webbranding

10 سوال که در زمان استخدام کردن یک مشاور و بازاریاب شبکه های اجتماعی باید بپرسید .

استخدام کردن یک مشاور

امروزه یک مشاور را در هر زمینه چه بازاریابی اینترنتی ، چه بازاریابی شبکه های اجتماعی و یا… را گوش و چشم یک کمپانی می دانند ، امروزه شما نیاز به افرادی دارید تا منجر به افزایش آگاهی از برند شما شوند ، افرادی که باعث افزایش ترافیک سایت شما شوند ، افرادی که اعتبار شرکت شما را رشد دهند ، این افراد کسانی نیستند جز مشاوران زبر دست!

1.    چه مقدار در شبکه های اجتماعی خود موفق هستید؟

دانستن میزان فعالیت و موفقیت مشاور و پیمانکار شما برای بازاریابی خودش ذر این شبکه ها بسیار مهم است. اگر آنها نتوانند به صورت موثر خود را در رسانه های اجتماعی عرضه کنند، احتمالا نمی توانند این کار را برای شما نیز انجام دهند. این یک واقعیت است.
من پیشنهاد می کند که فعالیت های مشاور و پیمانکار آینده خود در Twitter،  Facebook  و  LinkedIn مشاهده کنید تا ببینید آیا او به درستی و موفقیت به افرادی که با آنها برخورد دارد پاسخ گفته و آیا معمولا محتویات ارزشمندی را به اشتراک می گذارد؟ همین طور به دنبال علامت های منفی باشد: مثلا آیا او عکس های وضعیت خود را چطور منتشر می کند آیا وضعیتی زنده است و یا از پیش بر روی این عکس فکر و کار شده و عکس تاثیر گذار است ؟

2.    آقای عزیز آیا نسبت به بازارکار ما شناخت و درک خوبی دارید؟

مشاوران رسانه های اجتماعی باید کاملا صنعت شما و بازار هدف خاص شما را درک کندو بهتر این است که شناختی نیز از آن داشته باشند. شما می توانید از آنها امتحان بگیرید تا از اطلاعات عمومی آنها در مورد بازار شما آگاهی پیدا کرده و همین طور مشخص کنید که آیا آنها مقالات خاص، مطالعه موردی، مقالات یا پست های بلاگ در مورد روندهای کاری و نیز رفتار مشتریان صنعت شما تا به حال منتشر کرده اند یا خیر. و یا حداقل همکاران و صنعت شما را تا چه حدی می شناسند.
ایشان قرار است نوک حمله شما در شبکه های اجتماعی باشند شخص بی اطلاع را حرفه تان را در نوک حمله قرار ندهید.

3.    خانم محترم شما چه ارتباطاتی با افراد موثر در صنعت من دارید؟

 به صورت ایده آل، مشاوران و بازاریابان شبکه های اجتماعی ( البته در خارج از ایران ) از قبل با افراد موثر در سازمان شما در ارتباط هستند،  کسانی که  به شما کمک می کنند که دیگران از محصولات و خدماتتان آگاهی پیدا کنند. برای این بفهمید که  پیمانکار و مشاور شما  چه مقدار ارتباط دارند، دنبال کنندگان Twitter آنها و افرادی که او ایشان را دنبال می کند را بررسی کنید. اگر آنها در فیس بوک تایم لاین دارند، لایک های آنها را بررسی کنید و ببینید چه کسی آنها را لایک کرده اند و دوستان ایشان را چه اقشاری تشکیل می دهند.

4.    آقای عزیز آیا می توانید مشتریان خود را معرفی کنید؟

کاندیدهای واجد شرایط باید از قبل لیستی از مشتریان فعلی و قدیمی داشته باشند. “افراد معمولا به مشتریان گذشته ای اشاره می کنند که می دانند از کارهای ایشان رضایت دارند. بنابراین  تماس گرفتن مستقیم یا ایمیل فرستادن به مشتریان فعلی گروه پیمانکار  و خبردار شدن از اینکه آیا از خدمات رضایت دارند یا خیر حائز اهمیت فراوان است و حتی اگر ممکن بود لیست تمام مشتریان ایشان را بخواهید و به ایشان ایمیل بزنید و رضایت را جویا شوید. “

5.    خانم محترم کجا می توانم نمونه هایی از پروژه های فعلی و گذشته شما را پیدا کنم؟

من پیشنهادمی کنم لینک هایی را درخواست کنید که در آنها نمونه کارهای فعلی و قبلی قرار دارد، تا بتوانید  ابتکارهای اختراع شده توسط مسئول بازاریابی اجتماعی یا آن دسته از ابتکارهایی که وی نقش کلیدی در آن داشته است را ارزیابی کنید.  به دنبال کمپین هایی باشید که باعث معروف شدن برند و  فروش برتر اجناس می شود و همین طور به نظر می رسد که با بازار هدف شما همخوانی داشته باشد. البته مشخصا در ایران به علت کوچک بودن جامعه کسانی که به بازاریابی در شبکه های اجتماعی مشغول هستند اگر شخص در یک سیستم شبیه به کار شما کار کرده بهتر از اشخاص دیگر است. به نظرم اگر کسی آشنایی لازم را نداشت بهتر است تجارت خود را به او نسپارید.

استخدام مشاور بازاریابی
استخدام مشاور بازاریابی

6.     از چه ابزاری برای اندازه گیری ROI کمپین خود استفاده می کنید؟

بسیار مهم است که  مدیران بازاریابی در شبکه های اجتماعی از موفقیت های خود بوسیله متریک ها و تحلیل  هایی که بازده سرمایه گذاری را به صورت کمی نشان می دهند، استفاده نمایند.  بهتر است شما از فهرست لایک ها،  پیروان و طرفداران فراتر رفته و میزان گردش واقعی را تحلیل کنید. ببینید هزینه ای که کرده اید واقعا کجا رفته و بازدهی به چه میزان بوده ایا ادامه دهیم و یا فقط 50.000 لایک جمع کرده ایم برای نمایش که می شد از بازار سیاه بدون دردسر 100 دلار بخریم؟
پیشنهاد می کنم از مشاوران خود بپرسید آیا از روش های پیگیری دست ساز خود استفاده کرده یا از ابزار معروف مانند Google Analytics،  Facebook Insights  و  Kloutاستفاده می کنند. همین طور بپرسدی چطور Facebook EdgeRank  و  Twitter re-tweet rates را بررسی کرده و بهبود می بخشند. برنامه ایشان را از ایشان بخواهید. هیچ وقت گول اشخاصی را که یک صفحه با فعالیت خاصی و به خصوص فعالیت های عامیانه دارند را نخورید. علمی فکر کنید و علمی برخورد کنید. صفحه ی پیمانکار شما به خصوص صفحاتی که محتوا و فعالیت های عامه پسند را پیگیری می کنند به یک اشاره صاحب صفحه 1000 لایک نثار صفحه تجارت شما خواهند کرد ولی چه سودی دارد؟ اینها احتمالا افراردی عادی و به دنبال چیز های عادی هستند . هدف ما از شبکه اجتماعی خودمان با این همه هزینه و صرف وقت ایجاد مشتریانی وفادار است نه یک مشت لایک از یک سری آدم بی کار ! ( البته بگویم در ایران شخصا من خودم بیشتر از 10 نفر را در این حوزه بازاریابی در شبکه های اجتماعی  نمی شناسم )

7.    آقای عزیز ، شما چه ایده هایی برای کمپین تبلیغاتی ما در شبکه های اجتماعی دارید؟

به نظر من کاندیدها باید اشتیاق داشته باشند تا انواع روش های بازاریابی در شبکه های اجتماعی که می تواند برای شما تاثیر گذار باشد را با شما بحث بگذارند، اما تمام کارت های خود را رو نکند.  چطور آنها عمل ها، عکس العمل ها و تعاملات رسانه اجتماعی شما را به عنوان نماینده شما جان می بخشند؟
–    او باید بگوید که چه سیستم تبلیغاتی در فیس بوک استفاده کنید ، مسابقات Pinterest را چگونه برگذار کنیم ؟، یا کمپین های Twitter hash tag را آیا در تجارت شما می توان بکار برد یا خیر و اگر می شود چه زمانی باید این کار را انجام داد.

8.    آقای عزیز ،  شما در کدام  رسانه اجتماعی تخصص دارید؟

 اگر می خواهید در شبکه اجتماعی خاص تمرکز کنید، حائز اهمیت است که در حد امکان طی فرآیند استخدام و یا عقد قرار داد روندی اختصاصی داشته باشد.  برای مثال اگر می خواهید به طور خاص یوزرهای Pinterest را تشویق کنید تا عکس های بیاد ماندنی از محصولات شما را پین کنند (بچسبانند)،  به کسی احتیاج ندارید که بیشتر فیس بوک مهارت داد او کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

استخدام مشاور بازاریابی در شبکه های اجتماعی
استخدام مشاور بازاریابی در شبکه های اجتماعی

9.    آقای عزیز , شما چطور یک بحران را در یک شبکه اجتماعی را حل می کنید؟

شما هر روزی ممکن است با یک افت و یا یک خیز غیر قابل باور روبرو شوید باید برای این افت و خیز ها به شما برنامه از پیش تعیین شده ای ارئه کند ببینید آیا برنامه ای برای این افت و خیز ها دارد یا خیر ؟
به کسی که هیچ جا اشاره ای به افت و خیز ندارد به هیچ وجه اطمینان نکنید . البته مطمئن باشید که به محض انتشار این مقاله بسیاری با استفاده از همین طرز نوشتار و قسمت بندی بنا به ارائه پیشنهاد نامه هایی با قیمت های بیش از 300 میلیون تومان خواهند کرد. به شدت باید دقت کنید و این نوید را من به شما می دهم که احتمال انتخاب اشتباه شما بین این چند نفر در ایران 80 درصد است و احتمالا دقیقا قدرتمند ترین ایشان را نمی توانید پیدا کنید چون انقدر مشغول است که وقت حتی اطلاع رسانی برای خود را نیز ندارد.
دانستن اینکه چطور مشاوران به فاجعه شبکه اجتماعی عکس العمل نشان می دهند، و همان طور دانستن اینکه چطور آنها در اول کار از آنها خودداری می کنند امری حیاتی است.  همین طور پرسیدن در مورد سیاست های مشاوران در زمان پاسخ به تویت ها و کامنت های منفی در فیس بوک حائز اهمیت است.

10.     آقای عزیز شما چقدر حقوق پیشنهاد می کنید و یا چه رقمی را برای این قرارداد پیمانی  مد نظر دارید و آیا این رقم قابل بحث است؟

 شما باید بدانید که آیا مشاوران استخدام می شوند یا اشکال حقوق ساده تر مانند ساعتی یا پروژه ای دریافت می کنند ویا اینکه ایشان شرکتی بزرگ دارند و به صورت پیمانی کار می کنند.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری