webbranding

رزرو ؛ تنها هدف هتل هاست!

طراحی وب سایت هتل

امروزه وب‌سایت‌ها بیش از گذشته در جذب مهمان‌ها برای مکان‌های گردشگری نقش ایفا می‌کنند. اخیرا گوگل در یک تحقیق نشان داد که 96% مسافران بر موتورهای جستجو برای یافتن هتل اعتماد می‌کنند. این خبر خوبی برای هتل‌هایی است که دارای وب‌سایت‌های واکنشگرا و زیبا هستند. از طرف دیگر این خبر وحشتناکی برای هتل‌هایی است که تاریخ طراحی آن‌ها برای گذشته است یا طراحی ضعیفی دارند.

وب‌سایت هتل‌ها باید با تکنولوژی‌ روز خود را سازش دهند. در این مقاله سعی می‌کنیم موارد مهمی که برای توفیق بازاریابی اینترنتی در حوزه گردشگری را به خصوص وب‌سایت‌های گردشگری بررسی کنیم. پس اگر طراحی وب‌سایت شما حتی برای یک سال گذشته است و از ابزار به‌روز بی بهره هستید، این مقاله را از دست ندهید.

از کجا باید بدانید برای وب‌سایت بعدی‌تان باید چه کارهایی انجام دهید؟ عناصر بازاریابی هتل چه چیزهایی هستند؟ چه چیزهایی زمان طراحی این گونه وب‌سایت‌ها باید در نظر گرفت و از چه چیزهایی باید دوری کرد؟

تجربه ای که امروز برای شما بازگو می کنیم نتیجه 5 سال مطالعه و کار مستمر در گردشگری ایران است سعی کرده ام یک سری از عناصر کلیدی و ابزاری که طراحان وب‌سایت‌های هتل باید زمان طراحی وب‌سایت یک هتل در نظر بگیرند را تهیه کنم و با شما به اشتراک بگذارم.

 در این مقاله من فقط روش طراحی وب سایتی را بیان می کنم که هدف رزرو دارد…

نه یک اثر هنری از یک استاد طراحی

Navigation (هدایت بازدید کننده در صفحات)

سیستم‌های هدایت‌ در وب سایت باید به خودی خود واضح و درک آن‌ها آسان باشد. سیستم هدایت‌گر  شما باید به سوال‌هایی که بازدیدکنندگان شما پاسخ دهند. این سه سوال اصلی عبارتند از:

  1. معماری این هتل چه شکلی دارد (امکانات، فضاها و کلیه مشخصات فیزیکی ملموس)؟
  2. این هتل کجا قرار دارد؟
  3. هزینه اقامت در آن چقدر می‌شود ؟

این‌ سوال‌ها مهمترین سوال‌هایی هستند که مهمان‌ها از میز پذیرش می‌کنند و به دنبال جواب آن‌ها هستند، سوال افرادی که از وب‌سایت دیدن می‌کنند و سعی در رزرو اتاق به صورت آنلاین دارند نیز مانند سوال‌ها از میز پذیرش است. از افرادی که در پشت میز پذیرش فعالیت می‌کنند در این زمینه سوال کنید و بررسی کنید چه اطلاعاتی برای مسافران مهم است که در وب‌سایت مطرح شوند (و دسترسی به آن‌ها آسان شود).

از مگا منو باید دوری کرد؟

از ساختار منویی که باعث شود چندین منو زیر یک منو باز شود و ظاهری ورم کرده به وب‌سایت می‌دهد و باعث ایجاد یک سیستم هدایت‌گری پیچیده خواهد شد دوری کنید. باید از هرچیزی که باعث آهسته کردن سرعت برآورده شدن نیازها و در نهایت رزرو می‌شود دوری کرد. زیبایی اهمیت دارد اما نه به اندازه رزرو!

سرعت بارگذاری وب‌سایت

سرعت بارگذاری وب‌سایت شما باید فوق العاده سریع باشد. زمان بارگیری یک وب‌سایت هتل باید بین 3 تا 7 ثانیه طول بکشد تا فروش به‌خوبی انجام شود. ما در مورد باز شدن صفحه وب‌سایت حرف نمی‌زنیم، در مورد فروش صحبت می‌کنیم. یعنی این‌که اگر شما در آن بازه زمانی که ذکر شد نتوانید تمامی عناصر کلیدی را پیش روی کاربر قرار دهید، او از وب‌سایت شما خارج می‌شود. مجددا براساس تحقیقی که ما انجام دادیم کاربر یک لیست کوتاه از 10 هتلی که به آن‌ها علاقه نشان می‌دهد درست می‌کند. بنابراین وب‌سایتی که بیشترین تاثیر را گذاشته باشد، بیشترین فرصت برای جذب مشتری دارد. از ابزارهای آنلاین نظیر gtmetrix برای بررسی سرعت بارگذاری وب‌سایت خود استفاده کنید.

از چه چیزی باید دوری کرد؟

تصاویری که سرعت بارگذاری را آهسته می‌کنند یکی از معضلات هستند، چون یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در وب‌سایت یک هتل عکس‌هایش است، تصاویری که سرعت بارگذاری آهسته‌ای دارند باعث می‌شوند کاربر تجربه‌ای خوبی نسبت به وب‌سایت شما کسب نکند.

تاثیر احساسی

 

مردم خواهان حقایق برای تصمیم گرفتن نیستند. آنها ترجیح می‌دهند یک احساس رضایت بخش خوب به جای ده‌ها حقیقت داشته باشند

 

وب‌سایت شما باید فورا از نظر احساسی کاربر را تحت تاثیر قرار دهد و بهتر است این کار را با نمایش عکس‌های عالی انجام دهید. چیزی که باعث می‌شود اتاق‌های شما بیشتر از هر چیزی دیگری مورد توجه قرار گیرند عکس‌های خوبی است که از فضاها گرفته شده است. ما هتل‌های زیادی دیده‌ایم که عکس‌های بزرگی در وب‌سایت خود نشان می‌دهند و حق هم دارند، ولی طراحان باید به فکر صفحه‌های نمایش بزرگ تصویری که امروزه استفاده می‌شوند، باشند. اکثریت کامپیوترهایی که از وب‌سایت هتل‌ها دیدن می‌کنند دارای اندازه تصویر 1280*800 و بیشتر از آن هستند. بنابراین مطمئن باشید که وب‌سایت شما به خوبی اندازه تصاویر را بزرگ ( و سریع ) نشان می‌دهد. درحالی‌که قراردادن مقدار زیاد متن در هر صفحه به نظر یک استراتژی خوب برای بهینه سازی موتورهای جستجو می‌آید ولی از نظر تاثیر احساسی کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد. زمان طراحی یک وب‌سایت، به یاد داشته باشید که اولویت اول باید کاربر باشد نه موتور جستجو. این کاربر است که در هتل می‌خواهد اقامت کند، کاری که موتورهای جستجو خیلی کم انجام می‌دهند !

فراموش نکنید که عکاسی خوب از عکس بزرگ شما بسیار مهمتر است. سعی کنید با یک متخصص مشورت کنید. متن بسیار، تصاویر پیکسلی شده، تصاویری که نشود آن‌ها را بزرگ کرد آفت هستند.

 

یکپارچه سازی با رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی تبدیل به روش پیش فرض برای به اشتراک گذاری تجربیات شده‌اند. قراردادن گزینه‌های مربوط به اشتراک گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی در وب‌سایت شما باید یک بخش کلیدی هرگونه وب‌سایت جدید مانند یک هتل و یا یک مکان تفریحی باشد. موضوع مهم نحوه انجام آن به درستی است. طراحان باید مطمئن شوند که گزینه مربوط به آن در لحظه مناسبی در طی فرایند رزرو قرار می‌گیرد و صد البته بدون اینکه کاربر را از خود رزرو کردن به دور کند. علاوه براین شما باید مطمئن شوید که دارای یک طراح/ توسعه دهنده وب‌سایت مطمئن و درست برای قراردادن گزینه‌های مربوط به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی هستید تا سرعت بارگذاری وب سایت شما به طرز چشم گیری کاهش پیدا نکند.

از چه چیزی در این دگمه‌های رابط شما با شبکه‌های اجتماعی دوری باید کرد ؟

 

دکمه‌های به اشتراک گذاری فراوان، دکمه‌های زشت و دکمه‌های نابه جا

 

خلاقیت

یکی از اساتیدم در دانشگاه همیشه می‌گفت: “خیلی کم پیش می‌آید چیزهایی که به به منظور متفاوت بودن طراحی شده اند متفاوت و یا بهتر باشند ولی همیشه چیزی که برای بهتر بودن ساخته شده است متفاوت است”.

اگر شما یک تیم فوق العاده خلاق را برای این استخدام کنید که به شیوه نوین و جدیدی وب‌سایت شما را طراحی کنند شما در نهایت از طراحی وب‌سایت خود شگفت زده می‌شوید. این ممکن است برای برند شما عالی باشد ولی برا رزرو کننده و مسافر چطور ؟

درحالی‌که می‌خواهید وب‌سایت شما خلاقانه و متفاوت به نسبت رقبای شما باشد، این تغییرات را در جهت پیشرفت‌ها و نه تنها متفاوت بودن لحاظ کنید. به یاد داشته باشید که وب‌سایت شما باید به کاربر این اطمینان خاطر را بدهد که هتل شما محل امنی برای اقامت او است و کلیپ‌های تصویری عجیب، عکس‌های عجیب و غریب هنری چنین اطمینان خاطری را به او نخواهد داد. فقط او را شگفت زده می کند و دست آخر می‌گوید چه جالب بود و هتل دیگری را رزرو می‌کند.

آیا خلاقیت هم چالش و مشکلی دارد ؟

خلاقیت باعث افزایش فروش نمی‌شود. عکس‌های عجیب غریب، عکس‌های هنری بی مصرف باعث عدم نمایش خود هتل می‌شوند. آماری را در یک وب سایت خارجی می دیدم که نشان می‌داد در سال2011 ترافیکی که از طرف گوشی‌های موبایل به سمت وب‌سایت‌ هتل‌ها رفته است 345% افزایش یافته است که 6% از کل مقدار ترافیک را تشکیل می‌دهد. سال قبل از آن تنها این عدد 2% از “سهم بازار” را تشکیل می‌داد و باید گفت تازه این شروع ماجرا است. هیچ بحثی وجود ندارد که هر هتل نیاز به یک وب‌سایت دارد. حتی اگر تعداد رزروها با گوشی همراه پایین باشد، کاربران وب‌سایت هتل‌ها را در گوشی‌های همراه خود نگاه می‌کنند و سپس با استفاده از دستگاه‌های دیگر رزرو را انجام می‌دهند. دو گزینه برای وب‌سایت‌های مخصوص موبایل وجود دارد که شما می‌توانید انتخاب کنید، یک وب‌سایت واکنشگرا یا یک نرم افزار موبایل.

هردوی این‌ها می‌توانند کار لازم را انجام دهند و به عنوان یک هتل‌دار مهم‌ترین عامل داشتن وب‌سایتی است که بتواند بر روی هر دستگاهی که باشد، تاثیر احساسی خوبی را بر مخاطبین بگذارد.

بسیاری از گوشی‌های همراه هنوز نمی‌توانند به درستی گالری‌های عکس انیمیشن را پردازش کنند و بنابراین قراردادن انیمیشن‌های زیاد سرعت استفاده از وب‌سایت را آهسته می‌کند و تجربه خوبی برای کاربر به همراه نمی‌آورد. عناصر زیادی برای ایجاد وب‌سایت موفق یک هتل وجود دارد و مد نظر قرار دادن این عناصر در زمان طراحی یک وب‌سایت کلیدی است. این‌که چطور این عناصر در طراحی وب‌سایت قرار گیرند، سایت روان باشد، و کاربر تجربه خوبی کسب کند یک عامل بسیار مهم است.

نسل‌های جدید کدنویسی

با عرضه آیفون توسط اپل، ده‌ها هزار وب‌سایت هتل که دارای تکنولوژی فلش بودند بر روی این سیستم عامل -که از آن پشتیبانی نمی‌کرد- خراب به نظر رسیدند. شما می‌توانید به جای فلش از html5 که یک تکنولوژی قوی و انعطاف پذیر استفاده کنید که دارای همان عملکرد گرافیکی نظیر فلش بدون حجم زیاد و ناسازگاری است. اگر دارای یک طراحی واکنشگرا براساس html5 نباشید خیلی نسبت به زمانه عقب هستید.

طراحی واکنشگرا

طبق گزارش‌های گوگل , 36% مسافران تجاری و 40% مسافران تفریحی از گوشی‌های موبایل برای پیدا کردن هتل‌ها و مکان‌های توریستی استفاده می‌کنند. کارایی ضعیف وب‌سایت یک هتل بر روی یک گوشی همراه باعث می‌شود کاربران در آن هتل اتاقی رزرو نکنند. برای جذب طیف کاملی از مسافران وب‌سایت شما باید دارای طراحی واکنشگرا باشد که با هرگونه گوشی و مرورگری که مهمان هتل شما استفاده می‌کند سازگاری نشان دهد. معنی این حرف این است که وب‌سایت شما باید به صورت خودکار خودش را با هرگونه اندازه صفحه نمایشی یا مرورگری تطبیق دهد.

معماری اطلاعات

سازمان‌های زیادی میلیون‌ها دلار پول صرف بررسی این کرده‌اند که چطور توریست‌ها در وب‌سایت‌ها می‌چرخند. در پایان آن‌ها مشخص کرده‌اند که اکثر بازدیدکنندگان از قبل اینکه وارد وب‌سایت یک هتل شوند می‌دانند دنبال چه چیزی می‌گردند. زمانی که مهمان‌ها باید به سرعت به اطلاعاتی که نیاز دارند برسند و وب‌سایت نتواند به درستی آن‌ها را راهنمایی کند، سریعا خشمگین می‌شوند و اغلب اوقات وب‌سایت را برای پیدا کردن وب‌سایتی که هدایت و گردش در آن آسان‌تر است، ترک می‌کنند و این یعنی از دست دادن مشتری آماده به خرید! شما نیاز به معماری اطلاعاتی دارید که توجه بازدیدکننده‌ای که وارد وب‌سایت شما می‌شود را فورا جلب کند. اطلاعات

باید شفاف، مختصر و دقیقا در جایی قرار داشته باشند که مهمان انتظار یافتن آن را دارد. شما می‌توانید تحقیقی انجام دهید که مسافران دوست دارند کجا دکمه‌های مربوط به رزرو، اطلاعات تماس، عکس‌ها، هواشناسی و موارد دیگر را پیدا کنند. این اطلاعات باعث می‌شود معماری اطلاعات مفیدی ایجاد کنید.

شبکه های اجتماعی

بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو

حتی اگر بهترین وب‌سایت را داشته باشید ولی کسی نتواند آن را پیدا کند قادر به افزایش درآمد شما نیست. شما باید به افزایش رتبه خود در نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو با استفاده از استراتژی‌های بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو کمک کنید. البته باید حواستان به تکنیک‌های ” کلاه سیاه ” هم باشد و برای دوری از مجازات‌هایی که گوگل برای این موارد در نظر گرفته است با یک شرکت سئو معتبر صحبت کنید.

محتوا از آنچه فکر می‌کنید مهمتر است

برای اینکه بازدیدکنندگان خود را به طور موثری درگیر کنید شما باید اطلاعات مفید و مهم را فورا در اختیار آن‌ها قرار دهید. این امر به معنی قرار دادن جزییات کلیدی در صفحه اول و اصلی وب‌سایت شماست که بازدیدکنندگان در آنجا انتظار دیدن چیزهایی که بیشترین توجه آن‌ها را به خود جلب می کند دارند. برای تشویق به رزرو کردن صفحه اول وب‌سایت یک هتل باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • دکمه رزرو برجسته: هرگز باعث نشوید مهمان‌های شما به دنبال راهی برای رزرو کردن یک اتاق باشند. به شیوه‌ای دکمه رزرو خود را قرار دهید که امکان ندیدن آن اصلا نباشد.
  • اطلاعات تماس: بعضی از مهمان‌ها ترجیح می‌دهند ایمیل ارسال کنند یا از طریق تلفن رزرو انجام دهند.
  • محتوای توصیفی: با استفاده از محتوای جذاب و توصیفی در صفحه اول و اصلی بازدیدکنندگان خود را درگیر کنید. بر موقعیت خود تمرکز کنید بویژه اگر محل قرارگیری هتل شما در نزدیکی جاذبه‌های توریستی است.
  • عکس‌ها: بهترین عکس‌های هتل خود را انتخاب کنید و محل آن را به صورت اسلاید شو در بالای صفحه اصلی اطلاعات تماس خود را به صورت مشخصی در وب‌سایت قرار دهید که یافتن آن آسان باشد.

خرید مهم است. سپس با جزییاتی ادامه دهید که باعث شود هتل شما وسوسه انگیز باشد.

سعی می کنم کوتاه و مختصر با هم جمع بندی کنیم :

 

تمرکز بر عکس‌ها

بعد از صفحه اول و اصلی وب‌سایت شما، مهم‌ترین راهی که شما با مهمان‌های بالقوه خود ارتباط برقرار می‌کنید عکس‌های شما است. عکس‌های با جزییات و کیفیت بالا توجه افراد را به خود جذب می کند و احتمال اینکه یک بازدیدکننده یک اتاق را رزرو کند بالا می‌برد. گالری‌ شما باید سرریز از جالب‌ترین قسمت‌های هتل نظیر: استخر، باغ، مرکز تجاری، سالن بدنسازی، رستوران‌ها، نمای داخلی اتاق‌ها، سالن مراسم‌های خاص، راهروها و طراحی جذاب داخلی هتل، داشته باشید.

جزییات اتاق

هرچه بیشتر بتوانید حس خوب را با داده‌ها و اطلاعات مناسب در مهمان‌های احتمالی ایجاد نمایید، آن‌ها اطمینان بیشتری به رزرو کردن یک اتاق می‌کنند. گالری عکس‌هایی از طراحی داخلی اتاق‌ها به همراه ابعاد اتاق، انواع تخت خواب‌ها، نمای اتاق، چشم اندازها و امکانات رفاهی و تفریحی آن داشته باشید. لیستی از هر نوع اتاق داشته باشید و اتاق‌های خاص را از هم جدا کنید. اگر شما باعث شوید که مهمان‌ها اتاق‌ها را آسان‌تر با هم مقایسه کنند آن‌ها می‌توانند قادر به انتخاب اتاق‌ها براساس ویژگی‌هایی باشند که برای آن‌ها مهم‌تر و دارای اولویت است. (اطلاعات رزرو هتل )

موقعیت

برای بسیاری از افراد موقعیت، کلیدی‌ترین عامل در تصمیم گیری مبنی بر اقامت در یک هتل است. نقشه باجزییات و کاملی در ارتباط با هتل خود فراهم کنید. حتما از ابزارها و نقشه‌های آنلاین استفاده نمایید که کار کاربران را ساده‌تر می‌کند.

بخش رزرواسیون

زمانی که بحث به رزرو توسط مهمان‌ها می‌رسد بخش رزرواسیون آنلاین ( رزرو هتل )شما بسیار نکته کلیدی و مهمی است. باید سریع و یافتن آن آسان باشد. باید دارای محیط کاربری مدرنی باشد که به طور کامل با ظاهر و طراحی وب‌سایت شما ترکیب شده باشد.

نتیجه گیری

طراحی وب‌سایت یک هتل یک سرمایه گذاری ضروری و حیاتی است و زمان انتخاب یک طراح برای وب‌سایت هتل‌تان، انتخاب طراحی که تجربه کار در ایجاد وب‌سایت برای هتل‌ها را دارد تفاوت بسیاری ایجاد می‌کند چون آن‌ها در رابطه با ساختار منو و فرآیند رزرو کردن تجربه دارند و می‌توانند تعیین کنند چه چیزی مهم است و چه چیزی نیست.

طراح باید یک سری شاخص‌های خاص را رعایت کند، نه تنها عناصر کاربردی بلکه همچنین عناصر روانشناسی و زیباشناسی. طراح خوب تاکید بر مفید بودن محصول دارد، بدون توجه به انجام هرچیزی که می‌تواند باعث شود این تفکر از فکر کاربر دور شود.

بسیار بسیار بسیار مهم است که قبل از طراحی به ابزارهای مهم بازاریابی اینترنتی توجه کنید. مطمئن هستم که نمی‌خواهید به تنهایی از وب‌سایت حرفه‌ای خود لذت ببرید پس حتما قبل از طراحی با کسانی که تجربه‌های موفق در بازاریابی و به خصوص بازاریابی اینترنتی دارند مشورت کنید و براساس اهداف عالی‌تان، کسب و کارتان را رونق ببخشید.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

4 پاسخ

  1. خوشبحال هتلدارها، توی طراحی سایت چقدر بهشون توجه شده. ولی من مگامنو رو زیاد نفهمیدم.

  2. جناب علیزاده سلام . مقاله های شمارو بسیاذ میپسندم … واقعا باعث رشد فکری من تو زمینه تجارت الکترونیک شده … سوالی داشتم… شما سایت هم طراحی میکنید؟؟ یه سایت فروشگاهی کتاب میخوام؟

  3. اگر هم شما سایتی طراحی نمیکنین ، حدااقل یه شرکت طراحی سایت خوب بهم معرفی کنین تا باهاشون تماس بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری