webbranding

ارزش برند IBM

ibm-logo

آی بی ام | ارزش برند: ۴۲,۹۷۲ میلیون دلار | رشد سالانه: ۸- ٪

IBM شرکت چند ملیتی فناوری اطلاعات در آمریکا است که در تولید سخت افزار و نرم افزار، خدمات زیرساخت، نانو، میزبانی وب و ابر کامپیوترها شهرت زیادی دارد. آی بی ام بزرگترین کارفرمای حوزه تکنولوژی و مشاوره در دنیاست. و با نام مستعار (Big blue) آبی بزرگ هم شناخته می شود.

تاریخچه آی بی ام

آی بی ام در سال ۱۹۱۱ کار خود را با نام CTR در نیویورک آغاز کرد که در واقه از ادغام ۳ شرکت دیگر تشکیل شده بود. در سال ۱۹۲۴ نام این شرکت به IBM تغییر یافت و از دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ شرکت های زیادی را به استفاده از ماشین های اداری یا کامپیوتر واداشت. اولین کامپیوترهای تجاری این شرکت در سال ۱۹۵۳ با نام 701 معرفی شدند. در سالهای بعد رایانه های مختلفی تولید کرد که نمونه های موفقی هم در بین آنها بود. آی بی ام اولین کامپیوتر شخصی یا PC خود را در سال ۱۹۸۱ معرفی کرد که استانداردی برای PC ها شد. این خط تولید نیز تاکنون بسیار موفق بوده است. از ساخته های این غول کامپیوتری، دستگاه های خودپرداز ATM، فلاپی دیسک، هارد دیسک، کارت های هوشمند، زبان برنامه نویسی SQL و … را می توان نام برد.

دارایی های برند آی بی ام

آی بی ام دو مدل لپ تاپ thinkpad و ideapad خود و کل بخش کامپیوترهای شخصی خود را و سرورهای x86 را در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ به لنوو فروخت و شرکت هایی نظیر SPSS، The Weather Company و … را خرید. همچنین به زودی مالک Red Hat به مبلغ ۳۴ میلیارد دلار نیز خواهد شد. کارمندان IBM مدالها و افتخارات زیادی را کسب کرده اند که فقط ۵ جایزه نوبل در بین آنهاست. در سال ۲۰۱۳ برند آی بی ام اقدام به انتشار فیلمی به شکل استاپ موشن در یوتیوب با نام «A Boy and His Atom» کرد. در سال ۲۰۱۶ نیز سرویس ویدئو کنفرانس Ustream را خرید و واحد جدید ویدئوهای بربستر ابری را راه اندازی کرد. این شرکت در ۱۷۰ کشور فعالیت دارد. درآمد شرکت آی بی ام در سال ۲۰۱۸: ۷۹/۵۹ میلیارد دلار بود.

ارزش های برند آی بی ام

شعار ساده آی بی ام این است: «فکر کن». آی بی ام سازنده کامپیوترهای مورد استفاده NASA هم هست و در حمایت از پروژه های اکتشافی فضایی فعال است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

قدرت برند

هر یک از شاخص های برند نمایانگر یکی از پتانسیل های رشد آن است. ارزیابی قدرت برند، بزرگترین فرصت ها و ریسک های برند در فضای کسب و کار شما را آشکار می کند.

آشنایی با معیارها و شاخص های ارزش گذاری برند

در زیر ۳ شاخص برتر و تاثیرگذار این برند را به رنگ قرمز مشاهده می کنید:

شاخص های درونی برند

ابعاد داخلی برند - شفافیت

شاخص های بیرونی برند

ابعاد خارجی برند - همخوانی - اصالت

نمودار رشد سالانه ارزش برند آی بی ام

منابع:
ویکی پدیا
اینتربرند

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری