webbranding

شش راهکار موفقیت در بازاریابی موبایلی

موفقیت در بازاریابی موبایلی

همه ما شاهد محبوبیت روز افزون متخصصین بازاریابی موبایلی بوده ایم، اما هنوز انقلاب واقعی در این صنعت شروع نشده است.  هزینه هایی که صرف بازاریابی موبایلی  می شوند حتی نزدیک به هزینه لازم، نسبت به زمانی که ما صرف کار کردن با این دستگاه می کنیم نیست. هنوز هم، رسانه های سنتی مانند مجلات چاپی و غیره، سهم قابل توجهی از سرمایه گذاری را به خود اختصاص می دهند.  به عبارت دیگر،  اگرچه  تحول صنعت موبایل شروع شده است، اما هنوز به شکوفایی کامل نرسیده است!

اگرچه هنوز حجم زیادی از سرمایه گذاری های حوزه بازاریابی آنلاین در این صنعت رخ نمی دهد، اما به زودی سرمایه زیادی به این صنعت وارد خواهد شد. بخش بزرگی از سرمایه گذاران ثابت قدم و جدی در تجارت الکترونیک در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند. این افراد پیشتازان صنعت بازاریابی موبایل بوده و دیگران نیز آنها را در این مسیر دنبال کرده و به عصر جدید بازاریابی قدم خواهند گذاشت.  پس مطمئنا، صنعت بازاریابی موبایلی، قوی ترین روند سال جاری و سال آتی خواهد بود. خود ما در حال سرمایه گذاری روی نرم افزار موبایلی با یک ایده بسیار خوب هستیم و می دانیم که اگر در این راه همکنون پا نگذاریم فردا دیر خواهد بود.
دیگر داشتن موبایل “خوب” برای من و شما ملاک در نظر گرفته نمی شود. بلکه موبایل در مرکز تمام فعالیت ها قرار خواهد گرفت. موبایل بر رفتار مشتریان تأثیر خواهد گذاشت و به عنوان مهم ترین و رایج ترین ابزار ارتباط گیری افراد و شرکت ها تبدیل خواهد شد.  صنعت موبایل از طریق خدمات رسانی به مشتری، تجارت الکترونیک، آگاهی از برند، و بسیاری روش دیگر، بر تجارت ها  تأثیر خواهد گذاشت.  بسیاری از متخصصین باور دارند که موبایل به بخش حیاتی در تمام برنامه های ارتباطی تبدیل خواهد شد.

موبایل محور باشید

بازاریابی موبایلی را استیو جابز متحول کرد
بازاریابی موبایلی را استیو جابز متحول کرد

برندها و سازمان های هوشمند ، موبایل را در مرکز تمام فعالیت ها، برنامه و رویکردهای همه جانبه خود قرار می دهند.  خصوصیات ویژه موبایل به عنوان دستگاهی که همیشه همراه افراد و مشتری است، به بازاریابان موبایلی اجازه می دهد تا بتوانند همیشه با مشتریان احتمالی خود در ارتباط باشند. شما با موبایل می توانید هر کاری را از صحبت کردن، چک کردن ایمیل، مشاهده فیلم و غیره، انجام دهید. موبایل تنها یک رسانه ارتباطی محسوب نمی شود.  شما می توانید انواع متفاوت محتوا را از طریق موبایل ارائه کنید.
برنامه ها و سازمان های موبایل محور باید به گذشته نیز نگاه کنند. اگرچه موبایل در مرکز تمام فعالیت ها قرار دارد، هرگز نباید فراموش کرد که موبایل تنها مرکز کانال های بازاریابی شما محسوب شده و باید با سایر کانال ها ترکیب شود.  موبایل یک استراتژی مجزا نیست بلکه اولویت اول فعالیت های شما در بالای قیف بازاریابی درونگرا محسوب می  شود.

راهکار های جدید بیان کنید

بدون توجه به اینکه، هزینه های صرف شده در این صنعت هنوز به نتیجه نرسیده است،  برندهای هوشمند دیگر از بازاریاب ها نمی-خواهند  تا سرمایه گذاری موبایلی را اصلاح کنند. بلکه آنها به دنبال سازمان هایی هستند که درک کامل از فضای موبایلی دارند. این سازمان ها از جدیدترین فن آوری ها، برنامه ها، طراحی و توسعه، رسانه ها،  جست و جو، تولید تبلیغات و آنالیتیک موبایلی  خبر دارند.
به نظر من “استراتژی این سازمان ها نشان دهنده بلوغ آنهاست. دیگر مسئله ساختن یک برنامه و سپس فهمیدن عملکرد آن نیست.” دیگر دوران  وب 1 تمام شده است.  در آن زمان، تفکر آینده نگر  در استراتژی اینترنتی شامل ایجاد وب سایت های گران قیمت می شد که آینده آنها از نظر تعداد بازدید و غیره قابل تصور نبود .

بازاریابی موبایلی به ذهن باز نیاز دارد

من باور دارم که چالش های موجود از نظر قابلیت کشف شدن، باعث می شود، برندها بیشتر به تبلیغات موبایلی روی بیاورند. اما برای موفقیت کمپین های موبایلی، برنامه ها، تبلیغات موبایل و سایت های موبایلی حیاتی هستند. همین طور، باید متریک های مناسب بررسی شوند تا اثربخشی کمپین مشخص شود.
ممکن است بازاریاب ها، در انتخاب های زیاد موجود غرق شده و مسئله اصلی را فراموش کنند. با اینکه اکثر افراد باور دارند، رواج تلفن های هوشمند باعث تغییر همه چیز شده است. اما از نظر او، موبایل باعث تغییر همه چیز نشده است.  فرآیند حل مشکلات هنوز به همان شکل باقی مانده است. موفقیت ماندگار ربطی به فن آوری ندارد.  برای موفقیت مداوم، شما باید دیدگاه مصرف کنندگان را مشخص کرده، و اهداف خود را بر اساس آنها طراحی کنید.  پیام های شما باید بازتاب دهنده اهداف مرتبط شما بوده و مشتری را جذب کنند. این کلید موفقیت مداوم است.

همیشه عملکرد، صحبت، و برخورد مرتبط داشته باشید

فن آوری موبایل، موقعیت هایی جدید را در زندگی افراد ایجاد کرده است. این به معنای فرصت های جدید برای بازاریاب ها در ارائه محتوای موثر، پیام، ارزش و قابلیت کاربردی به کاربران است. با اینکه تبلت، هنوز، به طور رایج،  مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما می تواند به یکی از تجهیزات مکمل برای کسانی استفاده شود که از موبایل خود برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند.  تلفن های هوشمند و تبلت ها، کاربردهای زیادی در زندگی روزمره ما دارند.  برای مثال ، وقتی می خواهید رستوران مناسب را برای خود پیدا کرده یا آدرسی خاص را پیدا کنید.  اکثر نوجوانان و جوانان نیز از این ابزار، علاوه بر  صحبت کردن با دیگران، برای بازی کردن، وارد شدن به رسانه های اجتماعی و بسیاری از کارهای دیگر استفاده می کنند. شما باید محتوای مرتبط و مناسب را، بسته مخاطبین هدف خود و فعالیت های آنها ارائه کنید. مهم ارائه کردن بهترین محتوای مرتبط به مخاطبین است.

موبایل یک فن آوری آگاهی دهنده است.

بازاریابی موبایلی
بازاریابی موبایلی

حفظ مرتبط بودن، از الزامات فعالیت های بازاریاب محسوب می شود. بهتر است شما کسی باشید  که به کاربران آگاهی می دهید تا رقیبتان! تحقیقات و مطالعات موردی نشان می دهند که اگر تمام کانال های بازاریابی، محتوای مرتبط ارائه کنند، عملکرد کلی بازاریابی، افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
اگر شما اطلاعات مرتبط با حیطه را ارائه کنید، کاربران هدف شما، به راحتی آن را درک می کنند. این کار، به آنها نشان می دهد که شما بهترین گزینه، برای حل مشکلات بوده و سریعا در قیف بازاریابی، به یک مرحله پایین تر، هدایت می شوند.
همان طور که گفته شد، موبایل به ما اجازه می دهد، محتوا را در هر زمانی به کاربران خود ارائه کنیم.  پس اگر محتوای ارائه شده، با مشخصات و نیازهای کاربران هدف، ارتباط داشته باشد، به راحتی می توانید تأثیر مثبت و تجربه ای عالی برای کاربران بوجود بیاورید.

جای پای رهبران و بازاریابان بزرگ بگذارید

ضریب نفوذ موبایل
ضریب نفوذ موبایل

افراد معروف و نرم افزار های بزرگ زیادی وجود دارند که می توانید، عملکرد آنها را بررسی کنید. برای مثال، نرم افزار استارباکس و سایر برنامه های موبایل  که به افراد اجازه می دهند پول منتقل کنند(برای مثال، نرم افزار بانک همراه). یکی دیگر از روش های موثر، ایجاد و ارائه تبلیغات موبایلی است.  برای مثال، تویوتا با استفاده از برنامه خود، علاوه بر ارائه محتویات عالی، مشتریان را به سمت خرید کردن هدایت می کند.
یکی دیگر از مثال ها، کمپین ویندوز موبایل توسط شرکت مایکروسافت بود. البته علاوه بر موفقیت بالای این کمپین، ضعف این اپراتور، باعث شکست خوردن پروژه شد. در این پروژه از اینترفیس WinPhone Mango استفاده شده بود.  این اینترفیس، یک دموی کامل برای نشان دادن توانایی های تلفن عرضه می کرد. نتیجه کار، موفقیت موقت ویندوز موبایل نسبت به آی فون و آندروئید بود. اما کاربران بعد از کمی استفاده، از این سیستم زده می شدند.
همان طور که می بینید، رهبران و پیشتازان صنعت، می توانند درس های زیادی به شما یاد بدهند. شکست ها، و موفقیت های آنها،  تمامی مثال ها و درس هایی ارزشمند برای شما محسوب می شوند. شما می توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید. بدین روش، شما خطر، ضرر کردن را به خود نمی دهید. اما این بدین معنا نیست، که همیشه مسایل یکسان هستند. شما باید اصول را رعایت کرده و همیشه عملکرد خود را بررسی کنید.

شما عضوی از موج تغییر باشید!

صنعت نتوانسته است، با تغییرات هم پا شود. تغییر از طریق نیروی گروه های تبلیغاتی بزرگ و آژانس های بازاریابی اینترنتی ایجاد شده، یا برندها و سازمان های برتر در آن نقش دارند.  مطمئنا استانداردسازی در این وضعیت وجود نخواهد داشت.  پس صنعت ناچار است،  تبلیغات متفاوت و جدید را در موبایل بررسی کرده تا بتواند به بهترین عملکرد موجود دست پیدا کند. اما، تغییرات بازهم به روند صعودی خود ادامه می دهند. پس چاره چیست؟ بهترین راه حل، همراه شدن با تغییر است. اگر شما از پیشتازان بوده، و تغییر را خودتان، تعریف کنید، هیچ وقت از آن عقب نخواهید افتاد. شروع کار کمی مشکل است، اما بعد از کمی صرف هزینه و زمان، می توانید کنترل تغییرات را به دست بگیرید. البته، مسایل زیادی برای موفقیت در این امر نیاز هستند. شما باید هر لحظه، فعالیت ها خود و رقبا را بررسی کنید. همین طور باید مخاطبین و کاربران را نیز بررسی کرده و به نیازهای آنها پی ببرید. بدون داشتن دیدگاه موثر، نمی توانید به پیشتاز این صنعت تبدیل شوید. شما باید از نظرات متخصصین این صنعت در برنامه ریزی های خود استفاده کرده و همیشه با دقت عمل کنید.
بازاریابی موبایلی مثل این است که دقیقا روی سایه شما تاثیر بگذاریم و به یاد داشته باشید که سایه هر کسی همیشه همراه اوست.
دستگاه های همراه کوچک به زودی جای دستگاه های بزرگ را می گیرند و امیدوارم شما توانمندترین باشید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری