webbranding

معیارهای مربوط به لینک بیلدینگ یا لینک سازی

link-building

 لینک بیلدینگ (یا لینک سازی) چیست؟

سایت Moz لینک‌سازی را فرایند بدست آوردن هایپرلینک از وبسایت های دیگر به سایت خودتان تعریف کرده است. اگر مبتدی هستید، باید بدانید که هایپرلینک چیز پیچیده‌ای نیست. در واقع هایپرلینک (که به آن لینک هم گفته می شود) المانی است که به کاربران کمک می کند صفحات مختلف اینترنت را مرور کنند.
وقتی یک وبسایت، چه سایت خودتان چه یک منبع خارجی، به مطالب شما لینک برقرار می کند، این لینک مثل یک رای برای آن صفحه محسوب می شود و به گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر اعلام می کند که این صفحه، صفحه خوب و مفیدی است. در نتیجه موتور جستجو رتبه آن صفحه را ارتقاء می دهد.

معیارهای مربوط به لینک بیلدینگ یا لینک سازی
معیارهای مربوط به لینک بیلدینگ یا لینک سازی

ایجاد لینک هایی با کیفیت

چقدر زمان می برد که تاثیر فعالیت های سئو مشاهده شود؟ بخاطر داشته باشید که موتورهای جستجو شدیدا هوشمند هستند. در واقع موتورهای جستجو فقط به تعداد سایت های باکیفیتی که صفحات شما را لینک کرده اند، دقت می کنند نه هر سایتی با هر کیفیتی.

هرگز مستقیما یک url را در یک صفحه درج نکنید. فرصت شناسی کلمات کلیدی اینجا وارد عمل می شود. قرار دادن کلمات کلیدی در متن مورد استفاده برای url کلید موفقیت لینک‌سازی است.
هر وبسایتی بر اساس تعداد لینک ها و سابقه اش حد مشخصی link juice دارد. وقتی وبسایتی به شما لینک می کند، مقداری از قدرتش را به سایت شما انتقال می دهد.

چه مطالبی از سایتمان را برای لینک شدن انتخاب کنیم؟

من همیشه توصیه می کنم که محتوایی را لینک کنید که از قبل ترافیک قابل توجهی برای سایتتان فراهم کرده باشد. همه صفحات سایتتان را لینک نکنید. پست های انتخابی باید با موضوعی که سعی دارید برایش اعتبار بدست آورید مرتبط باشند. معیارهای زیر، شاخص های کلیدی عملکرد لینک‌سازی هستند که باید به داشبورد سئو شما اضافه کنید.

معیار اول “بک لینک”

تعریف معیار مرتبط با سئوی بک لینک
بک لینک ها لینک هایی هستند که از یک سایت دیگر به سمت سایت شما ایجاد می شوند. اسم دیگر این لینک ها، لینک ورودی (inbound) است. معیار بک لینک، به شما اجازه می دهد که تعداد بک لینک های ایجاد شده به سمت سایتتان را مشخص کرده و با رقبا مقایسه کنید.
تعداد بک لینک ها به موتور جستجو نشان می دهد که یک صفحه چقدر محبوب یا مهم است و مطالب آن چقدر برای کاربران مفید بوده است. در این صفحه یاد می گیرید که چطور از Searchmetrics (معیارهای جستجو) به عنوان منبعی اطلاعاتی استفاده کنید.

دلیل اهمیت بک لینک ها در سئو چیست؟

اهمیت بک لینک ها در سئو از این جهت است که بعضی موتورهای جستجو، بخصوص گوگل به سایت هایی که تعداد خوبی بک لینک با کیفیت دارند، اعتبار بیشتری تخصیص می دهد و صفحات این وبسایت ها را برای نمایش در نتایج جستجو مناسب تر می داند.
موتورهای جستجو یک لینک به یک سایت (بک لینک) را یک رای به آن سایت تلقی می کنند. هر چقدر یک وبسایت بک لینک های بیشتری داشته و هر چقدر این بک لینک ها با کیفیت تر باشند، احتمال نمایش آن سایت در نتایج جستجو بیشتر می شود. یک نمونه از بک لینک های قوی لینک هایی هستند که از سایت هایی با موضوع مرتبط ایجاد می شوند.

چالش معیار بک لینک

یکی از بزرگترین چالش های ایجاد بک لینک این است که مطمئن شویم ترافیکی که به سمت سایت هدایت می شود مناسب و مرتبط با سایت باشد. برای همین خیلی از افراد از پست گذاشتن به صورت میهمان و یا رپورتاژ آگهی ها برای افزایش link juice سایت‌شان استفاده می کنند.

نکاتی مربوط به معیار سئوی بک لینک

وقتی موتورهای جستجو در حال محاسبه ارتباط یک سایت با یک کلمه کلیدی هستند، به تعداد لینک های ورودی با کیفیت به آن سایت دقت می کنند. بنابراین نباید هدف شما صرفا گرفتن لینک باشد بلکه کیفیت این لینک ها هم مهم است. یک موتور جستجو برای تعیین کیفیت یک لینک به محتوای سایت ها توجه می کند.

چطور بک لینک هایی باکیفیت ایجاد کنیم

وقتی لینک های ورودی از سایت های دیگر می گیرید که محتوایی مرتبط با سایتتان دارند، موتور جستجو این لینک ها را مناسب تر در نظر می گیرد و اگر لینک های ورودی از سایت هایی آمده باشند که محتوای آن ها به سایتتان ارتباطی نداشته باشد مسلما موتور جستجو متوجه می شود. هر چه ارتباط دو سایت بیشتر باشد، کیفیت لینک بالاتر است.

سعی کنید ترافیکی متناسب و مرتبط به سمت سایتتان هدایت کنید. یکی از روش های متداول نوشتن پست میهمان در سایت های مشهوری است که حوزه کاریشان با شما مشترک باشد. سعی کنید فقط برای چنین سایت هایی مطلب بنویسید. هرگز وقتتان را برای نوشتن مطلب در سایت هایی که اعتبار دامنه شان از سایت خودتان کمتر است، تلف نکنید. چون چنین لینک هایی ارزش چندانی ندارند.

معیار سئوی نرخ لینک های عمیق (Deeplink)

این معیار تعداد لینک های صفحه اصلی و لینک های عمیق را به صورت یک نمودار با هم مقایسه می کند. لینک سازی عمیق ابزاری است که وبسایت ها برای هدایت کاربر به یک صفحه خاص (صفحه ای غیر از صفحه اول یا صفحه لندینگ) استفاده می کنند. به این ترتیب کاربر مستقیما به صفحه موردنیازش منقل می شود و اطلاعاتی را که به دنبالش بوده پیدا می کند.

اهمیت لینک سازی عمیق برای سئو

لینک سازی عمیق راهی برای حفظ بازدیدکنندگان در سایت محسوب می شود. معمولا بازدیدکننده ها به این خاطر سایت شما را پیدا می کنند که گوگل از طریق فرایند crawling اینطور متوجه شده است که سایت شما متناسب با هدف کاربر از جستجو است. پس باید از این فرصت استفاده کرده و سوالاتی را در ذهن کاربر ایجاد کنید که خودتان بتوانید جواب آنها را بدهید. مثلاً در توضیح مطلب اصطلاحاتی هستند که با کسب و کار شما مربوط هستند و کاربران آشنایی چندانی با این اصطلاحات ندارند. سعی کنید این اصطلاحات را به یک صفحه دیگر از سایتتان پیوند داده و در آنجا توضیح اصطلاح را درج کنید. به این ترتیب نه فقط کاربر را برای مدتی طولانی تر در سایت حفظ می کنید بلکه ممکن است باز هم حس کنجکاوی بیشتری در کاربر ایجاد کنید که سعی کند با خواندن مطالب مختلف سایتتان بیشتر بیاموزد.

لینک سازی عمیق یا همان Deep Linking  خودمان باید به صورت طبیعی انجام شود. سعی نکنید همه لینک ها را به یک صفحه از سایت برقرار کنید. ممکن است اینکار راهی آسان برای بهبود سئو به نظر برسد اما در واقع نتیجه‌ای عکس دارد. با این کار نه فقط تجربیات کاربر بهتر نمی شود بلکه به این ترتیب link juice را به شکل متعادل بین صفحات مختلف سایت توزیع نکرده اید. در این صورت حتی اگر در ایجاد ترافیک موفق شوید، کل ترافیک ایجاد شده از یک کلمه کلیدی بوده است.
معیار Page Authority به صورت مشترک محاسبه نمی شود و link juice زیاد برای یک صفحه خاص باعث نمی شود که همه صفحات حجم ترافیکی مشابه با آن صفحه داشته باشند. بعلاوه ایجاد تجربیات ضعیف برای کاربران باعث می شود که نتوانید کاربران را در سایت حفظ و تشویق به مرور سایر قسمت های سایت کنید. از طرفی معیار Domain Authority که میزان اعتماد و اعتبار دامنه را محاسبه می کند و برای بررسی تاثیر فعالیت های لینک سازی استفاده می شود، به صورت مشترک محاسبه می شود. پس این دو را با هم اشتباه نگیرید.

معیارهای مربوط به لینک سازی سئو را باید با معیارهای مرتبط استفاده کنید تا دیدگاهی جامع از عملکرد بازاریابی بدست آورید. این شاخص مهم را باید با توجه به معیارهایی مربوط به کمپین های بازاریابی آنلاین بررسی کنید. یعنی معیارهای لینک سازی باید همراه با معیارهای نرخ کلیک، قابلیت رویت سئو و بازگشت سرمایه بازاریابی ارزیابی شوند.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری