webbranding

حقایقی در مورد اینکه چرا دیگران از شما ارزانتر در گوگل تبلیغات می کنند

گاهی اوقات بعد از هزینه زیادی در تبلیغات گوگل متوجه می شوید که گوگل با توجه هزینه های بالایی که شما پرداخت می کنید نسبت به شما بی توجه است. بطور قطع گوگل به پول و توجه به شما به عنوان یک مشتری پول خرج کن علاقه زیادی دارد و باور شما نیز چنین بوده که با پرداخت بیشتر در واقع توجه و کمک بیشتری از سوی وی دریافت خواهید کرد، اما آنچه در واقع وجود دارد چنین نیست.

ممکن است به حساب Adwords تان بسیار سر بزنید و ساعت ها به دلیل این موضوع فکر و برای بهینه سازی آن تلاش کنید. مدتهاست که این رابطه به همین صورت بوده و مسلما یک جای کار اشکال دارد. علیرغم اینکه تمایل به ترک گوگل دارید اما چون واقعا به او نیاز دارید، این کار را نمی کنید. متاسقانه تبلیغات در گوگل مثل مرفین عمل می کند.

گوگل فعلا از شما خوشش نمی آید! این یک واقعیت ساده است.

گوگل هیچ گاه این واقعیت را مستقیما به خود شما اعلام نمی کند ولی با بروز نشانه های مختلفی متوجه این واقعیت می شوید. شاید در وهله ی اول با خود فکر کنید، مشکل خیلی جدی نیست و می توانید راهی برای خشنود کردن گوگل پیدا کنید و قیمت های بهتری به نسبت رقبا و کلیک های ارزانتری دریافت نمایید. این داستان درست شبیه داستان همکلاسی بسیار زشت و بد تیپ شماست که با زیبارین دختر دانشگاه ازدواج می کند. ولی حتما این همکلاسی بسیار زشت ما داستان و خصایل اخلاقی بسیار متفاوتی از شما داشته است که بهترین دختر دور و بر شما را از چنگ شما در آورده است.

چرا رقبا در گوگل موفق ترند
چرا رقبا در گوگل موفق ترند

مثلاً گوگل به” ارتباط بین متن تبلیغات” و “مطلب صفحه مقصد”  اهمیت می دهد؛ پس سعی می کنید این تناسب را ایجاد کنید. صفحه لندینگ از جمله موارد بسیار مهم است پس سعی می کنید آن صفحات را هم تغییر دهید. متن آگهی های جدید می نویسید. ( راهنمای نگارش متون تبلیغاتی را بخوانید.)  اما در واقع با وجود این همه تلاش باز هم هیچ تغییر قابل ملاحظه ای مشاهده نمی کنید. پس دو راه وجود دارد یا تسلیم می شوید و یا سعی می کنید بارها و بارها همین کارها را انجام دهید تا به نتیجه ای متفاوت و قابل توجه دست پیدا کنید.

اما باز هم نتیجه ای نمی گیرید. شما آنچه گوگل نیاز داشته به او نداده اید.

واقعیت اینجاست که درست برعکس افراد موفق در تبلیغات گوگل، شما خواسته های گوگل را برآورده نمی کنید.
در رابطه با موفقیت دیگران در گوگل ممکن است داستان ها و شایعات زیادی را شنیده باشید. حتی می شنوید،

“افرادی هستند که به اندازه شما در گوگل هزینه و سرمایه گذاری نکرده اند اما نسبت به شما، موفقیت بیشتری کسب کرده اند.”

این افراد در حقیقیت همان توجهی را که مدت هاست در پی آن هستید را به خود جلب کرده اند.

بهترین دوست گوگل

شاید شما از وجودشان بی اطلاع باشید اما حقیقت این است که چنین افرادی واقعا وجود دارند. افرادی هستند که همه چیز در اختیار آن هاست، تمام موارد خوب مختص آن هاست و فقط تکه های کوچکی از آن را برای بقیه و البته شما باقی می گذارند.
من هم قبلا تمام این حس ها را تجربه کرده ام.

شاید تصور کنید داستان هایی که در رابطه با موفقیت دیگران می شنوید حقیقت ندارد، اما این طور نیست. شما سعی می کنید پس از شنیدن این داستان ها به خودتان امید بدهید که همه چیز درست می شود و اینکه می دانید چطور کارها را درست کنید، اما این طور نیست.

در واقع موضوع بر سر کارهایی که انجام می دهید نیست، بلکه دقیقا بر عکس، موضوع بر سر کارهایی است که انجام نمی دهید.

شما هیچ وقت آنطور که باید و شاید توجه لازم را نداشته اید و فکر می کنید که با انجام کارهای کوچک و جزئی هم می توان موفق شد، اما این طور نیست. گمان می کنید که نیاز به تغییرات و اصلاحات جزئی دارید، اما اشتباه می کنید. همچنین فکر می کنید تمام موارد لازم برای موفقیت در گوگل را دارید، اما بازهم اشتباه می کنید.

مشکل خود شما هستید.

 

 

این یک حقیقت است که گوگل افرادی را مورد توجه قرار می دهد که واقعا از خواسته های او آگاه باشند. این افراد مدام در حال تحقیق، تست، ارزیابی و بررسی نتایج هستند، و زمانی که به نتایج مطلوب و موفقیت های بزرگی دست یافتند، عقب می نشینند و تماشا می کنند که چگونه افراد دیگری از جمله خود شما تکه های باقیمانده را مصرف می کند.

[bs-quote quote=”به زودی متخصصین تبلیغات کلیکی به خصوص تبلیغات گوگل با روبوت ها جایگزین می شوند، ولی روبوت ها نمی توانند باهوش عمل کنند و استعداد طراحی استراتژی نظیر انسان ها را ندارند. شما باید ابزار های مسخره تحلیل را در این خصوص کنار بگذارید و بر روی پرسونای مشتری تمرکز کنید. روبوت ها پرسونا نمی فهممند 🙂

فرمول موفقیت در تبلیغات گوگل

علیرغم ساده بودن فرمول موفقیت در گوگل به کار بستن آن دشوار است. اگر این بار دقت کافی داشته باشید، شاید شما هم به جمع افراد موفق بپیوندید. افرادی که به آنچه آرزوی ماست، دست یافته اند. صحبت های من تنها مسیر کلی را به شما نشان خواهد داد و این شما هستنید که باید راه دقیق موفقیت را از طریق سه عامل زیر پیدا کنید.

  • از خود گذشتگی
  • ذهن خوانی و همدلی
  • کاریزما

حتما می پرسید مگر می خواهیم با گوگل ازدواج کنیم؟

جواب من دقیقا بله است!

نمونه متن تبلیغات در گوگل
CTR = 8%
نمونه متن حرفه ای تبلیغات در گوگل
CTR = 45%

متن آگهی موفق در حقیقت توانسته است نسبت تعداد کلیک به تعداد نمایش (CTR) را پنج برابر کند. متن ساده و به قول همکاران ما “دور همی” که معمولا از طرف “فلان مارکتینگ ها” نوشته می شود تنها می تواند به امتیاز کیفیت 5 از 10 دست پیدا کند. کاملا آشکار است که گوگل اصلا آگهی های ساده انگارانه را دوست ندارد! بهتر بگویم. مردم این ادبیات تبلیغات را دوست ندارند.
وقتی متن تبلیغات اول را تعویض کنیم، امتیاز کیفیت در طول یک هفته، به 7 از 10 خواهد رسید و CPC (هزینه به ازای هر کلیک) هم 30 درصد افت خواهد کرد (افزایش امتیاز کیفیت و CTR باعث شدند بتوانم در عین کم کردن پیشنهاد قیمت کلیک بیشتری هم بگیرم).
کمی خلاقیت و درک پرسونای مشتری خرید لاکچری و تعویض چند کلمه در عنوان این تبلیغات باعث موفقیت آن شدند.

فقط چند متر تا 10/10 فاصله داریم. اگر یادتان باشد گفتم سه مرحله داریم، آنها را با هم مرور می کنیم.

از خودگذشتگی در تبلیغات گوگل

برای رسیدن به این ویژگی باید تجارتی که در حال تبلیغش هستیم را فراموش کنیم. من همیشه در حال انجام مطالعه بر روی پرسونای افردی هستم که در گوگل جستجو می کنند. منظورم از همیشه اختصاص زمانی طولانی، در حد چندین ساعت جستجو و تحقیق در هفته است. پس باید از تجارتتان بگذرید و در مسیر اهداف مشتری، فدای مشتری شوید.

یکدلی و ذهن خوانی در تبلیغات

برای داشتن درکی بهتر از جستجو کننده ها، خودم را کاملا به جای آن ها تصور می کنم. مثلا به این فکر می کردم که هنگام جستجوی عبارت خاصی مانند “بهترین ویلا برای تعطیلات”، دقیقا به دنبال چه چیزی هستم، و یا اینکه چه چیزهایی باعث می شوند بر روی یک تبلیغ خاص کلیک کنم یا نکنم و یا حتی چه چیزهایی کار جستجو را آسان تر می کند.

کاریزما

در حقیقاتم دریافتم که جستجو و پیدا کردن محلی مناسب برای تعطیلات، اصلا کار آسانی نیست. اگر انتخابم درست نباشد، علاوه بر هدر رفتن پول زیادی که صرف آن می کنم در واقع تعطیلاتم را هم از دست داده ام. اولین فکری که به ذهنم رسید، بررسی افراد خاصی بود که قبلا این تحقیق را انجام داده اند و می توانند چند محل مناسب را به من پیشنهاد کنند. این موضوع باعث شد که سعی کنم در آگهی به خواننده نشان دهم که از قبل تحقیقات کامل و جامعی برای او انجام داده ام و به همین دلیل از اصطلاح “ده ویلا” در عنوان آگهی استفاده نمودم.
از خودگذشتگی دلیل انجام این تحقیق است. ذهن خوانی می تواند به شما در انجام این کار کمک کند و کاریزما و شخصیت شناسی سبب شناسایی کلماتی می شود که در نهایت منجر به کلیک و تبدیل آن کلیک ها به مشتری می شوند.

موفقیت در تبلیغات کلیکی
شما به او می رسید

از خود گذشتگی در تبلیغات

تعریف از خودگذشتگی در تبلیغات و بازاریابی: در اینجا از خودگذشتگی یعنی توانایی فراموش کردن کامل کسب و کارتان به گونه ای که خودتان را وقف خواسته ها و نیازهای فرد جستجوکننده نمایید. شروع یک ماجراجویی و تلاش در جهت پیدا کردن و تشخیص نیازهای فردی غیر از خودتان.
توجه داشته باشید که در این مرحله، شما و کسب و کارتان مطرح و مهم نیستید. همیشه قرار نیست فقط در مورد خودتان مطلب بنویسید. افراد معمولا چنین دیدگاه و نگرشی را نادیده می گیرند و همیشه از امتیاز پایین کیفیت شان شکایت می کنند. سعی کنید طرز فکر و کارتان را تغییر دهید.
تا وقتی به نتایج واضح و مشخصی نرسیدید نباید دست از تلاش بردارید. امتیاز کیفی شما باید به اندازه ای افزایش یابد که آگهی های شما، تمام صفحات جستجوی گوگل را تحت سیطره خود در آورد.
اکثر تبلیغاتی که ناموفق اند دارای ویژگی های مشترکی هستند که اینترنت را اشباع می کنند. از محصولات و خدمات ارائه شده توصیفاتی ساده ارائه می دهند، خواسته های واقعی مردم را در نظر نمی گیرند و دارای کلمات کلیدی مختلف و احتمالا زاید هستند. تبلیغ کنندگان از نتایج جزئی که بدست می آورند راضی هستند و گمان می کنند، کارشان را درست انجام داده اند. هنگامی که گوگل از طریق دادن امتیاز کیفیت پایین به شما اعلام می کند، کارتان اشتباه است، وظیفه شماست که به این اعلامیه توجه کنید.

قیمت در تبلیغات در گوگل
قیمت در تبلیغات در گوگل

در واقع آنچه در این مرحله بسیار اهمیت دارد درد مردم، خواسته شان، ماجراهایشان و پرسش هایی ست که آن ها را وادار به جستجو در گوگل می کند.
تنها کاری که گوگل انجام می دهد این است که به دیگران پیشنهاد می دهد. آنهم پیشنهاداتی را که خود شما، به عنوان آگهی دهنده، برای تبلیغ در اختیار او قرار می دهید. اگر امتیاز کیفیت شما پایین باشد، بدان معناست که گوگل در شما از خودگذشتگی ندیده و شما را به صورت فردی می بیند که صرفا به خودش اهمیت می دهد. فردی که به هیچ عنوان از خواسته ها و نیازهای جستجوکننده اطلاع دقیقی ندارد. در حقیقت گوگل کاملا درست فکر می کند چرا که جستجوکننده ها با کلیک هایشان به شما رای می دهند و بدین وسیله به گوگل نشان می دهند که پیشنهادات شما را دوست دارند یا خیر و اینکه ازخودگذشتگی لازم را داشته اید یا نه.
اما از خودگذشتگی به تنهایی کافی نیست. اهمیت دادن به دیگران صرفا به معنای داشتن دانش لازم نیست، بلکه به مهارت ذهن خوانی و همدلی با مخاطب هم نیاز دارید.
پس اگر قصد موفقیت در تبلیغات گوگل را دارید، سعی کنید کسب و کارتان را فراموش کرده و خودتان را وقف نیازهای جستجوکننده ها نمایید.

یکدلی و ذهن خوانی در تبلیغات گوگل

ذهن خوانی دقیقا به این معنی است که درک کنید یک فرد خاص دنیا را چطور می بیند. می توانید این کار را از طریق تطبیق پیشنهادتان با خواسته ی آن فرد انجام دهید و دقیقا با او همدلی کنید.
هنگامی که جستجوگر در حال انجام عمل جستجو است، تصاویر خیلی واضح و دقیقی از ذهنش عبور می کند. در حقیقت گوگل هم به دنبال این توانایی در شما برای درک خواسته های مشتری است.
همانطور که پیشتر گفتیم، گوگل در پی ایجاد و مشاهده تناسب بین مطالب شما با مخاطب است. در نظر داشته باشید که این تناسب از دید گوگل در حد ظاهر نیست بلکه باید بتوانید خودتان را دقیقا به جای مخاطب قرار داده تا دنیا را به همان شکلی که مخاطب می بیند، ببینید. همچنین باید بتوانید در سطح احساسی، تمام اقدامات و رویدادهایی که فرد را به جستجو در گوگل ترغیب می کند، درک کنید. درد مخاطب را حس کنید. مسئله را شناخته و بهترین راه حل ممکن را ارائه دهید. در حقیقت جستجو کننده ها در پی دست یافتن به نتیجه ای هستند که دقیقا با خواسته ذهنی شان منطبق باشد. تنها راه برای آگاهی از این که تناسب مطلوب را دارید یا خیر، توجه و دقت به نشانه هاست.
باید به نشانه های مختلفی که دیدنشان سخت نیست، خوب دقت کنید.
برای انجام این کار نیاز به علم و دانش خیلی خاصی ندارید؛ هنگامی که وارد این مسیر شدید، راه‌های بی شماری برای درک و شناخت مشتری بالقوه برایتان باز می شود. همه چیز در حقیقت به خود شما باز می گردد، اگر واقعا از خودگذشتگی داشته و صادقانه عمل کنید هر چیزی که لازم باشد را یاد می گیرید و با انجام این کار، از رقبا پیشی می گیرید.
اما ذهن خوانی به تنهایی کافی نیست. داشتن این ویژگی نیز به تنهایی برای تشویق کاربران به کلیک کردن کافی نیست. علاوه بر این فاکتورها باید کاریزما نیز داشته باشید. “ذهن خوانی یعنی نگاه کردن دنیا از دریچه چشم مخاطبین؛ و دومین مرحله در رسیدن به مهارت آگهی نویسی است.”

کاریزما یا شخصیت
کاریزما
کاریزما

با مشتریان آینده تان چطور و با چه لحنی صحبت می کنید؟ از چه کلماتی استفاده می کنید تا بتوانید در آنها این حس را ایجاد کنید که فقط به دنبال شما و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شما باشند نه هیچ شخص دیگری.
قطعا کلمات خاصی هستند که قدرت فوق العاده ای دارند. این کلمات آخرین کلید موفقیت می باشند. وقتی این کلمات به شکل مناسب و به ترتیب مناسب بیان شوند سبب موفقیت شما و در نهایت پادشاهی‌تان در دنیای تبلیغات می شوند. پس سعی کنید رفتارتان همانند یک پادشاه باشد نه افراد ضعیفی که صرفا به دنبال تلاش برای زنده ماندن هستند.

شما و گوگل
شما و گوگل

برای رسیدن به موفقیت نیاز به تجربه و کار زیادی دارید. ناگفته نماند موفقیتی که به دست خواهید آورد ارزش این تلاش ها را خواهد داشت. همچنان با ما همراه باشید تا مسیرهای مختلفی برای دستیابی سریع تر به موفقیت را نشانتان دهیم.
مسلما این خود شما هستید که باید تک تک نکاتی که به موفقیتتان منجر می شود را کشف کنید. پادشاه بودن در نظر گوگل قابل آموزش نیست؛ اما قابل دست یافتن است. با جمع آوری کلیک و در واقع رای از مردم به این موفقیت دست می یابید. پس سعی کنید مشتاقانه تمام ویژگی هایی را که گوگل از شما انتظار دارد در خود پرورش دهید و امتیاز کیفی بالایی را کسب کنید آنگونه که ملکه‌ی جستجو فقط به یک پادشاه تخصیص می یابد!
اکنون وقت آن رسیده که قلمروتان را تصرف کنید.

داشتن کاریزما سبب می شود که شما از همه رقبا پیشی بگیرید. پس سعی کنید این ویژگی را مرتب در خودتان پرورش دهید.

مرحله بعد چیست؟
نگران نباشید؛ هرچند ممکن است گوگل علاقه ای به شما نداشته باشد اما با خواندن ادامه‌ی این مطالب می آموزید که چگونه توجه و علاقه گوگل را به خودتان جلب کنید.
این مطلب مقدمه ای بر سلسله مباحثی است در رابطه با فلسفه‌ی نوشتن متون قدرتمند تبلیغاتی و کسب امتیاز کیفیت بالا به منظور تسلط بر کل گوگل است. همچنان با ما همراه باشید. در روز های آینده بیشتر برای شما از پرسونای مشتری و تاثیر آن بر تبلیغات صحبت خواهم کرد.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری