webbranding

قرض و وام را درک کنیم

وام

مقروض شدن می تواند امری بسیار استرس زا باشد، اما شما می توانید با چند روش ساده، وام ها و بدهی های خود را مدیریت کنید.

تفکر هوشمندانه نسبت به قرض برای حفظ گردش مالی سالم و کسب درآمد الزامیست. اگر شما به درستی قرض نگیرید، وضعیت مالی شما رو به افول می رود، اما وام گرفتن مثبت می تواند باعث شکوفایی شما در آینده شود.
قبل از تعیین بد بودن یا خوب بودن قرض های خود، یا حتی ترکیبی از آنها، مطمئن شوید که تفاوت بین قرض خوب و بد را تشخیص می دهید.

وام خوب

وام خوب، قرضی است که در طولانی مدت می تواند باعث کسب درآمد بیشتر شود. قرض خوب با ایجاد ظرفیت مالی برای سرمایه گذاری چنین کاری را انجام می دهد. وام خوب به شما توانایی خرید ارزش هایی (برای مثال سهام یا خانه) را می دهد که می توانند باعث رشد شوند. قرض خوب حتی می تواند وام دانشجویی  باشد که در نهایت به قدرتمند شدن شما در آینده می انجامد. وام های کار آفرینی از این دسته اند.

قرض بد

بودجه
بودجه

قرض بد، قرضی است که استفاده کردن از آن باعث ایجاد درآمد بیشتر نمی شود، برای مثال وام خرید ماشین، وام شخصی یا کارت های اعتباری که برای خرید کالا استفاده می شوند از وامهایی هستند که برای مصارف هر روزه هزینه می شوند و کلا بهره وری مالی ندارند.

پنج راه برای  کنترل کردن وام

•    بودجه – بررسی بودجه شما باید واقع گرایانه و عملکردی باشد. شما باید طوری بودجه خود را تعیین کنید که پیروی از آن بیش از حد سخت نباشد.
•    یکپارچه کردن قرض –  تنها نباید فکر کنید کدام قرض های شما مثبت و کدام قرض های شما منفی هستند. شما باید قرض های خود را دسته بندی کنید. سپس شرایط هر کدام را بسنجید. بهتر است به دنبال وام هایی با سود کمتر باشید که پرداخت آن ساده تر است.  قبل از دریافت وام جدید، از زمان  و شرایط پرداخت آن مطلع شوید. در بسیاری از موارد، بانک ها، وامی می دهند که پرداخت آن بیشتر به ضرر شماست تا به نفع شما. در این وام ها، شما در طولانی مدت هزینه بیشتری نسبت به سود بدست آمده از سرمایه گذاری وام پرداخت خواهید کرد.
•    پول نقد – هر زمان ممکن، از پول نقد برای خرید کردن استفاده کنید. این مسئله باعث می شود، قبل از خرید بیشتر در مورد آن فکر کنید.
•    هزینه های خود را بنویسید – وقتی دخل و خرج خود را روی کاغذ ببینید، ممکن است از وضعیت مالی خود شوکه شوید. پس بهتر است همیشه جایی برای محاسبه هزینه های گذشته – جاری و آینده داشته باشید تا دید مالی بهتری برای شما فراهم آید. من خودم از یک فایل اکسل ساده استفاده می کنم که همه چیز را به من می گوید.

پرسشنامه وضعیت قرض ها و وام های شما:

در بند وام ها نباشید
در بند وام ها نباشید

 قرار دادن یک سیستم مناسب به شما کمک می کند، قرض های خود را تحت کنترل داشته باشید.  این سیستم باید توانایی بررسی وضعیت قرض شما را داشته باشد. چک لیست زیر شامل سوالاتی می شود که وضعیت قرض شما را پوشش می دهد.

  • شرایط مالی شما چطور است؟
  • نظر شما (و شرکای شما) در رابطه با پول چیست؟
  • آیا شما می توانید از حالت خرج کننده به صرفه جو تغییر وضعیت دهید؟
  • در دراز مدت، از پول خود چه می خواهید؟
  • آیا فرصت و زمان کافی برای کاهش قرض های بد را دارید؟
  • آیا سیستم های اعتباری مثل چک، آنقدر مفید هستند که برای آنها هزینه صرف کنید؟ مثلا یک قبال خریدی چک مدت دار صادر می کنید.

 

مدیریت قرض یعنی که شما از قرض ها به طور بهینه استفاده کرده و سود آور باشند، نه اینکه قرض ها به ضرر شما تمام شوند.

 

شما باید بدانید که بررسی وضعیت قرض سخت و زمان بر نیست. پس هر کسی می تواند وضعیت قرض خود را مشخص کرده، آن را تغییر داده و قرض های خود را تحت کنترل بگیرد.
گذشته از این، اگر این کارها برای شما بیش از حد طاقت فرسا هستند، همیشه می توانید برای رسیدن به یک برنامه عملی و علمی از یک مشاور مالی کمک بگیرید.
یکی از تحقیقات من در مورد کارآفرینان 30 سال گذشته ایران، نتیجه ای جالب توجه داشت وآن اینکه  که 70 درصد افراد موفق در این بیش از ربع قرن ایران، همگی از طریق وامهای بانکی خوب و با شرایط مناسب به پیشرفت کسب و کار خود افزوده اند. تفکرات منفی را کنار بگذارید شما به سرمایه گذار یا وام نیاز دارید !
حسابهای بانکی خود را رونق دهید، یک برنامه تجاری خوب تنظیم کنید و با حسابگری و ارائه این برنامه از رئیس بانک خود تقاضای وام کنید.
اینکه در ایران بانکها وام نمی دهند یک ترس عوام فریبانه و ضد کارآفرینی است .

 

دوست من، دغدغه بانک شما بازگشت بی دردسر مبلغ وام است نه ضامن آن!

من در یکی از شعب بانکها یک حساب جاری دارم. هر بار که به شعبه مراجعه می کنم رئیس بانک خودش به من پیشنهاد می کند که وام بگیرم!  وام برای بانک یک سود خالص است. می دانید رئیس بانک در قبال حساب خوب و طرح توجیحی مناسب و یک وام 25 میلیون تومانی از من چه ضمانتی درخواست کرد ؟
فقط سفته !   علت فقط دو چیز بوده : حساب خوب + برنامه دقیق. سعی کنید از فرصت ها خوب استفاده کنید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری