webbranding

بازاریابی ویروسی برای همه

لازم نیست تجارت شما بودجه زیادی داشته باشد تا بتواند فیلم های ویروسی تولید کند!
کمپین های بازاریابی ویروسی روش های مردمی هستند که از شبکه های اجتماعی برای افزایش تولید سرنخ های تجاری و تعامل برند استفاده می کنند. این کمپین ها از طریق پلتفرم های آنلاین کار می کنند و به راحتی از مقیاس کوچک به بزرگ تبدیل می شوند و محدوده پوشش خود را با کمی تلاش بازاریابی وسعت می دهند. بسیاری از سازمان های کوچک دوست ندارند کمپین های ویروسی داشته باشند زیرا فرض می کنند زمان زیادی  و بودجه بزرگی برای موفقیت این نوع کمپین ها وجود دارد. این مسئله واقعیت ندارد. در واقع بعد از سرمایه گذاری اولیه طرفداران شما باقی کار را انجام می دهند.

کمپین ویرال  زمانی اثربخشی بیشتری دارند که شما هدف مشخصی در ذهن داشته باشید.  از فواید رایج این کمپین ها افزایش کسب مشتری، آگاهی از برند و تعهد به مشتری است.

“مهم نیست هدف شما چه باشد، مهم  این است که اول مشخص شده باشد “

زیرا شما از روش های متفاوت بسته به نتایج دلخواه استفاده خواهید کرد.
انواع متفاوتی از کمپین های بازاریابی ویروسی وجود دارد اما چیزی که در تمامی آنها رایج است این مسئله است که آنها باعث واکنش (مثلا خنده، شوک، غافلگیری، یا احساس خاصی ) در مخاطبین می شوند که باعث می شود افراد دست بکار شده  و آن را به اشتراک بگذارند. رایج ترین(و موثرترین) انواع کمپین های ویروسی فیلم، برانگیختن احساسات و عکس هستند که برای ایشان کانال های متفاوتی متناسب با هر بودجه می توان فرض کرد.
کمپین های شما باید راحت و قابل انجام باشند؛  هر چه کمپین ساده تر باشد بهتر است. درک و واکنش نشان دادن نسبت به پیشنهاد کمپین شما نباید بیش از یک یا دو دقیقه طول بکشد. برای افزایش حمایت و واکنش های سریع کمپین های شما باید در کانال های اجتماعی معروف منتشر شود. فیلم، عکس، ایمیل، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی از قبل قابل دسترس بوده و افراد زیادی از آنها استفاده می کنند.
کمپین های ویروسی مکان آزمایش کردن با فن آوریها و پلتفرم های جدید نیست. همین طور باید توجه داشته باشید که در این کمپین ها باید به وضوح مشخص کنید که شما چه کسی هستید و تلاش می کنید چه کاری انجام دهید.  نمونه های بی شماری از کمپین ها وجود دارند که سعی کرده اند بدون سر و صدا دانه های خود را بریزند و مالکیت آنها را قبول نکنند اما بعد از معلوم شدن واقعیت، اکثر افراد از این کار آنها انتقاد کرده اند.

چطور می توانید در یک کمپین بازاریابی ویروسی شرکت کنید؟

در کمپین هایی که هدف آنها کسب مشتری است، روش هایی را بکار گیرید که در آنها خود را معرفی کرده و مشتریان احتمالی را به طرف شما جذب می کند که به روش های دیگر با برند شما ارتباطی نداشته اند.  توییتر و فیس بوک  ابزار ویرال عالی برای اشتراک گذاشتن محتوا، فیلم، عکس و غیره هستند.
 مسابقات و هدیه همیشه از روش های ویروسی مردمی هستند. اگر شما سعی می کنید چنین کاری انجام دهید، کالاها و خدماتی که شما هدیه می دهید باید ارزش کافی برای جلب توجه داشته باشند. البته باید در نحوه عملکرد و نشان دادن برند خود دقت داشته باشید.  و از همه مهم تر این است که هرگز فراموش نکنید که از “مشتریان قهرمان” (طرفداران یا مشتریان دو آتشه)  برای شروع برنامه و پخش کردن محتوا استفاده کنید.
از طرف دیگر تعامل برند با هدف تقویت رابطه با مشتریان فعلی انجام می شود. در این روش مشتریان از قبل به شما اجازه داده اند با استفاده از کانال های متفاوت آنها را تحت پوشش برند خود دهید.  آنها از قبل ارزش خدمات شما را درک کرده و دوست دارند با شما تعامل بیشتری داشته باشند. توییتر، فیس بوک و بازاریابی ایملی همراه با پروموشن ها تمامی وسایل لازم برای ارتقای تعامل با مشتریان فعلی شما هستند. حتی شما می توانید از  اس ام اس نیز استفاده کنید.
شما نیز می توانید با ارائه اطلاعات ارزشمند و شرکت کردن در دیالوگ دو طرفه ، مشتریان خود را به کسانی تبدیل کنید که از حامیان شما هستند و طرفدار دو آتشه برند شما محسوب می شوند.
چیزی که در تمام نمونه های موفق بازاریابی ویروسی رایج است تمرکز بر محتوا و شیوه ارتقای آنهاست.  روش پراکنده  موفق نمی شود مخصوصا در سازمان های کوچکتر که منابع و بودجه محدودی دارند. از نظر ایده آل شما باید بر یک یا دو روش تمرکز کنید تا بتوانید به خوبی از آنها استفاده کرده و شروع کار مناسبی داشته باشید. برای مثال یک سازمان کوچک ممکن است بودجه کافی برای ساختن فیلم عالی و با کیفیت هنری نداشته باشد اما می تواند منابع لازم برای ساختن فیلمی کوتاه و خانگی را خیلی سریع فراهم آورد.

 

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری