webbranding

ارزش برند کوکاکولا

cocacola-logo

کوکاکولا پر فروش ترین و بزرگترین تولید کننده نوشیدنی در دنیاست. کوکاکولا با ۵۰۰ برند در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا فروخته می شود. معنی کوکاکولا در زبان چینی، «شادی خوش طعم» است. همچنین طبق آمارها، ۹۴٪ مردم دنیا لوگوی سرخ و سفید Coca-Cola را می شناسند.

تاریخچه کوکاکولا

سال ۱۸۸۶ در آتلانتای آمریکا، دکتر پبمرتون محلولی به نام کوکاکولا تولید کرد و در داروخانه به قیمت هر شیشه، ۵ سنت به فروش رساند. کمی بعد این نوشیدنی گاز دار با همان حسی که انتظار می رفت داشته باشد یعنی نشاط و شادی آور بودن مورد استقبال قرار گرفت و تا امروز حول همین مفهوم، تولید و مصرف می شود. برند و فرمول تجاری محصول کوکاکولا در سال ۱۸۸۹ توسط آسا گریگس کندلر خریداری شد. کندلر تا سال ۱۸۹۲ شبکه توزیع محصولات کوکاکولا را راه‌اندازی کرد و در همین سال نیز بطور رسمی اقدام به تأسیس شرکت کوکاکولا کرد. در ۱۸۹۶ اولین محموله نوشیدنی های کوکاکولا به خارج از مرزهای آمریکا صادر شد.

دارایی های برند کوکاکولا

کوکاکولا در سال های متمادی فعالیتش برند های زیادی را تملک کرده است که بعضی از آنها در ایران هم شناخته شده هستند از جمله Fanta، Sprite، POWERADE، DASANI و …. البته این شرکت در کشورهای دنیا تحت عنوان ۵۰۰ برند مختلف فروش دارد. در سال ۱۹۱۹ وارد بورس شد و هر سهامش در ابتدا ۴۰ دلار قیمت گذاری شد.

ارزش های برند کوکاکولا

کوکاکولا در سال ۲۰۱۳ رتبه اول فهرست بزرگترین تولیدکنندگان نوشیدنی و مواد غذایی جهان را تصاحب کرد. فرهنگ برند کوکاکولا مطابق فرهنگ اهل شادی و لذت بردن آمریکا خلق و در جهان تبلیغ شد.

قدرت برند

هر یک از شاخص های برند نمایانگر یکی از پتانسیل های رشد آن است. ارزیابی قدرت برند، بزرگترین فرصت ها و ریسک های برند در فضای کسب و کار شما را آشکار می کند.

آشنایی با معیارها و شاخص های ارزش گذاری برند

در زیر ۳ شاخص برتر و تاثیرگذار این برند را به رنگ قرمز مشاهده می کنید:

 

نمودار رشد سالانه ارزش برند کوکاکولا

 

کوکاکولامنابع:
ویکی پدیای فارسی
اینتربرند

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری