webbranding

انواع کارت ویزیت و کاربرد های آن

کارت ویزیت قدیمی اپل

کارت های ویزیت بخش مهمی از هر نوع برنامه ریزی بازاریابی حرفه‌ای است. با توجه به اندازه و هزینه کم و یا بالای آن، این ابزار بازاریابی را می توان یکی از قوی ترین ابزارهای ارتقای هر تجارتی در وب یا خارج از وب در نظر گرفت. کارت شما باید  تصویری حرفه ای را به دیگران نشان دهد که به راحتی در ذهنش باقی بماند. کارت ویزیت باید تاثیر اولیه خوبی بر شرکت شما باقی بگذارد. در واقع این کارت کوچک  می تواند تأثیری مانند پوشیدن لباس مناسب و ظاهر حرفه ای شما داشته باشد.

شما باید کارتی را انتخاب کنید که برای تجارت و شخصیتِ صنعت شما مناسب باشد. برای مثال اگر شما مسئول برگذاری مراسم عذاداری هستید،  مطمئنا نباید از یک کارت صورتی استفاده کنید که عکس ملوان زبل روی آن قرار دارد. اگر شما مکانیکی هستید که می تواند با ماشین های جدید کار کند و از آخرین دستگاه های روز عیب یابی استفاده می نماید، نباید یک کارت سیاه و سفید ساده داشته باشید. اولین قدم در زمان طراحی این است که استایلی را انتخاب کنید که با تصویر حرفه ای تجارت شما همخوانی داشته باشد. برای اینکه بتوانید شروعی راحت تر داشته باشید، می توانید از 5 نوع استایل کارت زیر بهره برید:

کارت ویزیت های ساده

کارت ویزیت
راهنمای طراحی کارت ویزیت

کارت ساده معمولا با جوهر سفید بر روی کارتی با پیش زمینه کاملا سفید یا کرم رنگ پرینت گرفته می شود. وقتی خدمات شما ساده و کاربردی است می توانید از این مدل کارت استفاده کنید. این روش بسیار راحت است و به جای طراحی عجیب با اشکال و رنگ های خاص این حس ساده را به بینندگان انتقال دهد که “من همین هستم که کارتم نشان می دهد و کار شما به سادگی انجام می شود”. این طراحی ساده است و اطلاعات و پیام آن دقیق بوده و به وضوح انتقال پیدا می کند. کارت های ساده امروز زیاد کاربردی ندارند ولی با می تغییر در جنس کارت می توان پیام هایی خوب از این طریق ارسال کرد.

کارت های تصویری

قرار دادن تصویری از صورت شما چه به صورت عکس و چه به صورت نقاشی یا کاریکاتور به فرد مقابل کمک می کند بعد از مشاهده دوباره سریعا شما را به یاد بیاورد. تصاویری که محصولات یا خدمات خاص تجارت شما را نشان می دهند می توانند بیشتر از کلمات به تجارت شما کمک کنند. ترکیبی از رنگ ها که روی کارت پخش شده اند ( یا ترکیبی از رنگ سیاه و سفید) نیز معمولا می تواند در کارت مفید باشد.

متخصصین حرفه های خاص که به دنبال برند سازی شخصی هستند همیشه یک عکس از خود روی کارت ویزیت هایشان دارند. در استفاده از عکس های شخصی باید بسیار با احتیاط عمل کرد. بعضی از مردم ایران این عکس ها را زیاد نمی پسنند و خودبزرگ بینی قلمداد می کنند.

کارت ویزیت های لمسی

بعضی از کارت ها ظاهری متفاوت ندارند بلکه در زمان گرفتن حس بهتری در شما ایجاد می کنند. ممکن است بعضی ها از موارد غیر استاندارد مانند چوب یا فلز استفاده کنند. کارت یا کارت های آنها اشکال، لبه ها، تا خوردگی یا بسته بندی متفاوتی داشته باشد. کارت های لمسی گران تر از سایر کارت ها هستند زیرا در آنها مواد غیر طبیعی بکار گرفته شده و مواردی مثل لیزر بر روی فلز برای تهیه آن بکار گرفته شده است. اما فقط در بعضی از تجارت های خاص و گران قیمت این کارت های غیر طبیعی ارزش هزینه صرف کردن دارند. جور دیگری هم می توان به این نوع کارت ها نگاه کرد. مثلا کاغذ های خاص. کارت ویزیت من یک کارت پلاستیکی سفید است که عاج های خاصی دارد و در زیر دست احساس خوب و گران قیمت بودن یا کیفیت خوب را ایجاد می کند. این کارت هم لمسی است و هم ساده. احساس برند من در این کارت و با در دست گرفتن آن بسیار خوب منتقل می شود.

طراحی کارت ویزیت اداری
طراحی کارت ویزیت اداری

کارت های چند منظوره

 یک کارت می تواند اهدافی بیش از ارتقای برند و تجارت شما داشته و می تواند به عنوان کوپن تخفیف،‌ یاد آورنده قرار ملاقات و سایر کاربردها نیز طراحی شود. همین طور کارت می تواند اطلاعاتی ارزشمندی ارائه کند که هر فردی به آنها نیاز دارد. برای مثال در کارت ویزیت یک هتل  می توان نقشه محل را در “پشت کارت” قرار داد تا هر مهمانی که آن را می گیرد آدرس دقیق محل هتل را ببیند. شما می توانید با اضافه کردن این نوع خصوصیات هر نوع کارتی را به کارت های چند منظوره تبدیل کنید. این قابلیت ها عموما در کارت های شخصی کاربردی ندارند ولی برای شرکت ها و کسب و کارها بسیار مفیدند.

کارت ویزیت های عجیب

کارتی که بسیار عجیب،‌ پیچیده و رنگارنگ است می تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. خلاقیت هیچ مرزی ندارد جز هزینه تولید. برای مثال شما می تواند از کارت هایی استفاده کنید کلا ظاهر متفاوتی دارند. این کارت ها بسیار تاثیرگذارند و همیشه نگه داشته می شوند و به دیگران به عنوان یک خلاقیت و یا چیزی بسیار جالب به دیگران نشان داده می شوند. این کارت ها به تجارت شما بسیار کمک می کنند، حتی اگر هر عدد 10.000 تومان تمام بشود.

چه نکاتی باید در زمان طراحی کارت ویزیت رعایت شوند؟

وقتی ایده کلی کارت ویزیت خود را مشخص کردید باید به فکر چاپ کردن آن بیفتید. سه مسئله کلی در زمان چاپ کردن کارت حائز اهمیت هستند:

  • وزن کارت : اکثر کارت های ویزیت بر روی کاغذهای 300 گرمی چاپ می شوند. اگر به دنبال تفاوت هستید این وزن را تغییر دهید ولی زیاد نه. باید بتوان آن را نگه داشت
  • رنگ کارت ویزیت : امروزه کارت های دو رنگ یا سه رنگ ساده بیشتر رواج دارند.
  • کمیت و تعداد چاپ : بهتر است شما تعداد زیادی کارت چاپ کنید زیرا هزینه های چاپ مجدد گران تر تمام می شود. مثلا مصرف یک سال کارت ویزیت خود را چاپ کنید. کارت ویزیت چیزی نیست که طرح آن را هر روز عوض کنیم.

 

نکته نهایی
اگرچه به نظر می رسد طراحی کارت ویزیت بسیار ساده است اما تنها با تفکر و تجربه می توانید کارت های ویزیت خوبی طراحی و چاپ کنید که بتواند توجه افراد را به تجارت شما جلب کرده و همین طور پیامی مثبت به مشتریان احتمالی شما منتقل نماید. همین طور به یاد داشته باشید که شما باید نام، عنوان،‌ نام شرکت، آدرس،‌ شماره تلفن(موبایل و شرکت)،‌ آدرس ایمیل،‌ و آدرس وب سایت را  بر روی کارت درج کنید. پ اگر کسی می خواهد بعد از گرفتن کارت با شما تماس برقرار کند،‌ شما مطمئن هستید که وی به راحتی به شما دسترسی دارد و تمام متون خوانایی لازم را دارد.

پیشنهاد می کنم مقالات کارآفرینی ما را پیگیری نمایید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

2 پاسخ

  1. سلام جناب علیزاده
    ارادتمندم
    امیدوارم در وادی تبلیغات و بازار یابی بنده را کمک بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری