webbranding

ارزش برند گوگل

google-logo

گوگل | ارزش برند: ۱۵۵,۵۰۶ میلیون دلار | رشد سالانه: +۱۰٪

گوگل که مشهورترین موتور جستجوی دنیا و اولین سایت جهان از جهت بازدید کننده را دارد یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات شامل جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات، نرم‌افزار و سخت افزار است. بنیانگذاران آن لری پیج و سرگئی برین هستند که هر دوی آن‌ها در دانشگاه استنفورد درس می خواندند. گوگل در ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ ثبت شد. هدف گوگل از ابتدا ایجاد پیشرفت در زندگی همه مردم با توسعه خدماتش بوده است.

تاریخچه گوگل

سال ۱۹۹۶، گوگل پروژه تحقیقاتی لری پیج و سرگئی برین در مقطع دکترای آنها در استنفورد کالیفرنیا بود. البته آن زمان اسمش “BackRub” بود. در سال ۱۹۹۸ اولین دفتر گوگل راه اندازی و ثبت رسمی آن انجام شد. در سال ۲۰۰۵ اندروید را خرید و این سیستم عامل از سال ۲۰۰۷ توسط گوگل عرضه شد. در ۲۰۰۶ یوتیوب را خرید. درآمد اصلی موتور جستجوی گوگل از راه تبلیغات و به کمک سرویس های گوگل ادز و گوگل ادسنس و ادموب و … است.

در سال ۲۰۱۵، گوگل قسمت‌های مختلف خود را به صورت شرکت خوشه‌ای آلفابت سازماندهی کرد. گوگل در حال حاضر بزرگ‌ ترین زیر مجموعه‌ آلفابت است. گوگل در حوزه های مختلف صنعت ورود کرده است و شرکت های بسیاری را در زمینه های نرم افزار و سخت افزار خریده و امروز جزء تولید کنندگان سخت افزار هم هست. هوش مصنوعی و واقعیت افزوده و رباتیک از صنایعی هستند که گوگل در آنها سرمایه گذاری کرده است.

افت و خیزهای ارزش برند گوگل

گوگل قبل از ثبت شدن هم در سال ۱۹۹۸ توانسته بود ۱۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کند. در سال ۲۰۰۴ پیشنهاد ورود گوگل به IPO صورت گرفت و اولین فروش سهام را تجربه کرد. در سال ۲۰۰۷ هر سهم گوگل با رشد خوبی به مبلغ ۷۰۰ دلار رسید. این روزها هر سهم شرکت آلفابت بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد.

قدرت برند

هر یک از شاخص های برند نمایانگر یکی از پتانسیل های رشد آن است. ارزیابی قدرت برند، بزرگترین فرصت ها و ریسک های برند در فضای کسب و کار شما را آشکار می کند.

در زیر ۳ شاخص برتر و تاثیرگذار این برند را به رنگ قرمز مشاهده می کنید:

شاخص های درونی برند

نقاط قوت درونی برند

شاخص های بیرونی برند

نقاط قوت بیرونی برند

نمودار رشد سالانه ارزش برند گوگل

 

منابع:
ویکی پدیای فارسی
اینتربرند

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری