webbranding

داستان جریمه ی الگوریتم پنگوئن چیست؟

جریمه پنگوئن

دوست من، پنگوئن یک جریمه نیست، یک الگوریتم است. فرق بین اینکه بوسیله یک اشتباه دستی به جای استفاده ی درست از الگوریتم پنگوئن، به وب سایت خود ضربه بزنید، چیز مهمی است که باید درک درستی از آن داشته باشید. من خیلی از اوقات بخاطر اشتباهاتی که این الگوریتم انجام می دهد و همینطور تعبیرهای اشتباهش متعجب می شوم. در مقابل همین اشتباهات الگوریتم پنگوئن، اشتباهات افراد نیز در استفاده درست از این الگوریتم نیز مرا متعجب می کند.

امیدوارم در این پست بتوانم تعدادی از این اشتباهات مربوط به الگوریتم پنگوئن و راه های جلوگیری از این اشتباهات را برای شما بازگو کنم.

داستان اول:

لینک ها را به صورت دستی حذف کنید

گوگل به عینه اعلام کرده است که باید تا جایی که می توانید لینک هایی که به سایتتان می آید را قبل از استفاده از disavow tool یا همان ابزار انکار کننده حذف کنید. “مت کاتز” این را در ویدیویی که در بالا مشاهده کردید در تاریخ 20 نوامبر 2013 تاکید کرد.

حالا چطور این کار را انجام دهیم؟

اگر شما به لینک های اسپمی که به سایتتان متصل شده اند دسترسی داشته باشید، می توانید حذفشان کنید، اما یک سری لینک ها وجود دارند که از دسترس شما خارج است، مثلا کسی قصد سئوی منفی و یا فیشینگ از سایتتان را کرده باشد و سروری که از آن به شما لینک شده است از کشوری مانند چین باشد و شما هیچ دسترسی به آنها نداشته باشید و همچنین شما با آنها تماس گرفته باشید و هیچ جوابی نشنوید، همانند اتفاقی که برای یکی از سایتهای ما افتاد، در زیر عکس آن را مشاهده می کنید.

تعداد لینک های اسپم حدود 30 هزار تا بود و از بیش از 500 سرور مختلف به سایت ما آمده بود، که سعی کردیم با آنها تماس بگیریم، ولی متاسفانه اکثرشان جوابی ندادند، ما هم زیاد اعصاب خود را خورد نکرده و شروع به در آوردن لینک های اسپم کرده و آنها را در فایل disavow به گوگل معرفی کردیم. چون اگر میخواستیم باز هم بر روی تماس با آنها وقت بگذاریم، منابع مالی خود را صرف کار بیهوده ای می کردیم، پس در نتیجه پس از ارسال فایل disavow، وقت خود را برای ساخت لینک های خوب گذاشتیم تا نسبت لینک های خوب به بدمان را متعادل کنیم.

داستان دوم :

لینک ها را بررسی کنید و فایل انکار (disavow file) را ثبت کنید

فکر نکنم دیگر نیازی به اثبات باشد، چون همانطور که در بالا اشاره کردم، خودمان این کار را کردیم، چون این روش تاثیر گذار ترین راه برای فرار از جریمه پنگوئن است.

این را بدانید که “الگوریتم پنگوئن” درباره ی درصد مشخصی از نسبت لینک های پرارزش به لینک های اسپم است.

اگر از من بپرسید که آیا جریمه ی الگوریتم پنگوئن بدون ثبت فایل disavow حذف خواهند؟

“من می گویم” :

بله. به نظر من و تجربه ای که دارم، این اتفاق می افتد ولی با گذشت حدود 1 سال و حذف دستی بیش از  50 درصد لینک ها و اضافه کردن حدود 200 درصد به لینک های مفید.

راستی این را هم خاطر نشان کنم:

من به کاتز یا مولر کاری ندارم، مطالعات و تجربیاتم به من می گویند که خود فایل انکار در صورت عدم استفاده درست در زمان و مکان درست، باعث صدمات دو چندان می شوند. پس سعی کنید به صورت دستی کار کنید.

داستان سوم:

اخطاری از پنگوئن دریافت نکرده اید، پس فکر می کنید این نمی تواند پنگوئن باشد؟

اگر سایت شما توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شد، انتظار پیدا کردن اخطاری در ابزارهای وبمستر نداشته باشید و اگر مطمئن نیستید که وبسایت شما توسط پنگوئن ضربه خورده است، برای فهمیدن همیشه میتوانید از ابزار “گوگل پنالتی چکر” استفاده کنید. این وب سایت مرجع نیست ولی نتایج به نسبت خوبی را نشان می دهد

داستان چهارم:

شما باید هر چه زودتر یک درخواست تجدید نظر ثبت کنید

چند وقتی است که وبمسترها میتوانند درخواست تجدیدنظر برای هر سایت در هر زمانی ثبت کنند.

خب شاید از خودتون می پرسیذ این درخواست چیست؟

این عمل فقط برای اشتباهات لینک بیلدینگ امکان پذیر است، یعنی اگر شما با اشتاباهاتی که انجام داده اید، باعث اسپم شدن سایتتان شدید و رتبه وب سایتتان کاهش یافت و بعد از آن اقدام به پاک کردن لینک ها نمودید، میتوانید با ارسال درخواست تجدید نظر از گوگل بخواهید که دوباره وب سایتتان را بررسی کند. البته این گزینه در زمان دریافت پنالتی و تذکر در ابزارهای وبمستر قابل دسترسی است.

داستان پنجم:

بازیابی یک مرتبه یک سایت که توسط پنگوئن پنالتی شده است، غیرممکن است

از زمانی که پنگوئن برای اولین بار در وب حرکت نموده است، به یقین میتوانم بگویم که بازیابی امکان پذیر است. به هرحال چند فاکتور وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید. اولاً شما باید به خاطر داشته باشید که خیلی از لینک هایی که زمانی بر روی صفحه ی نخستتان قرار دادید دیگر در صفحه ی موتور جستجو همان قدرت را ندارند و حتی میتوانند برای سایتتان سم باشند.

 شما باید زمان و منابعتان را برای جذب لینک های واقعی سرمایه گذاری کنید.

به نظر من

دوماً، این باور شایع شده است که “رد لینک” فقط توسط گوگل بر روی یک “لینک” بعد از قراردادن در فایل انکار (disavow file) و جستجوی دوباره آن، فعال میشود. اگر درست باشد، بسیاری از لینک های اسپم خیلی از اوقات جستجو نمیشوند و این میتواند زمان زیادی را برای کار برروی کل فایل صرف کند.

سوماً، با وجود برخی از صحبتهایی که در مورد تبدیل کردن پنگوئن به عنوان یک الگوریم با قاعده میشود، هنوز مشاهده میگردد که این الگوریتم به صورت دوره ای بعنوان یک الگوریتم مستقل عمل میکند.

تا زمانیکه موضوع این باشد، مشاهده ی یک پنگوئن تازه زمان می برد، که نتیجه های معمول آن تعداد زیادی از بازیابیهاست. البته ما برای این موضوع چاره ای داریم که در بخش حرفه ای ها به آن اشاره خواهیم نمود.

نتایج:

بازیابی پنگوئن امکان پذیر است، تا زمانیکه لینکهای خوب به بدتان نسبت مساعدی داشته باشند.

بازیابی، یک شبه اتفاق نمی افتد، زمان میبرد و نیازمند تلاش است.

شما نمیتوانید به طور کامل رتبه های از دست داده تان را بدون جایگزینی لینک های انکار شده تان با لینکهای خوب دوباره بدست آورید. من هنوز وب سایتی را ندیدم که بدون تقلب ( حتا در این مورد هم تقلب دیده ام که پنگوئن گول خورده ) جایگاه قبلی خود را در گوگل بدست آورد.

 

در زیر رتبه سایتمان بعد از انجام کارهای بالا را مشاهده خواهید کرد، البته تاکید میکنم که ما همچنان بر روی این سایت در حال انجام کار هستیم و نوسانات زیادی در رتبه ی آن مشاهده می شود.تصویر دوم رتبه در گوگل
تصویر دوم رتبه در گوگل 

 

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

14 پاسخ

 1. سلام دوست من
  سایت من چند ماهی هست به خاطر لینک های بیش از حد سایت های اسپم پنگوئن جریمه کرده لطفا چنانچه راه کار صد در صدی دارین بنده رو راهنمایی کنید هر کاری که تونستم انجام دادم راهی نمونده نرفته باشم

  1. چطور به این نتیجه رسیدید؟
   به نظر من باید کمی بیشتر بررسی کرد . لطفا اکانت وب مستر خودتان را برای من بفرستید تا بررسی کنیم و مشکل را پیدا کنیم.
   این امر نیاز به آنالیز زیادی دارد ( درزمانی که پیغامی از گوگل نگرفته اید.)
   اگر مشکل همین باشد که شما فرمودید با استفاده از همین راهکار ها 70 درصد برطرف می شود. بقیه هم کمی زمان بر است.

   1. سایت های اسپم به سایت بنده جمعا بیش از 2 ملیون لینک داده اند و گوگل هم فکر می کنه من لینک سازی کرده ام !!!
    یه بار به مدت 1.5 ماه درست شد و بنده لینک هایی که معرفی کرده بودم رو حذف کردم ! بعد از مدتی از ان دوباره اینجوری شد و الان 6-7 ماهه تو مشکلم

    1. من این تعداد لینک رو نمی بینم.
     ولیکن اگر شما فایل انکار گوگل رو پر کنید اصلا بد نیست.
     پر کنید و 1 ماه صبر کنید. اگر هم ممکن نبود با ما تماس بگیرید تا برای شما یک فایل تهییه کنیم.

     1. نه با کل تعداد لینک هایی که از داخل یه سایت دادن
      کل تعداد لینک های سایت من 3.5 ملیون عدد لینک از 1000 سایته

      این سایت ها رو هم معرفی کردم
      …..
      …..
      ….

     2. باید کمی حرفه ای تر نگاه کرد.
      مثلا باید وب مستر رو دید و چندین فاکتور دیگر رو. من به آقای موسوی خودمون میگم با شما تماس بگیرن و ببینن کمکی می توان کرد یا نه

 2. به نظرم خیلی بهتر بود که به جای ترجمه ی نامفهوم متن برداشت خودتون رو حتی به صورت خلاصه می نوشتید و بعد در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذاشتید.

  1. حالا اگر شما مقاله دیگری رو معرفی می کردید به عنوان ترجمه خیلی خوب بود ولی این یک مقاله ترجمه نیست فقط فیلم ترجمه است که آن هم زیر نویس و منبع کاملا مشخص است.
   متاسفانه ما در این ایران 90 درصد دانشمون را از خارج از ایران و تیم های خارجی استفاده می کنیم الته که اگر مطلب به طور کامل ترجمه باشد مترجم باید منبع مشخص را جهت احترام به حقوق مولف معرفی نماید ما نیز همین کار را می کنیم.

   1. متاسفانه بر خلاف فرمایش شما، اما ترجمه بودن این متن با این سطح نازل از ترجمه‌ای که انجام شده، تقریبا غیرقابل انکار خواهد بود.
    البته ظاهرا نویسنده شخص خودتان نیستید. وگرنه بنده شخصا خیلی از مقالات شما را خوانده و استفاده برده‌ام.
    مرسی

    1. آقای ملک زاده این مطلب نوشته آقای موسوی و اولین نوشته ایشان می باشد.
     به نظر من زیاد هم بد ننوشته اند ولی نظر جناب عالی بسیار ارزشمند و نظر تمام دوستان برای بنده بسیار مهم است.
     ما هیچ نظری حتی منفی را از بقیه خوانندگان مخفی نمی کنیم.
     بازخورد منفی خود نشانه بودن خوانندگان یک بلاگ و زنده بودن ایشان است.
     البته بسیاری از این نوشته گفته های خود آقای کاتز است به علاوه نظر شخصی نویسنده است. باز ما سعی می کنیم بهبود دهیم و بهتر در خدمت شما باشیم.

 3. من سه ساله وب سایت آقای علیزاده را مطالعه و پیگیری می کنم.
  درسته کیفیت مطلب مثل نوشته های آقای علیزاده نبود ولی نویسنده را نیز باید در نظر گرفت. مطلب اصلا بد نبود و خوب هم بود ، فقط با تجربه آقای علیزاده نوشته نشده بود. به هر حال ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری