیشگی یک آدرس وب، به آدرسی دیگر است، از این کد مخصوصا هنگامی که در آدرس لینک های سایت، به هر دلیل تغییراتی ایجاد می شود، می توان جهت هدایت ربات های خزنده یا کاربران به لینک اصلی، استفاده کرد. این د ی راه نجات بسیار بزرگ در زمان تغییرات وب سایت ها و طراحی مجدد آنها و انتقال از پلتفرمی به پلفرم دیگر است.

کد ۳۰۲، پیدا شد (Found)

کد ۳۰۲ به این معنی است که منبع درخواستی یافت شده، اما مرورگر باید موقتا به آدرس دیگری منتقل شود (Moved Temporarily)، این حالت با کد ۳۰۱ متفاوت است، در اینجا انتقال به صورت موقت انجام شده و آدرس اصلی همچنان معتبر و در دسترس خواهد بود، اما در ریدایرکت ۳۰۱، منظور از انتقال، انتقال همیشگی، حذف آدرس فعلی و جایگزینی آن با آدرس جدید است.

کد ۴۰۴، منبع درخواستی پیدا نشد (Not Found)

کد ۴۰۴ در مواقعی رخ می دهد که کاربر تقاضای یک صفحه یا فایل را از سرور دارد که در حال حاضر موجود نبوده یا حذف شده است و یا ممکن است نام آن تغییر کرده باشد.
برای مشاهده تعداد این خطاها و همچین آنالیز آنها ابزارهای بسیار مفیدی در این زمینه ارائه شده است از بهترین ایشان وبمستر خود گوگل است، گوگل وب مستر ابزاری را در اختیار کاربران قرار داده است که اطلاعاتی در مورد لینک های خراب سایت، لینک هایی که دیگر وجود ندارد و … را آنالیز نمایند. اگر شما سایت خود را در قسمت ابزار وبمستر گوگل ثبت نموده باشید می توانید از این ابزار بهره مند شوید :

موارد مربوط به ایندکس شدن صفحات :

اگر صفحات شما توسط خرنده های موتورهای جستجو، دیده نمی شوند و به طبع ایندکس نیز نمی شوند، باید کمی شک کرده و بعضی موارد را چک کنید، حتما مشکلی به وجود آمده است، این مشکل می توانید نشات گرفته شده از مسائل زیادی همچون کد خطای 404، استفاده از فلش در سایت ، استفاده بی رویه از فناوری آژاکس، یا iframe ها و … باشد، شما باید تمام این مسائل را در نظر گرفته باشید و تحقیق کنید که کدامین مورد ممکن است باعث شده باشد که خزنده ها به سایت شما مراجعه نکنند، همچنین در این بررسی، دایرکتوری های خود را نیز بررسی کنید، شاید اسکریپتی وجود داشته باشد که مانع ورود خزنده های به سایت شما می شود و یا اینه فایل روبوت شما اجازه ورود موتورهای جستجو به وب سایت را گرفته و…، در حل این مسئله بهتر است هر چه سریعتر اقدام نمائید .

URL های داینامیک

URL های داینامیک، QUERY های هستند همراه با علامت سوال (؟) و یا علائم دیگر و اعداد، که اصلا باب میل خزنده های موتورهای جستجو نیست، زیرا این آدرس های داینامیک، هیچ معنا و مفهومی برای خرنده ها ندارد، بر این اساس ممکن است که موتورهای جستجو، چنین URL هایی را اصلا فهرست نکنند، پس تا جایی که برای شما مقدور است از چنین آدرس هایی استفاده نکنید!
سعی کنید این آدرس ها را به صورت بهینه تر بازنویسی کنید تا موتورهای جستجو به URL های شما علاقه مند شوند.
یک نمونه آدرس پویا :
/edge/app/viewArticle?catId=FIN&articleId=1108lskolnik03

این کار معمولا از طراح و برنامه نویس وب سایت شما ساخته است.

مطالب تکراری یا duplicate content

مطالب تکراری یکی از مسائل مهم مربوط به سئو می باشد و امروز بسیار بزرگتر به عنوانها و توضیحاتی که برای یک صفحه می دهید نیز گسترش می یابد. زمانی که یک موتور جستجو، به دو محتوای یکسان اما با آدرس های مختلف برخورد کند، مشکلات فراوانی به وجود می آید، البته این مشکلات برای موتورهای جستجو به وجود می آید نه شما، چون آنها باید بهترین انتخاب را داشته باشند.
مطالب تکراری را از چندین بعد می تواند مورد بررسی قرار داد، مطالب تکراری می تواند در یک سایت دیده شود: دومحتوای یکسان اما با آدرس های مختلف، یا اینکه می تواند در سایت های مختلف باشد، یعنی یک سایت نویسنده و بقیه سایت ها کپی برداری از آن باشند.
برای حل مشکل مطالب تکراری تنها چاره تهیه محتوای منحصر به فرد می باشد، این کار سبب جلب اعتماد بیشتر موتور های جستجو به سایت یا وبلاگ شما و بالا رفتن رنک مطالب شما در لیست نتایج آنها می شود، پس تا جایی که برای شما مقدور می باشد از مطالب تکراری در سایت خود استفاده نکنید و محتوای منحصر به فرد جایگزین آنها نمائید. شما می توانید مطالبی را از سایت های دیگر کپی کنید ولی سعی کنید، کامل کپی نشود ، یعنی شما خود نیز آن مطلب را ویرایش یا توسعه دهید. با سی درصد اضافه شدن محتوا و تغییر پنجاه درصدی می توان تقریبا با خیال راحت از محتوا استفاده نمود.

نقشه سایت

درج یک نقشه سایت، برای موتورهای جستجو بسیار حائز اهمیت می باشد، این نقشه یاعث می شود که خزنده های موتورهای جستجو بتوانند راحت تر و سریعتر مطالب شما را ایندکس کنند!
ابزارها و پلاگین های رایگان بسیاری برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد که شما به راحتی می توانید از آنها بهره‌مند شوید اما نکته ای که قابل توجه می باشد این است  خیلی از این سایتها برای خدمات رایگان خودشان محدودیت لینک گذاشته اند . یعنی بطور مثال بیشتر از 1200 لینک از سایت شما را در سایت مپ وارد نمی کنند.حتما دقت نمائید که سیستم محدوددیت تعداد مشخص نکرده باشد و بصورت نامحدود لینک قبول بکند. در ضمن فراموشتان نشود که نقشه سایت خود را در فایل ROBOTS خود درج نمائید :

# Sitemap
Sitemap: http://www.Domain.ir/sitemap.xml.gz

زمان بارگذاری سایت

اگر سرعت بارگذاری سایت شما بسیار پائین باشد ، علاوه بر این که در موتورهای جستجو رتبه جالبی کسب نخواهید کرد، کاربران بسیار زیادی را هم از دست خواهید داد، برای حل این مشکل می توانید از تصاویر کم حجم ، فایل و اسکریپت کمتر یا بهینه تر  و … استفاده نمائید، همواره سعی کنید کمترین حجم را با حداکثر گیرایی ایجاد نمایید. هرچه سرعت بارگذاری سایت بیشتر باشد، در بهینه سازی سایت شما تاثیر مناسب تری خواهد داشت.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

3 پاسخ

  1. مطلب خوبی و اموزنده ایست. اما معمولا شمکل این مطالب اینه که راه حل ارائه نمیشه. بخصوص اگر فرد دانش فنی خوبی نداشته باشه هر کدام از موارد می تونه مدتها وقتشو بگیره.
    مثلا این که سرعت سایت زیاد باشه خیلی خوبه. ولی اینکه چطور و با چه هزینه و به چه روشی و.. مهمتره
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری