webbranding

بازاریابی کپسولی اینستاگرام قسمت دوم

بازاریابی با اینستاگرام

در قسمت قبلی خیلی کپسول وار بر روی ابتداییات اینستاگرام صحبت کردیم. در این بخش سعی می کنیم تجربیات بعضی شرکت های ایرانی را برای شما باز کنیم و بسیاری بر روش های تعامل با مشتریان و ایجاد درگیری بییشتر با کاربر تمرکز کنیم. ولی فرامکوش نکنید که این سلسله مقالات کپسول وار هستند. یک لیوان چای بیاورید تا ادامه دهیم.

به روی مشتریان خود در اینستاگرام متمرکز شوید

13- در شبکه های اجتماعی من یک عقیده کاملا روشن دارم.  دنبال کننده گان شما از خود شما مهمترند. سعی کنید با تکنیک های مختلف دنبال کنندگان خود را معرفی کنید.

تصاویر دنبال کنندگانتان را روی شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. به مشتریان خود نشان دهید که قدردان آن‎ها هستید و تصاویر آن‎ها را با طرفداران فیسبوک و دنبال کنندگان توییتر خود به اشتراک بگذارید . به یاد داشته باشید که در ابتدا برای استفاده از تصاویر از آن‎ها اجازه بگیرید!

 مسابقه اینستاگرامی با دستور مدیریت یک برند موفق نمی شود. اینجا با یک شبکه اجتماعی خودمانی طرف حساب هستید نه پادگان نظامی.

به نظر من

مثال ایرانی خوب پیدا نکردم. مسابقات و درخواست های ایرانی چون با قدرت و برنامه ریزی درست همراه نبود موفقیت خوبی به همراه نداشته.( شاید در حیطه دید من.) کاله را ببینید و بعد آن را با استارباکس مقایسه کنید.

فراخوان مسابقه کاله

و بعد از آن چنین شد :

مسابقه کاله

استار باکس یکی از سه برند برتر در اینستاگرام است. در این موضوع صد البته وسعت طرفداران برند و قدرت برند و صد البته تاثیر و کیفیت تصاویر ارسالی اولیه و ایجاد هیجان در این موضوع بسیار مهم است.

نمی دانم کاله این دختر خانم خیلی زیبا ولی ناراحت را در اینستاگرام خود نشان داده. خوب برداشت شما از بستی جیتو کاله بعد از این عکس چه می شود.

برگردیم به استارباکس. آنها از این تاکتیک به دفعات استفاده می‎کنند. هر هفته از افراد مختلف می‎خواهند که تصاویر جالبی ایجاد کنند و در پایان از یکی از دنبال کنندگان خود که تصویر بهتری ایجاد کرده باشد، قدردانی می‎کنند. این تصاویر باید شامل محصولات آن‎ها ‎باشد. آن‎ها با به روز رسانی کاور‎های فیسبوک خود با استفاده تصاویر اینستاگرام، حتی یک گام فراتر می‎روند. طرفداران آن‎ها عاشق این کار هستند. فکر کنید عکس من شما کاور استارباکس می شود!

 

استارباکس در اینستا

دوستان ما در کاله هم زحمت می کشند ولی ماه من کجا و ماه مجنون کجا؟

14- تصاویر دنبال کنندگان خود را ثبت کنید. حتی می توانید تصاویر اینستاگرام را در وب سایت خود و دیگر سایت‎ها ثبت کنید. از استارباکس ایده بگیرید و تصاویر جالبی از برند و محصول خود پخش کنید.

از آنها برای اشتراک گذاری تصاویرشان اجازه بگیرید، تا این حس را در آن‎ها ایجاد کنید که به نوعی از آن ها قدردانی شده و فراتر از تصور مهم هستند.

15- تصاویر دنبال کنندگان خود را لایک کنید. فوق العاده بودن مشتریان خود را با لایک کردن تصاویر آن‎ها تأیید کنید، به ویژه اگر آن‎ها محصول شما را در تصاویر خود لحاظ یا از برند شما حمایت می‎کنند. دنبال کننده شما حتما نباید لیونل مسی باشد که مهم فرض شود. از نرم افزار Hootsuite یا Buffer کمک بگیرید و جزو برنامه های روزمره خود این کار را تکرار کنید.

16- در رابطه با تصاویر دنبال کنندگانتان نظر دهید. از طریق نظر دادن در مورد تصاویری که دنبال کنندگان شما پست می‎کنند، با آن ها درگیر شوید. برای آنها مهم است که برندی مثل شما در مورد ایشان و تصویر امروزشان نظر دهد.

17- به تمامی کامنت های خود جواب دهید. اگر شخصی برای پستی از شما نظر گذاشته است، به آن جواب بدهید. به ویژه زمانی که یک سوال، یا یک نظر منفی در رابطه با برند شما باشد، باید جواب کاملی داده شود. از پاک کردن نظرات منفی بپرهیزید.

کامنت

18- مشتریان خود را منشن کنید (@). استفاده از @ برای منشن کردن یک فرد،  ویژگی بزرگ دیگر اینستاگرام است. دنبال کنندگان خود، مشتریانتان و هر کاربر دیگری که از محصولات شما تصاویر خوبی دارد را منشن کنید. شما قدردانی خود را به آن ها نشان می‎دهید و در نتیجه آن‎ها با برند و فعالیت تجاری شما درگیر می شوند.

19- افراد مشهور و دیگر پیشروهای مرتبط با فعالیت تجاری خود را منشن کنید. اگر تصاویر شما در رابطه با افراد مشهور است، به آن ها اطلاع دهید. آن‎ها با به اشتراک گذاری آن تصاویر با دنبال کنندگان خود، از این کار شما قدردانی می کنند و شما منتفع می شوید.

20- بر درگیر کردن مشتریانتان تمرکز کنید. تصاویر را برای مشتریانتان پست کنید. تصاویر خود در اینستاگرام را با زندگی روزمره مرتبط کنید و به صورتی دلنشین با مشتریان خود در ارتباط باشید.

 

اینستا گرام و شبکه اجتماعی یعنی خلاقیت

21- در رابطه با تصاویر خود خلاقانه عمل کنید. از فیلتر‎ها برای بهبود بخشیدن کیفیت عکس خود استفاده کنید. از زوایای جالب، حقه‎های عکاسی دیگر و شرایط نور دهی مختلف استفاده کنید. اگر صلاح میدانید یک عکاس استخدام کنید و یا این که خودتان ترفندها را یاد بگیرید. به هر حال این کار را انجام دهید

جور دیگری نکاه کنید. اینجا جایی است که چشم ها را باید شست.نسکافه در اینستاگرام

از نسکافه یاد بگیریم.

 نسکافه برای حرکت و کیت کت برای استراحت.

 

22- ویدئو بسازید. اینستاگرام قابلیت نمایش فایل‎های ویدیویی کوتاه را دارد. از این قابلیت برای ایجاد فایل‎های ویدیویی بر روی اینستاگرام خود استفاده کنید.

23- تصاویر و ویدئوهای کوتاهی از محصولات خود را پست کنید. تصاویر جالبی از کالا‎های خود بگیرید و آن‎ها را پست کنید تا با کاربران اینستاگرام به اشتراک گذاشته شود.

24- جلو‎ه‎ی واقعی محصولات خود را نشان دهید. تصاویر محصولات خود را آنطوری که در زندگی واقعی هستند، نشان دهید.

یک نمونه از تصاویر مامان پز که نشان می‎دهد طرفداران آن‎ها سفره افطار را با محصولات ایشان پر کرده اند.

مامان پز در اینستاگرام

 

25- محصولات خود را با روشی متفاوت نمایش دهید.

بیسکوییت گرجی و کبریت توکلی نمونه های عالی از بازاریابی خلاقانه در اینستاگرام هستند. توکلی را ببینید. آن‎ها کبریت می‎فروشند، درست است؟

به نظر شما چه طور باید چنین چیزی را در اینستاگرام بازاریابی کرد؟ سخت تر از این هم میشه؟

صفحه توییتر آنها خیلی بهتر است ولی صفحه اینستاگرام بسیار خوبی دارند و باید تبریک گفت. سخت ترین کالا را دارند. نمونه ای از پست های این شرکت خوب.

گرجی

و حالا نمونه ای از توکلی در کنار آیس پک :

کبریت توکلی در اینستاگرام

 

26- داستان برند خود را بگویید. برای نشان دادن ارزش‎های مهم شرکت و برند خود تصاویر و ویدئو‎های جالب پست کنید.

27- نشان دهید چه کسی هستید. تصاویر و ویدیو‎های جالب و خنده داری از کارکنان خود پست کنید. به افرادی که در اینستاگرام شما هستند پشت صحنه‎ی شرکت خود را نشان دهید. این کار باعث می‎شود که شما یک شرکت باحال به نظر برسید.

صد البته که این به استراتژی های برند شما نیز بستگی دارد.  به هر حال من هاب اسپات رو دوست دارم . ببینید:

hubspot

 

28- ویدیو‎هایی حقیقی و جالب از مدیر ارشد اجرایی خود پست کنید. کاری کنید که مدیران ارشد اجرایی شما جذاب و با شخصیت نشان داده شوند. ویدیو‎هایی کوتاه و ناگهانی از آن‎ها روی اینستاگرام پست کنید. به عنوان مثال آن‎ها را در مواقع استراحت نشان دهید، یا آن ها را وادار کنید که یک کار جالب در شرکت انجام دهند یا هر کار جالب دیگری. مدیر عامل جدید مایکروسافت چند وقت پیش در ترکیه غوغایی کرد.

مدیر عامل مایکروسافت

29- محتوای انحصاری به اشتراک بگذارید. از اینستاگرام خود برای نشان دادن تصاویری که روی فیسبوک، توییتر و یا بلاگ خود به اشتراک نگذاشته‎اید، استفاده کنید. این کار باعث می‎شود دنبال کنندگان اینستاگرام شما حس خاص بودن داشته باشند.

30- پست های خود همان روز به اشتراک بگذارید و از کهنه شدن آن ها جلوگیری کنید. اگر می‎خواهید یک محصول جدید عرضه کنید، روز عرضه‎ی محصول خود، یک ویدیوی 15 ثانیه‎ای از خود و کارکنانتان در پشت صحنه، که در حال آماده شدن برای عرضه‎ی محصول هستند به اشتراک بگذارید. به علاوه هنگام عرضه محصولاتتان از هیجان مشتریانتان فیلم بگیرید و این ویدئوها را در اینستاگرام پست کنید.

31- فضای قبل از عرضه را محیا کنید. اگر شما قصد عرضه‎ی محصول جدید را از طریق اینستاگرام را دارید، سعی کنید که هیجان لازم را ایجاد نمایید. به عنوان مثال با یک ویدیوی 15 ثانیه‎ای، سر به سر بازدیدکنندگان خود بگذارید، یعنی این که تصاویری از پشت صحنه تهیه کنیدکه در آن ها نحوه‎ی آماده سازی محصول نشان داده می‎شود بدون اینکه واقعا به آن‎ها نشان دهید که تصاویر مربوط به چه محصولی است. (روش‎های بازاریابی به یادماندنی استیو جابز را به یاد بیاورید)

32- مهمانی کارکنانتان بعد از عرضه‎ی محصول جدید را نشان دهید. جرأت این را داشته باشید که خودتان و کارکنانتان را به درستی نشان دهید، این کار را با پست کردن یک ویدیوی کوتاه بعد از عرضه‎ی محصول انجام دهید.

33- در اینستاگرام با دیگر برندها ارتباط برقرار کنید. اگر یک فروشگاه تجاری کوچک هستید، و یا اگر یک شرکت بزرگ چند ملیتی ، قطعاً با دیگر شرکت‎های تجاری رابطه دارید. اگر در اینستاگرام با همدیگر ارتباط دارید، آن‎ها را مجبور کنید که محصولات شما را در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارند.

در روز های آتی باز هم با هم ادامه می دهیم. دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده و بسیار سخت است.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری