webbranding

چطور در کارمندان خلاق انگیزه ایجاد کنیم

ایجاد انگیزه در کارمندان

شرکت شما مملو از کارمندان خلاق است. تشخیص بعضی از آنها ساده است و بسیاری دیگر پر از توانایی های شکوفا نشده هستند که می توانند به تجارت شما کمک کنند تا در بازار های متغیر امروز پا بر جا بمانید. بسیاری از شرکت ها به صورت غیرعمدی باعث مهار خلاقیت شده و بنابراین یادگیری نحوه ایجاد انگیزه در کارمندان خلاق می تواند در این رقابت به شما کمک کند.

نحوه برخورد شما با کارمندان خلاق تأثر توپ برفی بر سازمان به عنوان کل دارد. یکی از کار آفرینان بزرگ دنیا می گوید :

“شرکت ها فراموش می کنند که کارمندانشان با یکدیگر صحبت می کنند. اثرات منفی و  مثبت پاسخ داده شده از طرف مدیران شرکت به خلاقیت معمولا در شرکت پیچیده و بنابراین کارمندان نیز می خواهند در جهت مثبت این جریان قرار گیرند.”

بوسیله ایجاد فرهنگی که خلاقیت را تشویق می کند، می توانید کارمندان را در تمام حیطه ها تشویق کنید تا ایده های بیشتری ارائه کنند.  تنوع باعث بهبود مجموعه ایده ها شده و شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.
این نکات را برای ایجاد انگیزه در کارمندان خلاق و ارتقای نوآوری امتحان کنید:

1) در مورد ایده های جدید بازخورد دهید.

رسیدن به ایده های جدید به زمان و تلاش نیاز دارد، بنابراین کارمندان باید بدانند که به خلاقیت آنها ارزش داده می شوند. از نظر من ” شما از کارمندانتان می خواهید تا به شما بازخورد و پیشنهاداتی ارائه کنند. این کار به مسیری دو طرفه نیاز دارد. شما پاسخ دهید، ایشان پیشرفت می کنند.”

وقتی ایده های خلاقانه وسوسه کننده دارید، از فردی خاص بخواهید تا در مورد آنها نظر دهند. حتی از طریق وبلاگ شرکت سعی کنید یک طوفان فکری ایجاد کرده و همه را در این سیستم دخیل کنید.

2) همکاری ها و خلاقیت ها را مشخص کرده و به آنها پاداش دهید.

خلاقیت معمولا فرآیندی چند باره است که در آن فرد ایده ای اولیه را بیان کرده و دیگران آن را بهبود می دهند. بهترین تیم ها همدیگر را تکمیل کرده و بنابراین باید برای همکاری با یکدیگر انگیزه داشته باشند.
پاداش ها برای بهترین ایده معمولا باعث ارتقای رقابت به جای همکاری در راستای موفقیت سازمانی می شود. این مسئله باعث مهار خلاقیت شده و افرادی که در خلاقیت سهم داشته و ستایش نشده اند را ناراحت می کنند. به جای این کار از تمام افراد درگیر تشکر کنید. بدین روش شما کار تیمی در آینده را تشویق کرده و خلاقیت را ارتقا می دهید.

3) خلاقیت را در متن کارها قرار دهید.

وقتی یک مدیر اجرایی ارشد در مورد نوآوری فکر می کند، به فرآیندی 5 تا 10 ساله باور دارد، در حالی که کارمندان بیشتر بر بهبودهای آنی تمرکز می کنند. این ناسازگاری می تواند باعث شود کارمندان ایده هایی پیشنهاد کنند که به علت ناهمسو بودن با هدف نادیده گرفته شوند – فرصتی از دست رفته که باعث از بین رفتن انگیزه می شود.

وقتی شما ایده های خلاقانه مطلوبی دارید، به تیم تان بگویید که امیدوارید آن را کامل کنید. سعی کنید دیدی از بازار به ایشان بدهید و از ایشان بخواهید چشم انداز 4 یا 5 سال آینده را برای شما بازگو کنند. این کار باعث می شود خلاقیت کارمندان به موفقیت تبدیل شود.

4) از شکست های مبتنی بر تلاش های خوب تقدیر کنید.

 ایده های هوشمندانه معمولا شکست می خورند، حتی وقتی که ایده قبل از بیان شدن به خوبی بررسی شده باشد.

” خلاقیت داشتن خطرناک است”

برای ایجاد انگیزه خلاقیت، به ایده های خوب پاداش دهید حتی اگر به شکست منتهی شوند.
از تلاش و شجاعت برای نوآوری تقدیر کنید. این کار پیغامی برای کارمندان می فرستد که شما به کوشش های رو به پیشرفت پاداش داده و قدردانی می کنید.”

به علاوه شرکت شما به این شکست ها نیاز دارد . این شکست ها معمولا درس هایی ارزشمند دارند که به شما در موفق شدن کمک می کنند.

داغ ترین مقالات
دیدگاهها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گــذاری