webbranding

چطور یک شرکت طراحی وب سایت را انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم)

انتخاب بهترین شرکت طراحی وب

در قسمت قبلی  انتخاب های ممکن را بررسی کردیم، وقت آن رسیده که سوالات الزامی در زمان بررسی شرکت های طراح وب را بررسی کنیم. این سوالات به شما کمک می کنند تصمیم درستی در زمان انتخاب شرکت طراح وب بگیرید.

اگر قسمت قبلی این بخش را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنم اول قسمت نخست از راهنمای انتخاب شرکت های طراحی وب سایت را مطالعه بفرمایید.

تجربه طراحی وب سایت مرتبط با حیطه فعالیت شما

شرکت طراحی وب که شما برای پروژه خود انتخاب می کنید باید تجربه مرتبط با حیطه کاری شما داشته باشد. اگر شما می خواهید آنها وب سایت فروشگاهی طراحی کنند، بهتر است شرکتی را انتخاب کنید که در نمونه کارهای خود  تجربه وب سایت تجارت الکترونیک داشته باشند. شرکت طراحی سایت شما باید آماده ارائه پروپوزال پروژه وب سایت را در زمان قرارداد داشته باشد. البته این یک حرف کامل و برای همه نیست ولی خیلی بهتر است تجربه همیاری و همگامی با شما را در این مسیر داشته باشد.

شما باید مواظب شرکت هایی باشید که قرارداد رسمی نمی بندند. قرار داد باید دقیقا مشخص کند که طراح وب چه کاری انجام می دهد و چه مدت زمانی طول می کشد. همین طور مسایلی مانند قیمت و منابع تخصیص داده شده به شرکت نیز باید کاملا مشخص شوند.

 یک قرارداد رسمی بهترین راه برای پیشگیری کردن از درگیری ها و تداخل ها بین طراح وب سایت و شماست. مطمئن شوید که قرار داد تمام مشکلات ممکن را در خود جای داده باشد.

برای مردم واقعی طراحی کنید
برای مردم واقعی طراحی کنید

مسایلی که باید در  طراحی سایت مد نظر گرفته شوند

شما با موارد بسیاری طرف حساب هستید. آیا شرکت طراح وب قرارداد پشتیبانی خود را نیز طی قرار داد مشخص می کند؟  شما باید بدانید آیا بعد از ساخته شدن وب سایت، نیاز به آپدیت ( فنی – امنیتی ) کردن آن وجود دارد یا خیر.  شاید وب سایت ها نیازی به آپدیت نداشته و یا شاید به روز رسانی الزامی باشد.  اگر شرکت طراحی وبی که شما انتخاب می کنید، بسته به روز رسانی نداشته باشد، شما باید قیمت هزینه های آپدیت بعد از طراحی اولیه را مشخص کنید. من شرکتی میشناسم که هر شش ماه هزینه ای معادل 20 میلیون ریال فقط بابت بازبینی وب سایت ها می گیرد و هیچگاه در قرار داد خود ذکر نم یکند.

این قیمت ها در فرآیند انتخاب شرکت نقش مهمی خواهند داشت.  مطمئن شوید که شرکت طراحی سایت اهداف واقع گرایانه را در بازه زمانی معقول پیشنهاد کنند. معمولا اگر پیشنهاد بیش از حد خوب باشد، احتمال واقعی بودن آن کم است.
بسیاری از طراحان وب شیوه های خاص خود را دارند. برای مثال شیوه مخصوص من رنگ های شفاف و روشن و وب سایت هایی با عکس های بزرگ است. بعضی از شرکت های طراح وب، سایت های مبتنی بر انیمیشن دوست دارند. شما باید خواسته های خود را با خصوصیات آنها تطابق دهید. برای مثال سایت مبتنی بر فلش در بهینه سازی سایت اثر منفی خواهد گذاشت. و بعضی پافشاری خاصی بر HTML 5 دارند ، این پا فشاری امروز دیگر نکته خاصی نیست ولی آیا شما اصلا می دانید HTML 5 چیست ؟
مسئله گارانتی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. آیا شرکت طراح، گارانتی نیز پیشنهاد می کند؟ اکثر شرکت های طراح وب چنین کاری انجام نمی دهند. بنابراین وقتی شما شرکتی پیدا می کند که ضمانت می دهد، شما می توانید به راحتی از توانایی های آنها اطمینان حاصل کنید. البته گارنتی منظور من گارانتیی شبیه گارانتی های موبایل نیست.

چطور شرکت طراح سایت را پیدا کنیم

طراحی وب سایت
طراحی وب سایت

روش های متفاوتی برای پیدا کردن شرکت های طراح وب وجود دارد. یکی از راه ها جست و جو کردن در اینترنت است. برای مثال شما می توانید “شرکت های طراح وب در تهران” را جست و جو کنید. با این کلمات کلیدی شما می توانید شرکت های طراح در تهران را پیدا کنید.

 • اکثر شرکت های طراحی وب که توانایی تبلیغ کردن در گوگل را دارند نیز علاوه بر مشهور بودن، تجربه کاری زیادی نیز خواهند داشت و کلا من شخصا نتایج گوگل را می پسندم.
  ولی به نکات زیر دقت کنید :
  نتایج موتور های جستجو در اختیار متخصصین موتور های جستجو است نه طراحان وب سایت !
  هیچ وقت وقتی در موتور های جستجو به نتیجه ای دست پیدا می کنید فقط به زیبایی وب سایت و رتبه ایشان در موتور های جستجو نگاه نکنید. ایشان می توانند وب سایت خود را به دیگران برای طراحی بدهند و رتبه وب سایت را با کار امثال تیم وب برندینگ با سئو گرفته باشند و البته در ایران 90 درصد نتایج موتور های جستجو اینچنین و نتایج کار در دست 4 یا 5 سئو کار حرفه ای است!
 • هیچ وقت به واسطه اول بودن در نتایج شرکتی را انتخاب نکنید. حتما اگر شرکت نفر اول وب سایت شما را بسازد شما هم نفر اول نخواهید بود.
 • همیشه به یاد داشته باشید نتایج کلماتی مثل ” طراحی سایت ” به صورت 80 درصدی در اختیار کسانی است که از روش های سیاه رتبه کسب می کنند. این وب سایت های هیچ وقت بیش از 2 سال در این رتبه ها باقی نمی مانند . البته این زمان بسیار طولانی است و شما نمی توانید 2 سال منتظر بمانید، پس پیشنهاد می کنم همیشه یک مشاور خوب انتخاب کرده و ایشان راهنمایی بخواهید تا اگر حتی می خواهید از این طریق انتخاب کنید اشتباه نکنید.
 • نتایج را حتما تا صفحه 5 بگردید . هیچوقت چند تای اول بسنده نکنید. معمولا طراحان بهتر تخصص سئوی که وب سایت هایی در رتبه های بالاتر دارند را نداشته و عقب تر می ایستند. قرار نیست یک شرکت طراحی وب سایت عالی تخصص بیشتری هم در سئو داشته باشد. ( مگر چند شرکت  و یا گروه معدود ) .
 • کلا فراموش نکنید که در کلمه طراحی وب سایت بالا آمدن فقط به 400 بک لینک نیاز دارد و سایت شما به طراحی خلاق و آشنا با تجربه کاربری. مقالات تجربه کاربری ما را نیز مطالعه کنید.

پنج مرحله عالی برای پیدا کردن شرکت طراح وب مناسب برای شما

نیازهای خود را بررسی کنید:

یک شرکت طرحی وب حرفه ای با شما کار می کند تا اینکه برای شما کار کند. این شرکت به شما در تعریف الزامات سازمان کمک می کند. اما باز هم شما باید ایده ای کلی از اساس فعالیت ها و توانایی های وب سایت داشته باشید.

 1. آیا وب سایت به عنوان کاتالوگ اطلاع دهنده عمل خواهد کرد؟
 2. آیا هدف آن کسب مشتریان جدید است؟
 3. آیا وب سایت ارتباط شما با مشتریان موجود را تقویت می کند؟
 4. آیا به نیاز کاربران شما پاسخ می گوید؟
 5. چندین نکته الزامی اولیه وجود دارد که سازمان شما باید از آنها آگاهی داشته باشد:
  •    هدف مخاطبین برای بازدید از سایت
  •    هدف از پروژه
  •    بودجه پیش بینی شده برای وب سایت
  •    افراد و بخش های سازمان که مسئول پروژه هستند.
  این الزامات اولیه به شما در پیدا کردن شرکت طراح وبی که بیشترین همخوانی با شما دارد، کمک می کند. شما باید این نکات را ثبت کرده و به عنوان پایه ارزیابی هر شرکت استفاده کنید.  این سند به عنوان معیار محک زنی شما عمل خواهد کرد.

تعیین لیست

طراحی سایت
طراحی سایت

شما می توانید از روش های زیادی برای جست و جو کردن شرکت طراح وب استفاده کنید. هر روش نقاط قوت و ضعف خود را دارد. ترکیبی از رویکردهای متفاوت می تواند بهترین راه برای انتخاب هر چه مناسب تر شرکت انجام دهنده پروژه شما باشد.

وب سایت رقبا:

شما باید به دنبال سازمان های مشابه خود باشید که در واقع رقبای شما محسوب می شوند. اکثر اوقات شرکت های طراح وب اعتبار و مدارک کسب شده شرکت خود را در سایت قرار می دهند. شما می توانید به سایت شرکت آنها سر زده و خودتان تحلیل انجام دهید. اگر نمی توانید اعتبار مناسبی برای شرکت پیدا کنید، می توانید با آن تماس گرفته و مدارک را درخواست کنید. حداقل نکته مناسب این کار، گرفتن نظرات در مورد شرکتی است که شما با آن تماس می گیرید.

از نزدیکان و همکاران خود سوال کنید:

از دوستان، همکاران، و خانواده خود سوال کنید که نظرشان در مورد شرکت طراح وب چیست و آیا می توانند شرکتی دیگر را پیشنهاد کنند.  ببینید نکات مورد قبول و منفی از نظر این افراد چیست.  شما می توانید با افراد زیادی مشورت کرده و تعداد بیشتری شرکت را در نظر بگیرید.

لیست را کوتاه کنید

با توجه به مطالب بالا، شما باید لیستی از 4 تا 5 شرکت را داشته باشید که بیشترین همخوانی را با شما دارند.
کار آنها را ارزیابی کنید:
وقتی می گوییم ارزیابی، یعنی شما باید نمونه کارها و انواع سایت هایی که ساخته‌اند را ارزیابی کنید. اگر شما می خواهید محصولات را به صورت آنلاین بفروشید، شما باید به دنبال فروشگاه های اینترنتی‌ای باشید که شرکت به خوبی آنها را طراحی کرده باشد.
بسیار مهم است که شما کارهای شرکت را جست و جو کرده تا بتوانید  توانایی ها و استاندارد کیفی شرکت را ارزیابی کنید. وب سایت نباید حتما ظاهری  پر زرق و برق داشته باشد یا بیش از حد قابلیت کاربردی بالایی داشته باشد تا برای شما مناسب باشد، بلکه شما باید ببینید خصوصیات و گرایش های شرکت طراح سایت چیست. همین طور شما بهتر است با شرکتی قرارداد ببندید که با صنعت شما بیشترین همکاری را دارد.
در زمان ارزیابی شرکت های طراح وب، باید به موقعیت جغرافیایی آن نیز توجه داشته باشید. شرکتی که با مشتریان مختلف در نقاط مختلف کار کرده است، رویکرد ملی تری نسبت به شرکت با مشتریان محدود دارد. البته باز هم عرض می کنم که همه موارد را با هم در نظر بگیرید ! مثلا در صنف آژانس های مسافرتی شرکت هایی کار می کنند که اکثرا به نظر من ” بزن در رو ” کار هستند. بیش از 200 نمونه کار بی ارزش دارند که هیچکدام موفق نیستند! پس دقت کنید.

آیا یک وب سایت موفق ایرانی که قابل شناسی باشند دارند؟

اگر قصد دارید یک وب سایت تجارت الکترونیک موفق بسازید یک پیز را فراموش نکنید.

 شما مجبورید فقط با شرکت هایی کار کنید که تجربه موفقیت در تجارت الکترونیک را لمس کرده اند.

نه اینکه ادعای رد شدن از کنار آن را دشاته اند.

فراموش نکنیدکه یک شرکت طراحی وب سایت خوب حتما نباید در صنف کاری شما وب سایت موفقی در سطح ایران داشته باشد. معمولا این نوع وب سایتها بسیرا معدودند و شما هم با 30 شرکت در سطح ایران طرف حساب خواهید بود.

از طراح منفرد دوری کنید:

اگر به دنبال تجارت الکترونیک موفق هستید از افراد مستقل برای پروژه های خود، چه برای طراحی و چه توسعه وب سایت سازمان خود استفاده نکنید. معمولا احتمالا پیدا کردن کسی که توانایی انجام دادن تمام فعالیت های لازم برای توسعه وب سایت، طراحی تصویری، عناصر فنی و بازاریابی اینترنتی را با هم داشته باشد، بسیار کم است. به علاوه وقتی شما به یک نفر بسنده می کنید، سازمان شما در خطر هدر دادن زمان و هزینه ای است که باید به درستی صرف شود. آیا بودجه شما ارزش چنین ریسکی را دارد؟

مشخص کنید شرکت طراح وب چه خدمات یا محصولاتی را می تواند به شما ارائه کند.

محصولات یا خدمات ارزشمند و متمایزی که شرکت طراحی می تواند به شما ارائه کند چه مواردی هستند؟ بازاریابی اینترنتی یا ارتقای وب سایت در گوگل ؟ بازایابی ایمیلی یا کمپین تبلیغاتی گوگل؟
طی این مرحله سازمان باید شرکت های طراحی وب احتمالی در لیست کوتاه شده تماس برقرار کرده و با آنها جلسه برگزار کند.

پروپوزال ها را دریافت کنید.

ابزار های طراحی سایت
ابزار های طراحی سایت

شرکت های طراح وب خوب همیشه آماده ارائه پروپوزال برای وب سایت هستند. این شرکت ها در مدت زمان مشخص پیشنهادی همراه با شرایط و عناصر قابل ارائه به شما ارائه می دهند. در زمان ارزیابی پروپوزال، شما باید بررسی کنید این شرکت ها چطور با شما ارتباط برقرار کرده و هر عنصر را چطور کنترل و ارائه می کنند.
شما باید لیستی از هر پروپوزال تهیه کرده و نقاط قوت و ضعف آن را بیان کنید. این نقاط ضعف و قوت از نظر  موارد ارائه شده به شما مشخص خواهند شد.
حالا باید به جلسات بپردازیم. شرکت طراح وب شما، چه تک نفره، چه شرکتی بین المللی باید نماینده شخصیت شما در اینترنت باشد. شما باید توانایی همکاری موثر با آنها را داشته باشید.  شما باید حتما این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا آنها به نیازهای من گوش می کنند؟
 • آیا آنها مسایل را به صورت قابل درک برای من توضیح می دهند؟
 • آیا آنها صنعت من را می شناسند؟
 • آیا آنها دیدگاه مشترک با من دارند؟
 • گول ظاهر را نخورید.

تأییدیه  ها و رفرنس ها را بررسی کنید. مهمترین نکته !

بررسی کردن کارهای قبلی شرکت بسیار مفید خواهد بود، اما شما باید با نحوه عملکرد آنها آشنا شوید. طراحی وب می تواند از خلاق ترین صنایع دنیا باشد، اما اگر نتواند سایت شما را تمام کند؟ اگر چنین مسئله ای رخ بدهد آنها به منفورترین شرکت های دنیا بدل می شوند، شما هیچ سودی از فعالیت های شرکت نخواهید برد و به جای آن زمان و هزینه شما هدر خواهد رفت. اگر می خواهید از این مسئله اطمینان حاصل پیدا کنید، بهتر است با مشتریان قبلی شرکت تماس بگیرید:

 • آیا مهلت پروژه را رعایت کرده است؟
 • آیا به درخواست ها پاسخ گفته است؟
 • آیا به سوالات و پیشنهادات پاسخ می گفته است؟
 • آیا مشکلات را سریعا حل می کرده است؟
 • آیا به بودجه مشخص شده پایبند بوده است؟

جلوتر از زمان خود فکر کنید

طی سالهای گذشته صدها شرکت طراحی وب با اندازه های متفاوت بوجود آمده اند، و بعد از کمی کار، به سادگی بسته شده اند. اگرچه دانستن اینکه یک شرکت در آینده وجود خواهد داشت یا خیر غیر ممکن خواهد بود، اما شما باید قبل از اینکه با کسی رابطه طولانی مدت برقرار کنید، در رابطه با او تحقیق کرده و سوالاتی از خود و او بپرسید. اطلاعات زیادی وجود دارند که باید پرسیده شوند. از نحوه پرداخت هزینه ها گرفته تا مهلت ارائه پروژه و خصوصیات آن و خدمات پس از تکمیل اولیه پروژه ، تمامی مواردی هستند که باید در انتخاب شرکت بررسی شوند. در انتخاب شرکتی که به شما خدمات رسانی می کند، هیچ ریسک غیر الزامی نباید انجام شود. هیچ چیز ارزش خطر کردن زمان و پول شما را ندارد.

سخت بود ، نه ؟
یک چک لیست ساده :
•    سابقه کارشان چقدر است ؟ با چه برند هایی همکاری کرده اند ؟
•    رضایت مشتریان قبلی چقدر است ؟
•    توانمندی مناسب دارند ؟
•    هزینه های متعادل چه ؟

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری