webbranding

متریک و معیار برای تعیین آگاهی از برند یا Brand Awareness

faq


یک دوست در لینکدین از من سوال کرده بود:

  •  آیا شما متریک و عدد و معیاری می توانید تعیین کنید برای Brand Awareness یا آگاهی مخاطبین ما در دنیای دیجیتال از برندمان؟
  •  آیا همچین چیزی شدنی است یا فقط در یک کمپین تبلیغاتی می توانیم بگوییم آگاهی زیاد یا کم شد؟
  •  آیا آگاهی از برند قابل اندازه گیری است؟ 

جواب چیست؟

معیارهای آگاهی از برند در دنیای دیجیتال کاملا تعریف شده است، شاید بگوید چطوری؟ خب امروز زمان ناصردین شاه نیست که یک نفر در یک آژانسی بگوید من یک پروژه ای برای شما اجرا کردم و آگاهی از برند شما افزایش پیدا کرد. این ادعا باید معیار و عدد و متریک داشته باشد. این که این را از کجا به دست بیاوریم یک چیز بسیار ساده است که شاید به فکر بعضی ها رسیده باشد و ممکن هست بعضی ها بدانند و بعضی ها ندانند.

معیار اول:

  • اول از همه قبل از شروع پروژه شما باید آنالیزورهای وب و شبکه های اجتماعی را بررسی کنید و چندتا عدد به دست بیاورید که اسم برند شما در دنیای دیجیتال و به خصوص در شبکه های اجتماعی چند بار دارد ذکر می شود.

خب شبکه هایی مثل توییتر و اینستاگرام با آنالیزورهای مختلفی مثل Hootsuite و یا چیزای دیگری هستند، یا آنالیزهایی مثل رایوال آی کیو (Rival IQ) می توانند یک همچین دیتاهایی به شما بدهند، که نام برند شما چند بار در طی هفته، ماه و سال گذشته در شبکه اجتماعی مورد نظر شما ذکر شده است. خیلی ساده است.

معیاردوم چیست؟

  • معیار جست و جوی نام برند شما در گوگل می باشد.

خب تا دیروز که شما همچین پروژه ای را شروع کرده باشید و همچین کاری را بخواهید انجام دهید، شما یک عدد متوسط دارید در گوگل می بینید. هم کیورد پلنر می تواند به شما کمک بکند و هم گوگل آنالیتیکس. برای مثال اسم برند ما آژانس راتین در ماه تا قبل از شروع پروژه برندینگ، 600 بار جست و جو می شد و بعد از اجرای پروژه این تعداد افزایش پیدا کرد به هزار و چهارصدتا.
این میزان و عددی که اختلاف پیدا شد و بزرگ شد، همه چیز از آن تعداد قبلی یا کوچکتر شد. این می تواند یک عدد و معیار و متریک خوب باشد برای این که شما ببینید چه میزان آگاهی از برند شما و حساسیت به برند شما در دنیای دیجیتال ایجاد شده است.

برای این کار بهتر است شما داشبوردهای دیجیتال داشته باشید که حتما در روز های دیگر به شما در مورد داشبوردهایی که به شما چنین اطلاعاتی بدهند بیشتر توضیح می دهم تا بتوانید متریک های خوب برای افزایش یا کاهش آگاهی و یا درگیری با برندهای خودتان در دنیای دیجیتال داشته باشید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری