webbranding

زلزله ای در صنعت سئو دنیا در راه است !

تغییرات سئو

در این چند روز اخیر سمینار  SMXبرگزار شد که ممکن است بسیاری از شما این همایش را بشناسند و حتی آن را پیگیری نمایند. مهمان ویژه این همایش که نفر اصلی میدان بود مت کاتز بود (سرپرست گروه مبارزه با اسپمر های گوگل) ، خبرها و نکاتی مهمی از این سیمنار برداشته شد ، که سعی کردیم به صورت خلاصه اتفاقات و رویداد های جنجالی که در پیش رو است را اعلام کنیم. از روز جمعه به بعد زلزله گوگل برای 2 ماه شروع می شود.

راستی مهمترین خبر را آخر می گوییم ….

 

مت کاتز در سمینار smx
مت کاتز در سمینار smx

خبر اول – مبارزه با سایت های فروشگاهی:

مت کاتز در یکی از بخش های صحبت خود اعلام کرد که تدبیری اندیشیده شده است که  گوگل با “سایت های فروشگاه اینترنتی بد” مبارزه کند ، هنوز توضیحی کامل و رسایی از این جمله وجود ندارد ، ولی تا امروز  که وب برندینگ در این مورد تحقیق کرده است ، احتمال می دهیم منظور از فروشگاه های اینترنتی بد ، فروشگاه هایی با توضیحاتی کوتاه در مورد محصول و کپی برداری از سایت های دیگر می باشد.

حتما تا به حال بسیاری از فروشگاه های اینترنتی ای را دیده اید که فقط چند نیم خط توضیح در مورد محصولات خود داده اند،که  آن هم در یک جدول ساده قرار می دهند و تا می توانند در مورد محصول خود توضیح نمی دهند. و به احتمال زیاد کل کاراکتر یک محصول آنها به 150 نمی رسد . تیم سئو ی ما به احتمال بسیار زیاد تصور می کنند که منظور از فروشگاه های اینترنتی بد همین مفهوم است.

پیشنهادی که ما در این زمان کوتاه برای فروشگاه های اینترنتی می توانیم داشته باشیم بدین شرح است :
فرض کنید که شما می خواهید یک ریش تراش با فلان برند را به فروش بگذارید و قصد دارید آن را در وب سایت خود ارائه نمائید ، پیشنهاد می کنیم که که در ابتدا کمی توضیح در مورد ریش تراش خود و قابلیت های آن بدهید . سپس در یک جدول ویژگی های ریش تراش خود را بیان نمائید مثلا دور موتور 30000 دور  در دقیقه و …
در قسمت بعد با استفاده از UL و LI ، متعلقات ریش تراش خود را بیان نمائید مثلا دارای کیف دستی و…
با این سلسله تغییرات که در قسمت بالا ذکر کردیم ، شما مطمئن باشد که مورد عصبانیت این الگوریتم گوگل قرار نخواهید گرفت و تا حدودی فروشگاه خود را بهینه سازی کرده اید . از همین امروز (همین الان خیلی بهتراست) سعی کنید محصولات سایت خود را ویرایش کنید و کمی توضیح بیشتر در مورد آنها بدهید .

سمینار smx
سمینار smx

در هفته های پیش ، یکی از دوستان سر دبیر وب برندینگ فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کرد که محصولات فنی ؛ مهندسی به فروش می رساند ، ما سعی کردیم با معرفی محصولات به صورت کامل (با توضیحات خوب و مناسب از هر محصول ) و همچنین قرار دادن 20 محتوای مربوط به محصولات سایت ، سایت را بهینه سازی کنیم و اتفاقا هم همین اتفاق افتاد و این سایت توانست  با گذشت 3 هفته ، در 32 کلمه کلیدی اصلی به رتبه قابل قبول برسد و نیز یادتان باشد که توانستیم از SandBox هم به خوبی در سه هفته عبور کنیم .

پس سعی کنید محصولات خود را به صورت تمام و کامل توضیح دهید ، تا شرمنده الگوریتم جدید گوگل نشوید.

خبر دوم : به روز رسانی پاندا در روز جمعه 25 اسفند 91 و یا در روز دوشنبه 28 اسفند 91:

در قسمتی دیگر از این همایش ، مت کاتز اعلام  کرد که نسخه ی جدیدی از پاندا منتشر خواهد شد ولی دو تاریخ معین کرد ، چون شخصا اعلام  کرد که در حال پیاده سازی این الگوریتم هستیم ممکن است که یا جمعه و یا دوشنبه این اپدیت صورت خواهد گرفت .

مت کاتز و الگوریتم پاندا
مت کاتز و الگوریتم پاندا

در همین لحظه بسیار حاضرین در این همایش ، سوالات مختلف خود را در مورد این اپدیت از مت کاتز پرسیدند .

سوالات حاضرین از مت کاتز
سوالات حاضرین از مت کاتز

او هیچ نکته ای رو در مورد بزرگی و میزان تاثیر این اپدیت ذکر نکرده است ، یعنی ممکن است که این اپدیت همانند سونامی باشد و هم این که ممکن است همانند یک نسیم باشد . اما به هر حال خود را آماده کنید .

برای جلوگیری از شرمنده شدن در مقابل این نسخه پاندا ،  پیشنهاد میکنیم نسخه الگوریتم پاندای وب برندینگ را مطالعه نمائید . (مطمئن باشید ضرر نمی کنید ) این نسخه پاندا که وب برندینگ آن را تهیه و تنظیم نموده است ، حاصل  سال ها تجربه علمی و عملی گروه است.

در ضمن مت کاتز توصیه  کرد که اگر شما پیغامی توسط گوگل وب مستر سایت خود دریافت کرده اید ، سعی کنیم حتما آنها را حل کنید و از ابزار Fetch as Googlebot استفاده نمائید.

خبر سوم : لینک از شبکه های اجتماعی

مت کاتز دیشب در جلسه ای که داشت ، به طور ناگهانی اعلام کرده که لینک به شبکه های اجتماعی ممکن است شما را پنالتی کند که همه ی حاضرین در جلسه واقعا شوکه شدند ، پس از چند لحطه قهقه ای که مت کاتز به همه زد ، اعلام کرد که منظور این نیست که تمام سایت هایی در شبکه های اجتماعی لینک می گذارند ، پنالتی خواهند شد ، منظور من این است که بعضی از سایت روزانه 100 لینک از انواع شبکه های اجتمای به خود لینک می دهند و این کار کمی ما را مشکوک کرده است و ما تلاش کردیم که الگوریتمی را طراحی کنیم که این اتفاق نیفتد .

سمینار سئو و بهینه سازی
سمینار سئو و بهینه سازی

در قسمتی دیگر مت کاتز در  از گفته های خود اعلام کرد که به زودی به شدت با لینک های SAPE برخورد خواهد کرد .

SAPE Links چیست؟

قبلا SAPE لینک ها ، برای گوگل خیلی عزیز بودند ، این لینک ها دقیقا همانند لینک های پولی هستند ، لینک هایی که شما با پرداخت هزینه ای دریافت می کردید . شما هر چقدر که به صورت طبیعی لینک پولی دریافت کنید و کاری کنید که نشان بدهید این لینک های غیر پولی هستند ،  جایی می شود که شما اشتباه می کنید و گوگل می فهمد که شما این لینک ها را خریداری نموده اید .
در تعریفی دیگر از SAPE Links می توان گفت که لینک در شبکه های خصوصی از وب سایت ها است ، یعنی شما از همکاران خود لینک دریافت می کنید به تعداد بالا ، شما پس از مدتی کوتاه رتبه ی  بسیار خوبی را در فهرست گوگل بدست خواهید آورد ولی اگر این کار را کرده باشید به زودی پنالتی خواهید شد. مانند بسیاری از دوستان ما.

خبر چهارم و مهمترین خبر مت کاتز  : نسخه 4 پنگوئن – اپدیت بزرگ

 

آپدیت نسخه جدید پنگوئن
آپدیت نسخه جدید پنگوئن

یکی از خبرنگاران از مت کاتز سوال کرد که آیا حیوانی دیگر (منظور الگوریتمی جدید)  درسال جدید  می آید یا خیر ؟ مت کاتز در جواب به شوخی پاسخ داد که ما قصد نداریم یک باغ وحش درست کنیم  ، ولی یک خبر به شما می دهم که تا مدتی دیگر (در همین ماه و شاید هم دو ماه آینده ، پنگوئن آپدیت شود ولی این اپدیت کمی با دیگر آپدیت ها  متفاوت است ، و اپدیتی بزرگ پیش رو است که هم اکنون در حال توسعه و برنامه ریزی این اپدیت هستیم .

همانطور که میدانید ، الگوریتم پنگوئن ، با توجه به ظریف بودن و نیز اهمیت بسیار بالای آن بسیار دیر اپدیت می شود ولی زمانی که این اتفاق رخ می دهد سرنوشت بسیاری از سایت ها تغییر خواهد کرد .
همانطور که گفته شد ، هم اکنون تیم مت کاتز در حال بررسی و کارهای الگوریتمیک پنگوئن هستند و هنوز دقیقا مشخص نیست که این اپدیت بزرگ از پنگوئن کی پیاده سازی خواهد شد .  در ضمن ممکن است که الگوریتم جدید مخصوص فروشگاه های اینترنتی نیز ربطی با اپدیت پنگوئن داشته باشد.

مت کاتز اعلام کرد که ممکن است صنعت سئو با این اپدیت تغییر بسیار زیادی کند.
گروه وب برندینگ انشا الله پس از عید نوروز تلاش می کند یک چک لیست کامل درباره الگوریتم پنگوئن و نیز آینده آن منتشر می نماید .

در این همایش ، یکی از سوالات از مت کاتز این بود که آیا واقعا گوگل پلاس برای گوگل عزیزتر از دیگر شبکه های اجتماعی است یا خیر؟
مت کاتز در پاسخ گفت : ” که صادقانه بگویم ، گوگل دقیقا همان رفتاری را با گوگل پلاس دارد که با فیس بوک و … دارد (البته ما فکر می کنیم که این حرف او از روی صداقت نبوده است )”
سوالی دیگر با عنوان اینکه موتور جستجوی بینگ مایکروسافت ، قالب های موبایلی (قالب Responsive)  را تشخیص می دهد ، آیا گوگل هم این کار را می تواند انجام دهد ؟

همایش smx
همایش smx

درپاسخ مت کاتز اعلام کرده که بله ، گوگل می تواند سایت های موبایلی را نیز تشخیص دهد که این خود ، نکته ی مهمی در امر رتبه دهی می تواند باشد (ولی نکته ای که در این جمله وجود دارد این است که اعلام کرد “می تواند ” باشد یعنی ممکن است که اصلا هم نباشد )
مت کاتز اعلام کرد که در این دو سه روز باقیمانده  تا اپدیت پاندا حتما گوگل وب مستر تولز خود مراجعه کنید و از پیغام های گوگل با خبر شوید.

و نیز او اعلام کرد که محتوای خوب تولید کنید ، خود به خود همین محتوای شما ، لینک دریافت می کند ، ویروسی پخش می شود ،  وشما معروف تر خواهید شد .
در ضمن یادتان هم باشد ، خبرهایی که وب برندینگ منتشر می کند ، از منابع کاملا قابل اعتبار گرفته می شود ، همانطور که در مقاله “شمارش معکوس پنالتی ” اعلام نمودیم و خبرها هم کاملا درست بود ، این بار هم گوگل ، سونامی به راه خواهد انداخت.

تصاویری بیشتر از همایش smx (همایش مخصوص دنیای اینترنت و دیجیتال)

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری